Casa Calvet (Foto: R. Zerbst - Gaudí) |
Casa Calvet patří k těm největším a přesto i těm nejméně známým Gaudího stavbám. Přeci jen jde opět o velice střízlivou ukázku architektova umění. Prakticky všechny publikace či internetové stránky, které o Casa Calvet píší, vždy k tomuto domu připojí větičku: "Jedná se Gaudího nejkonvenčnější budovu." Pojďme se tedy na tento počin podívat blíže.
Casa Calvet byla vystavěna v letech 1898 - 1890 pro rodinu jednoho z tehdejších barcelonských podnikatelů v textilním průmyslu. To ostatně také ovlivnilo projekt, jelikož tentokrát nemělo jít tak úplně o klasickou rodinnou rezidenci - budova měla sloužit k bydlení i pracovním záležitostem. Přízemí a suterén byl navržen pro potřeby kanceláří, dílen a skladů firmy, zatímco první až čtvrté patro patří výhradně bytům. Tím nejluxusnějším je hned ten v prvním patře; je také jediný, jemuž na čelní straně domu náleží prosklená galerie. I když oproti jiným Gaudího stavbám dům na první pohled nezaujme žádným skutečně výrazným dekorativním prvkem, je i tato fasáda plná malých avšak důmyslných symbolů. Mezi ty nejzmiňovanější patří kupříkladu hlavy tří mučedníků (Sant Pere Màrtir, Sant Genís d'Arle, Sant Genís de Roma) shlížející ze štítů Casa Calvet, dále dekorace v podobě hub na fasádě v prvním patře (majitel byl vášnivý houbař) nebo třeba klepadlo vchodových dveří v podobně zamačkávané štěnice. Jako pro mnoho jiných domů na zakázku i pro Casa Calvet Gaudí navrhl exkluzivní nábytek.
Tato stavba také paradoxně často slouží ke zdůraznění Gaudího architektonického rebelství. Ačkoliv tento dům skutečně asi bude oním nejkonvenčnějším v Gaudího kariéře, ani tak se docela nevyhnul problémům s místními vyhláškami. V tomto případě šlo o přesáhnutí tehdy povolené stavební výšky (což je ve srovnání s prohřešky u jiných budov zcela zanedbatelná rebélie... ). Přitom ony vrchní štíty, které celý problém způsobily, skutečně nemají jinou než dekorativní úlohu. Ještě více to platí o dvou křížích na samém vrcholku těchto štítů. I přes počáteční protesty úředníků si Gaudí prosadil svou, a právě vrcholek budovy je tak dnes asi tím "nejkontroverznějším" a nejvíce zájmu budícím prvkem jinak na barcelonské poměry tuctově vypadající stavby.
Je ostatně dalším velkým paradoxem, že Casa Calvet je jedinou stavbou, za kterou se Gaudímu dostalo od Barcelony oficiálního uznání ještě během architektova života. V roce 1900 totiž čerstvá novostavba zvítězila v tehdy prvním ročníku soutěže o nejlepší barcelonskou stavbu roku Concurs anual d'edificis artístics. Je sice hezké, že Gaudí zvítězil hned v prvním ročníku této soutěže, nicméně bylo to také jeho jediné ocenění (a to měl ještě navrhnout stavby jako Casa Batlló či Casa Milà). Bude to tedy nejspíš ono přehnané rebelství při navrhování svých staveb, které mu sice během života nepřineslo žádné další oficiální uznání v podobě soutěžního ocenění, avšak zároveň z něj vytvořilo nesmrtelnou legendu.
Dnes Casa Calvet patří mezi ty spíše opomíjená Gaudího barcelonská díla. Může za to v podstatě jediná skutečnost - umístění na ulici carrer de Casp. Jde o to, že již tehdy na konci 19. století šlo o místo hustě zastavěné, navíc o elegantní čtvrť Eixample. Už to samo Gaudího limitovalo právě v otázce rozpustilosti (kterou si musel odpustit - i když u dalších domů již i toto tabu padlo). Tak tedy vznikl dům s velice konvenční (v řeči odborníků eufemismus pro "nudnou") fasádou. Ulice samotná je sice dosti v centru Barcelony, avšak přeci jen stranou hlavních živých bulvárů. To všechno jsou faktory, které silně ovlivňují skutečnost, že jen málokdo se vydá toto Gaudího dílo obdivovat.
Vy tuto možnost samozřejmě máte: Casa Calvet se nachází na adrese carrer de Casp, číslo 48; tato ulice se kříží s Passeig de Gràcia jen kousíček od Plaça Catalunya. Necelých 500 metrů a jste tam. Ještě blíž je to pak ze stanice metra L1 Urquinaona. Dům samotný je stále v soukromém vlastnictví, takže na nějaké prohlídky zapomeňte. Existuje však možnost, jak si vychutnat alespoň část prostor domu - v přízemí dnes funguje Restaurant Casa Calvet. Jen škoda, že denní menu tu vyjde skoro na 1000 Kč a nějaké to vytříbenější degustační menu i na dvojnásobek - za osobu samozřejmě. Více detailních foto naleznete zde.
Interiér Casa Calvet (Foto: R. Zerbst - Gaudí) |
Ahoj, skvělé stránky jen škoda, že jsem je nenašel před cestou do Barcelony. Fandím vám s pozdravem z Roman Ostravy
OdpovědětVymazat