14. 6. 2021

10 nejstarších barcelonských cukráren

Jednou z největších radostí barcelonských ulic jsou místní cukrárny (pastisseria), které v některých případech fungují také jako stylové kavárny. Nutno dodat, že cukráren je v Barceloně požehnaně a neexistuje všeobecná shoda na té nejlepší. Pro spoustu lidí to bude právě ta, kterou mají na rohu, pro jiné to budou fancy obchůdky v turistických zónách, další zase vsadí na žebříčky vycházející každoročně ve volnočasových magazínech či gourmet přílohách předních katalánských deníků. Mnohem lépe se nám tedy bude tvořit seznam těch nejstarších a nejtradičnějších cukráren v ulicích katalánské metropole. Na následujících řádcích vám jich nabídneme hned deset a vězte, že drtivá většina z nich už za sebou má více než stoletou historii!

Interiér Pastisseria Mauri na carrer de Provença (Foto: www.pasteleriasmauri.com)

PASTISSERIA LA ESTRELLA (1825)
Vůbec nejstarší dosud otevřená barcelonská cukrárna už má za sebou ne jedno, nýbrž brzy už dvě století. Najdete ji na adrese carrer Nou de la Rambla 32, nedaleko od Gaudího slavné stavby Palau Güell. Místní kronikáři ostatně tvrdí, že i na úpravě fasády domu, v němž sídlí 
Pastisseria La Estrella, se kdysi podílel sám Gaudí. Cukrárnu tu roku založili roku 1825 a dnes už se ani přesně neví, kdo byl prvním místním cukrářem. Fascinující ovšem je, že v zázemí podniku se nachází historická cukrářská dílna s pecí, která je tu dost dobře od samého začátku. Nenechte se zmýlit velkým nápisem PUJOL nad vchodovými dveřmi, ten odkazuje na rodinu, jež podnik vlastnila v letech 1927-2015. Od zmiňovaného roku cukrárna patří Montserrat Martínezové. Současná podoba lokálu vychází z celkové rekonstrukce provedené v 50. letech 20. století, ze stejné doby pochází i charakteristický mramorový obklad výlohy. Pastisseria La Estrella nabízí typický sortiment tradičních katalánských cukrovinek (carquinoylis, pets de monja, ametllats), zvlášť dobře na odbyt jdou prý též místní croissanty. Její význam pro město si lze snadno dovodit i z faktu, že se již mnoho let těší památkové ochraně. Více informací o této legendární cukrárně najdete například v reportáži Betevé.

XOCOLATES FARGAS (1827)
Jen o dva roky mladší je čokoládovna Xocolates Fargas, kterou dnes najdeme na carrer del Pi 16. Většina obyvatel Barcelony však ví, že většinu své historie obývala roh ulice carrer del Pi a náměstí Plaça de la Cucurulla. Dnes je obchod s oblečením a čokoládou provoněnou minulost připomíná jen legendární vývěsní štít. V roce 2016 však vlastníci budovy přehodnotili své obchodní plány, a tak se cukrárna musela stěhovat o pár metrů dál do ulice. Díky stěhování v rámci jednoho objektu si nakonec do nového působiště mohli majitelé cukrárny přenést většinu vnitřního i vnějšího vybavení, takže i aktuální čokoládovna Fargas působí podobně útulným dojmem jako v předchozích více než 190 letech své existence.

PASTISSERIA LA COLMENA (1849)
Ačkoliv není nejstarší, mnozí ji považují za vůbec největší cukrárenskou instituci v historickém centru Barcelony. Založil ji jistý Rosendo Abella okolo roku 1849. Původní obchod se nacházel hned naproti současné lokalitě (Plaça de l'Àngel 12) přímo před východem ze stanice metra Jaume I. Svůj současný název La Colmena cukrárna získala právě při tomto přesunu roku 1868. Později se zde vystřídalo několik majitelů, až ho roku 1927 získali bratři Roigovi, které známe již jako jedny z bývalých majitelů nejstarší barcelonské cukrárny La Estrella. Této rodině podnik patří i v současnosti. Již více než 150 let se tak La Colmena specializuje na výrobu řemeslných cukrovinek, čokolády či typicky vánočních turrónů. Jiná část stejné rodiny se podílela na vzniku několika dalších cukráren stejného jména, přičemž tou nejzajímavější byla nepochybně La Colmena de Gràcia nacházející se dlouhá desetiletí v přízemí nádherného modernistického domu Casa Cama i Escurra na adrese Gran de Gràcia 15. V roce 2016 však neustála stále se zvyšující ceny pronájmů a natrvalo zavřela. Více o historii Pastisseria La Colmena se dozvíte z reportáže Betevé. Ve stejném období vznikla další známá barcelonská cukrárna Brunells (1852). Ta původní však svou pouť ukončila v roce 2018. Současná cukrárna s tímto názvem chce po přetržce navázat na slavnou tradici, uvidíme, jestli se jí to povede.

