Měsíc červen 2013 věnovaný nejvýznamnějšímu katalánskému architektovi, Antonimu Gaudímu, dnes uzavíráme posledním ze série článků. Zaměříme se v něm na jednoho z největších odborníků na Gaudího osobnost i architekturu a zároveň restaurátora mnoha z Gaudího nejslavnějších budov.
Joan Bassegoda Nonell (1930 - 2012) měl pravděpodobně již od malička jasno o tom, čemu se v životě věnovat. Architektem byl jeho otec (Bonaventura Bassegoda i Musté), dědeček (Bonaventura Bassegoda i Amigó - mimochodem autor hodně známého domu Cases Rocamora, jehož si určitě všiml každý, kdo se alespoň jednou v životě procházel po ulici Passeig de Gràcia) i další členové širší rodiny. Jeho akademická kariéra tedy byla příkladná - nejprve studium na Escola Tècnica Superior d'Arquitectura de Barcelona, později doktorát již na Universitat Politècnica de Catalunya (UPC), kde posléze zakotvil i jako výzkumník, historik a učitel.
Jeho profesní život však provždy zůstane spojený především s postavou Antoniho Gaudího. Bassegoda Nonell byl právem považován za jednoho z největších odborníků na Gaudího dílo a zároveň i za jeho největšího propagátora. V letech 1968 - 2000 šéfoval ústavu Reial Càtedra Gaudí, což je institut spadající pod zmiňovanou barcelonskou polytechniku (UPC), který mimo jiné schraňuje mnoho důležitých Gaudího plánů, kreseb a různých dokumentů. O Gaudím napsal desítky knih a studií a stovky nejrůznějších článků, avšak je třeba říct, že byl s největším katalánským architektem spojen i "prakticky". Bassegoda Nonell se totiž profesně specializoval především na restaurátorství historických památek, přičemž v tomto ohledu pracoval na velkých Gaudího dílech (Casa Batlló, Parc Güell, Finca Güell, Casa Calvet, atd.) ale i na dalších významných katalánských památkách (Liceu, Palau de la Música Catalana), zvláště pak na katedrálách a klášterech (Barcelona, Tarragona, Tortosa,...).
Joan Bassegoda Nonell (Foto: lavanguardia.com) |
Žádné komentáře:
Okomentovat