26. 6. 2013

Eusebi Güell - Gaudího mecenáš

V našich článcích o Gaudím se takřka stejně často jako se jménem architekta samotného setkáváme i s jiným: EUSEBI GÜELL. Protože peníze jsou vždy až na prvním místě, jak se říká, Eusebi Güell hrál v Gaudího tvorbě lehce opomíjenou, leč prakticky tu nejdůležitější roli. Antoni Gaudí měl bezesporu geniální talent, ovšem kdyby se nespřátelil právě s Güellem, je velkou otázkou, kolik prostoru a volnosti by jeho talent dostal. Nejde jen o stavby, kterými ho sám Güell pověřil (a které jsou takové, jaké jsou, díky bezedným finančním zásobám hraběte Güella), mnoho slavných zakázek Gaudí získal díky doporučení či přímluvě svého bohatého přítele-podnikatele. Proto si bezesporu Eusebi Güell a jeho život zaslouží naši pozornost...

EUSEBI GÜELL I BACIGALUPI (1846-1918)
Eusebi Güell měl podnikání v genech. Už jeho dědeček Pau Güell i Roig (1769-1818) vyrazil do světa za obchodem, jeho dobrodružství v Karibiku však skončilo krachem. Po stopách svého otce se vydal Joan Güell i Ferrer (1800-1872) a ten již za velkou louží slavil velké obchodní úspěchy. Jeho kubánská společnost se zaměřovala na import a export, i když někteří historici tvrdí, že občas oním importovaným/exportovaným zbožím byli i otroci. Ať už to bylo jakkoliv, Joan Güell na Kubě pohádkově zbohatl a v roce 1835 se vrátil do Barcelony, kde ihned rozjel řadu dalších obchodů, přičemž nejvíce z nich vynášel textilní průmysl.

K Joanu Güellovi se taktéž váže až podivně tragická životní zkušenost. V roce 1845 se oženil s Franceskou Bacigalupi i Dolcet, matkou Eusebiho Güella. Francesca zemřela při porodu, Eusebi Güell tak svou matku nikdy nepoznal. Jeho otec se pak v roce 1850 oženil se sestrou Francesky, Camilou, nicméně i ta o rok později zemřela...při porodu dcery Josefiny...

  
Eusebi Güell (1915)
(Foto: wikipedia.org)
Eusebi Güell se díky rodinnému bohatství mohl plně soustředit na studia práv a ekonomie. Zároveň se však mohl dostatečně věnovat i umění a také cestování. Právě na jedné ze svých mnoha cest poznal Gaudího. Respektive jeho práci. Stalo se tak na Světové výstavě v Paříži v roce 1878. Güell byl přímo fascinován vitrínou, kterou mladý architekt vyhotovil pro jednu z expozic. Po návratu do Barcelony se chtěl s oním talentovaným mladíkem setkat. Tak se zrodilo jedno z nejdůležitějších přátelství v historii katalánské kultury, které svět obohatilo o mnoho významných a geniálních staveb.

Güell se celý život věnoval rozvíjení otcova podnikání, avšak zakládal i vlastní firmy. Zkrátka obchodní všeuměl. Kromě toho ale horlivě podporoval všemožné umění v čele s architekturou, byl velikým kulturním ambasadorem a jedním z hybatelů (i když v pozadí) katalánského národního a kulturního obrození známého pod názvem La Renaixença. Katalánský podnikatel a velký patriot působil také v politice. V roce 1908 mu byl španělským králem Alfonsem XIII. udělen šlechtický titul "Hrabě Güell". Se svou ženou, Isabel López Bru, měl celkem 10 dětí, z nichž mnoho se dalo na uměleckou dráhu (malířství, literatura, hudba). Eusebi Güell zemřel 8. července 1918 ve své rezidenci v Parku Güell ve věku 72 let. Jeho pohřbu se zúčastnily ty nejvýznačnější osobnosti katalánského kulturního i politického života. Právě díky svému přátelství a spolupráci s Antonim Gaudím se však jeho jméno stalo nesmrtelným.

S postavou katalánského podnikatele jsou též neodmyslitelně spjaty dva důležité průmyslové areály, které formovaly tvář okolí Barcelony. Jsou jimi: fabrika Vapor Vell a dělnická kolonie Colònia Güell.


VAPOR VELL
V roce 1844 se v tehdy ještě samostatném městečku Sants začal stavět jeden z prvních velkých moderních textilních závodů - Vapor Vell. Fabrika patřila společnosti Güell, Ramis i Companyia a jejím největším investorem byl již zmiňovaný Joan Güell i Ferrer. Závod byl zprovozněn v roce 1846. Barcelonu v té době ještě stále svíraly středověké hradby, proto se tyto industriální komplexy stavěly v okolních obcích a dnes tedy patří do okrajových čtvrtí katalánské metropole. I když si tento textilní závod prošel svými krizemi a stávkami, výroba zde fungovala až do roku 1890, kdy se Eusebi Güell rozhodl fabriku zavřít a veškerou produkci přestěhovat do nově budovaného areálu Colònia Güell. Doba největší slávy Vapor Vell pominula. V roce 1897 si ale ještě užila přesně jednu minuty slávy. Tak dlouhý je totiž vůbec první nedokumentární španělský film (Riña en un café), který v areálu Vapor Vell natočil v roce 1897 katalánský režisér Fructuós Gelabert. Do dnešní doby se zachovaly již jen zbytky kdysi poměrně velkého industriálního areálu - v jediné dochované budově dnes sídlí knihovna (carrer de Joan Güell poblíž Plaça de Sants).

COLÒNIA GÜELL
  
Colònia Güell (2011)
Güellova kolonie se měla stát úplným dělnickým městečkem, avšak skutečně na úrovni. Güellovou snahou bylo vytvořit skutečně fungující sídliště, jehož součástí by kromě továren a dělnických domečků bylo i další kulturní a sociální vybavení (nemocnice, kostel, apod.) tak, aby mohli jeho zaměstnanci žít ve spokojenosti a neměli tak myšlenky na ošklivé věci jako třeba stávky. Kromě Gaudího na tomto areálu pracovali i další významní architekti jako Francesc Berenguer nebo Joan Rubió. Jak již jsme ale předeslali v jednom z minulých článků, po smrti Eusebiho Güella v roce 1918 se jeho potomci rozhodli od projektu upustit, a tak celý areál zůstal daleko od původního plánu. Textilní výroba tu fungovala až do roku 1973, kdy byla fabrika nadobro zavřena a později byl celý komplex rozprodán po jednotlivých částech. Samotné fabriky se dnes přeměnily na obchodní parky, v nichž sídlí mnoho různých společností se stovkami zaměstnanců. V obytné části areálu dnes žije okolo 750 obyvatel.

  
Colònia Güell (2011)
Colònia Güell je skutečně zajímavé místo s velice originální a specifickou atmosférou. I když turisty sem láká jen a pouze Gaudím vytvořená krypta, za důkladnou procházku stojí i zbytek areálu plný krásných modernistických domečků či několika romantických zřícenin. I když je valná část areálu hezky udržovaná, panuje tu tak trochu bohémská atmosféra. Celý komplex je snadno dostupný vlaky FGC, stanice Colònia Güell.
Více o historii rodiny Güellových zde: Els Güell de Torredembarra...


Žádné komentáře:

Okomentovat