13. 6. 2013

GAUDÍ: Bellesguard

  
Bellesguard, 2013
(Foto: Martina Vaculíková ©2013)
Torre de Bellesguard nebo také Casa Figueras, oficiální název stavby, je už poslední ze série těch méně známých Gaudího barcelonských staveb. U Bellesguardu je tato neznalost ještě umocněná tím, že jde prakticky o jedinou Gaudího budovu, která není příliš vidět ani zvenčí. Natož pak zevnitř...

Ačkoliv Gaudí na této soukromé zakázce pracoval v letech 1900 - 1909, Bellesguard samotný má mnohem delší historii. O ní nám něco napovídá i název ("bell esguard" = "krásná vyhlídka"). A je to tak, dům se nachází na úpatí pohoří Collserola, v takzvané zona alta de Barcelona a je odtud krásný výhled na moře i na Barcelonu. To bude asi také jeden z důvodů, proč si v těchto místech v roce 1408 nechal poslední skutečně katalánský král Martín l'Humà postavit letní sídlo. Díky tomu zde docházelo i k důležitým historickým událostem. Martí l'Humà totiž v roce 1409 přišel i o posledního ze čtyř synů - tedy o následníka trůnu, proto se urychleně musel postarat o to, aby po sobě zanechal nového dědice. Právě letní královské sídlo Bellesguard bylo v září 1409 svědkem svatby posledního katalánského krále s Margaridou de Prades. A neoddával je nikdo menší než tehdejší avignonský vzdoropapež Benedikt XIII. Král se však vytouženého dědice ani přes tuto snahu nedočkal, jelikož jen několik měsíců po svatbě, v květnu 1410, zemřel. A to byla následně jedna z příčin současného vztahu Španělsko - Katalánsko (ale o tom jindy).

Po smrti Martího l'Humà palác Bellesguard postupně chátral, až z něj na konci 19. století zbyly jen ruiny. V roce 1900 se na těchto pozemcích rozhodla rozhodla Maria Sagués i Molins postavit rodinnou rezidenci, jejíž projekt byl svěřen tehdy již velice známému Gaudímu. Ten se rozhodl plně využít historické atmosféry místa, proto dnes Casa Figueras skutečně připomíná jakýsi zvláštní středověký hrad. Gaudí se navíc rozhodl zachovat v areálu zříceniny venkovského paláce a zbytky věží či hradeb, které dům samotný obklopují. Bellesguard tak vlastně dodnes zůstává jakousi uzavřenou středověkou tvrzí  uprostřed moderního města.

  
Bellesguard, 2013
(Foto: Martina Vaculíková ©2013)
To je ostatně ten hlavní důvod, proč je Bellesguard tak obtížně přístupný. Dům se nachází uprostřed poměrně velkého areálu obehnaného zdmi (často i zbytky masivních hradeb) a plného košatých stromů. Polohu domu tak zdálky prozrazuje pouze vysoká štíhlá věž zakončená typickým Gaudího křížem. Dům je dnes stále v soukromém vlastnictví, takže vstup na pozemek areálu je záležitostí trochu komplikovanou. Občas je prý zahrada otevřená, a tak mohou vzniknout například tyto krásné fotografie. Nicméně vždy takové štěstí asi mít nebudete. Na druhou stranu, již několik let existuje možnost, jak se dostat i dovnitř. Můžeme za ni poděkovat majitelce, paní Amelii Roche, která spolupracuje s barcelonským projektem Cases Singulars. Ten zprostředkovává exkluzivní návštěvy jinak běžně nepřístupných (soukromých) objektů v určitých konkrétních datech a po předchozí rezervaci. 

Gaudí na tomto domě nepracoval sám, kompletně ho dokončil až v roce 1916 jeho spolupracovník Domènec Sugrañes. Ten je mimo jiné autorem nádherné mozaiky dvou laviček u vstupních dveří. Jinak si dům zvenčí zachovává svůj poněkud ponurý středověký ráz - barevné výstřelky ani obzvlášť kulaté tvary tu nehledejte. Zkrátka střízlivější neogotika jako vyšitá. Interiéry domu jsou však pravým opakem. Díky množství oken je dům plný přirozeného světla, které navíc podtrhují barevné vnitřní dekorace. Jako obvykle jde zkrátka o zcela mimořádný umělecký počin, jen tentokrát ještě lépe schovaný před zraky turistů. Zkusit štěstí a vydat se zahlédnout alespoň kousek Bellesguardu na vlastní oči můžete i vy. Stačí zavítat do neprobádaných končin distriktu Sarrià-Sant Gervasi, ulice carrer de Bellesguard, číslo 16-20. Ne, metro tam nejezdí, nejblíže k domu je stanice vlaků FGC L7 Av. Tibidabo. Mnohem pohodlnější ale komplikovanější možností je pak autobus 123. Více fotografií celého areálu Bellesguardu zde.


Netradiční pohled na Bellesguard, 2014
(Foto: Facebook Torre Bellesguard)

!!! AKTUALIZACE 12/2013:
Od září 2013 se i Bellesguard zařadil mezi barcelonská turistická lákadla. Díky dohodě s majiteli domu se do této krásné stavby můžete podívat i vy. Nejde o tak masovou záležitost jako v případě Casa Batlló či Casa Milà - na prohlídku zahrady (5-7€ ) či zahrady + interiéru (12-16€) se musíte předem zaregistrovat a počet volných míst je vždy poněkud limitován. Každopádně to, co pro celé generace bylo nemyslitelné, je nyní skutečností. I Bellesguard lze při výletu do Barcelony navštívit. Více informací na následujících odkazech:Interiér Bellesguardu (Foto: R. Zerbst - Gaudí)

1 komentář:

  1. Jo Gaudiho stavby jsou opravdu výjimečně hlavně v Barceloně. Sice jsem nebyl ještě nikdy uvnitř ale jelikož třeba u Sagrady família byla fronta minimálně na 2h. A to se mi čekat nechtělo. Zajímalo by mě jestli jsou i nějaké oka kde se dá ubytovat nebo kde někdo normálně bydlí jak třeba tady a nebo to jsou jen historické domy pro návštěvy turistů.

    OdpovědětVymazat