Interiér nejstarší barcelonské cukrárny La Estrella (Foto: www.timeout.com)

PASTISSERIA MONTSERRAT (1870)
Některé dnešní barcelonské čtvrti byly ještě na konci 19. století samostatnými městečky. I zde se však rodila pozoruhodná cukrářská tradice. Kromě výše zmíněné cukrárny La Colmena de Gràcia se tu již od roku 1870 nacházela vůbec nejstarší dosud fungující gràcijská cukrárna Pastisseria Montserrat. Jméno dostala po patronce tohoto sladkého řemesla. Roku 1942 podnik převzala rodina Torremadé, která ho provozuje dodnes. I zde je samozřejmě většina produktů vysoce kvalitní řemeslné výroby a obyvatelé čtvrti Vila de Gràcia nedají dopustit zejména na místní croissanty. I my jsme nejednou v útulném lokálu na rohu ulic Torrent de l'Olla a Travessera de Gràcia sháněli snídani a je třeba říct, že tradice zde jde ruku v ruce s kvalitou.

FOIX DE SARRIÀ (1886)
I další z nejstarších barcelonských cukráren si zaslouží naše vřelé doporučení. Foix de Sarrià je dnes již legendárním podnikem ve stejnojmenné čtvrti. Tato cukrárna by se měla stát nedílnou součástí vašeho gastronomického putování po Sarrià. Na zdejší hlavní ulici (carrer Major de Sarrià) se nachází hned dva legendární podniky. V čísle 49 natrefíte na Bar Tomàs de Sarrià známý svými patates braves, podle mnohých nejlepšími v celé katalánské metropoli. Jen o pár domů dál, v čísle 55-57, se pak psala část dějin katalánské literatury. V březnu 1886 si zde Josep Foix Ribera s manželkou Paulinou Mas Rubinat otevřeli malou cukrárnu. Narodily se jim tu tři děti, nejmladší z nich a zároveň jediný chlapec dostal jméno Josep Vicenç. Ačkoliv ten se nikdy cukrářským mistrem nestal, přesto byl nakonec donucen rodinný podnik vést, a to v letech 1936-1968. Ve skutečnosti pro něj rodinná cukrárna byla perfektní zašívárnou před režimem, jenž mu bránil v rozletu. J. V. Foix byl totiž jedním z nejvýznamnějších katalánských básníků 20. století. I díky tomu se z Foix de Sarrià stal oblíbeným místem setkání pro několik generací skvělých spisovatelů, básníků a dalších umělců. Pravidelně sem chodívali kupříkladu Gabriel García Márquez či Mario Vargas Llosa, kteří v 60. letech 20. stol. žili nedaleko odsud. Více informací o Foix de Sarrià opět v reportáži Betevé.

CASA VIVES (1895)
Člověk by ani neřekl, že docela nenápadná cukrárna Casa Vives na carrer de Sants 74 už oslavila 125 let nepřetržitého provozu. I zde se postupem času specializovali i na další gastroslužby jako catering. Úspěch značky potvrzuje i fakt, že filiálku Casa Vives dnes najdete i na poněkud prestižnější adrese na Rambla de Catalunya, kde je přeci jen trochu větší turistický potenciál. Místní specialitou jsou krémové dortíky několika příchutí.

