20. 6. 2021

Josep Lluís Trapero

O katalánské autonomní policii (Mossos d'Esquadra) jsme tu již před časem psali. Sbor čítá přes 17 000 příslušníků a závisí na katalánském ministerstvu vnitra. Fakticky je tak za tento policejní sbor politicky zodpovědný katalánský ministr vnitra (od května 2021 Joan Ignasi Elena), přičemž funkci skutečného ředitele Mossos d'Esquadra, tedy něco jako funkce policejního prezidenta v ČR, zastává obvykle nějaký další politik či odborník jmenovaný katalánskou vládou (od října 2019 Pere Ferrer). Avšak nositelem skutečné praktické odpovědnosti za práci a fungování Mossos má obvykle tzv. vrchní komisař (comissari en cap), případně major, pokud je tato hodnost obsazena. Od roku 2008, kdy byla tato funkce oficiálně zřízena, ji zastávalo několik mužů, avšak jeden mezi nimi silně vyčnívá. 

Josep Lluís Trapero (Foto: www.lasexta.com)

Josep Lluís Trapero Álvarez (*1965) má španělské kořeny, ale narodil se v katalánském městě Badalona jako nejstarší ze tří dětí. Vyrůstal v lehce depresivní čtvrti Singuerlín v sousední Santa Coloma de Gramenet. Nutno dodat, že Traperovým dětským snem rozhodně nebyla práce u policie. Původně se chtěl stát biologem a láska ke zvířatům ho vlastně nikdy neopustila. Těsně před prahem dospělosti ho však jeden starší policista přesvědčil, že práce v bezpečnostních složkách je fajn. A tak se Trapero roku 1989 přihlásil na policejní školu v Mollet del Vallès, aby se o rok později stal novým příslušníkem Mossos d'Esquadra. Nutno dodat, že tehdy se tento katalánský policejní sbor teprve formoval. Měl jen něco přes tisícovku členů a operoval jen na části katalánského území. Jako řadový policista tedy vyzkoušel několik štací. Nejprve v Gironě, později v aranské metropoli Vielha, určitý čas byl též součástí zásahového týmu ve věznici Quatre Camins. 

Po návratu do oblasti Girony vstoupil do týmu vyšetřovatelů vážnějších zločinů. V souvislosti s tím si usilovně doplňoval vzdělání. Dálkově vystudoval práva (Universitat Oberta de Catalunya), později prošel i několika dalšími vzdělávacími programy, mimo jiné i na akademii americké FBI. V rámci tzv. kriminálky postupoval výš a výše, stal se nejprve oblastním ředitelem, v roce 2012 potom dokonce šéfvyšetřovatelem pro celé Katalánsko. V té době jeho hvězda stoupala strmě vzhůru. I díky přímluvě tehdejšího šéfa katalánské policie Manela Prata byl Trapero roku 2013 jmenován faktickým šéfem policistů (comissari en cap). Nutno dodat, že přitom přeskočil i několik služebně starších kolegů, což mu uvnitř sboru nadělalo i pár nepřátel. Nicméně na své pozici se držel statečně a i díky dobrým vztahům s následujícím policejním prezidentem Albertem Batllem byl začátkem roku 2017 povýšen do hodnosti majora. Hodí se připomenout, že v rámci katalánské policie jde o nejvyšší možnou hodnost a po odchodu Joana Unió v roce 2007 nebyl v řadách Mossos žádný major. V těchto vysokých pozicích se jeho pracovní náplní stalo například zintenzivnění kontaktů katalánské policie s mezinárodními policejními orgány či rozkrývání některých korupčních kauz, například i u šéfů španělské Policía Nacional. Tehdy získal mnoho nepřátel i na španělské straně barikády.

Vrchol kariéry mu zároveň přichystal řadu obtížných výzev. Již od počátku roku 2017 se snažil zlepšit obraz Mossos d'Esquadra u katalánské veřejnosti. Paradoxně mu v tom pomohlo i dění v srpnu 2017, kdy se po islamistických atentátech katalánská policie stala symbolem rychlé reakce. Brzy zneškodnění teroristé i skvělá a otevřená komunikace směrem na venek udělala z Trapera doslova přes noc národního hrdinu. Velice těžkou pozici však měl jen o měsíc později, kdy začala houstnout atmosféra kolem katalánského referenda o nezávislosti. Ačkoliv katalánská policie spolupracovala na zavírání volebních místností a měla dokonce i plán na zatčení katalánské vlády v případě, že by k tomu dostala od soudů příkaz, Trapero právě coby viditelná osobnost tlak ze strany španělské vlády a justice odnesl jako první a byl snad i prvním katalánským úředníkem, jenž byl odvolán po aplikaci článku 155 španělské ústavy. Vedení Mossos převzal jeho letitý souputník, přítel a pravá ruka ve vedení sboru Ferran López.

Následně byl Trapero španělskou justicí vláčen po soudech (podobně jako členové vlády obviněn ze vzpoury, vyšetřován na svobodě, dál pracoval jako major, ačkoliv bez vůdčí funkce), aby byl na podzim 2020 očištěn. Prakticky ihned poté mu byl nabídnut návrat na původní pozici - od listopadu 2020 je tedy opět v čele Mossos d'Esquadra (ve funkci mezitím Ferrana Lópeze vystřídali ještě Miquel Esquius a Eduard Sallent). Jeho odvolání v roce 2017 přitom bylo ryze politickou záležitostí. Kromě nepřátel ve vysokých patrech španělské policie měl Trapero problém i se svými letními pobyty v městečku Cadaqués, kde se pravidelně potkával např. s tehdejším katalánským premiérem Puigdemontem. Španělská strana tedy Trapera podezírala z loajality ke katalánské vládě, ačkoliv později vyšlo jasně najevo, že Trapero je člověk značně apolitický a rozhodně nepatří mezi zastánce nezávislého Katalánska. Kromě výše zmíněného se hodí doplnit, že ačkoliv se jeho služební číslo (1899) shoduje s rokem založení FC Barcelona, fotbalu Trapero příliš neholduje. Naopak velice rád vaří, známý je též jeho uzavřený charakter a přímo buldočí vůle, o čemž svědčí i fakt, že před několika lety sám od sebe přestal po několika dekádách návyku kouřit. Major Trapero měl nepochybně svou silnou vizi katalánského policejního sboru. Jenže se změnou politické garnitury (přechod katalánského ministerstva vnitra z JxC na ERC) přišla i snaha ho jeho funkce v čele katalánské policie zbavit. To se nakonec podařilo v prosinci 2021. Titul majora Traperovi náleží i nadále, novým vrchním komisařem byl jmenován Josep Maria Estela.


Žádné komentáře:

Okomentovat