PASTISSERIA ESCRIBÀ (1906)
Všechno začalo roku 1906 malou pekárničkou s názvem Forn Serra. V průběhu tzv. druhé španělské republiky začal podnik růst a následně byl dlouhá léta spjat s osobou Antoniho Escribà (1930-2004), jednoho z nejlepších cukrářských mistrů 20. století. Escribà přitom původně vůbec nechtěl pokračovat v rodinné tradici a viděl sám sebe jako slavného malíře. Později však svou kreativní stránku dokázal přeorientovat do světa gastronomie a i díky studiu u slavného francouzského cukrářského mistra Étienna Tholoniata, jehož dceru Jocelyn si později vzal. Escribà v druhé polovině 20. století proslul zejména svým mistrovstvím při vytváření soch z čokolády (také se mu přezdívalo "Čokoládový kouzelník"), několikrát byl též vyhlášen nejlepším cukrářským mistrem Evropy. Do všeobecného povědomí se dostal i svými gigantickými velikonočními Mones de Pasqua. Původní Pastisseria Escribà se od samého počátku nachází na adrese Gran Via de les Corts Catalans 546, nicméně postupem času bylo třeba vzkvétající rodinný byznys rozšířit, a tak přibylo několik dalších provozoven, přičemž tou nejznámější je nepochybně lokál fungující od roku 1986 v nádherném modernistickém skvostu Antiga Casa Figueras na Ramble.

PASTISSERIA IDEAL (1919)
Velkou radostí nás naplňuje, že se do našeho seznamu dostala i cukrárna, která je pravidelnou součástí našich itinerářů po barcelonské čtvrti Vila de Gràcia. Pastisseria Ideal se nachází na adrese Gran de Gràcia 207, pouhých 200 metrů od slavného Gaudího domu Casa Vicens. Ačkoliv nejsme úplně objektivní, Pastisseria Ideal je široko daleko opravdu nejlepší cukrářská volba. Místní specialitou jsou xuixos, které by jim i v Gironě mohli závidět. Ulice Gran de Gràcia se za posledních sto let trochu změnila. Už dávno tu nejezdí tramvaje a některé budovy vyrostly do výšky. Pastisseria Ideal je však stále na svém místě, vedená již čtvrtou generací cukrářů, kteří patří mezi hrstku posledních mohykánů rodinných podniků na hlavní obchodní tepně v Gràcii.

PASTISSERIA LA PALMA (1922)
Taktéž již čtvrtá generace se pomalu chystá na převzetí rodinné cukrárny v čísle 72 na charismatické ulici carrer del Clot. Pastisseria La Palma se v srdci čtvrti El Clot nachází již od roku 1922, je tak nedílnou součástí společenského dění ve svém bezprostředním okolí. Nakoupíte tu každý den kromě klasické letní pauzy, nicméně neodpustíme si menší kritiku směrem k cenám. Je pravda, že katalánské řemeslné cukrárny nejsou úplně z levného kraje, ale přeci jen i vzhledem k nepříliš centrické zóně by tu mohli být levnější. Kvalitou totiž Pastisseria La Palma nad ostatní v tomto seznamu nevyčnívá.

PASTISSERIA MAURI (1929)
Pastisseria Mauri je nepochybně jednou z nejznámějších barcelonských cukráren současnosti. Její významnou devizou je strategické umístění na křižovatce ulic Rambla de Catalunya a carrer de Provença; kromě domácí klientely sem tak velmi často zavítají i turisté. Cukrárnu založil mistr cukrář Francesc Mauri pocházející z katalánského města Manresa. V Barceloně se docela rychle uchytit ve čtvrti Hostafrancs a rozrůstající se gastronomické impérium se v roce 1929 rozhodl rozšířit i o tuto krásnou cukrárnu umístěnou do staré modernistické budovy. Návštěvníci této cukrárny bývají pravidelně uneseni ze stropních maleb znázorňujících řeckou bohyni Démétér. Mauri tu vlastně původně koupil jakýsi koloniál, který se později rozšířil na cukrárnu a kavárnu. Právě tato touha zkoušet neustále něco nového dělá z Pastisseria Mauri jeden z nejoblíbenějších podniků v centru města. Od 70. let 20. stol. podnik výrazně rozšířil sortiment (slané pečivo, bagety), od 80. let zde nabízejí i obědy, catering či prodej vín. Na rozdíl od většiny předchozích cukráren tu nebudete mít tolik soukromí a budete tu obklopeni turisty, avšak krásný interiér a vynikající produkty vaši návštěvu zaručeně ospravedlní.

Pastisseria Ideal na Gran de Gràcia 207 (Foto: Independent de Gràcia)

Žádné komentáře:

Okomentovat