Řada evropských zemí se pyšní nějakým animovaným seriálem pro děti z vlastní produkce. Bývalý Sovětský svaz vsázel kupříkladu na Jen počkej, zajíci!, z Finska přišli populární Mumínci, z britské produkce pochází Ovečka Shaun. A z Česka zase kultovní Krteček. I v Katalánsku však vznikl jeden celosvětově populární dětský seriál - Les Tres Bessones (Trojčátka).
Na rozdíl od všech výše jmenovaných zvířecích hrdinů jsou hlavními hrdinkami seriálu Trojčátka skutečně tři malé (animované) holčičky. Ty prožívají mnohá dobrodružství v nejrůznějších známých pohádkách či legendách. Dějová linie každého dílu by se dala popsat jednoduše... Teresa, Helena a Anna jsou tři sestřičky-trojčata, které se vzájemně liší jen barvou svého oblečení a mašličky ve vlasech (Anna - modrá, Helena - zelená, Teresa - růžová), často provádějící všemožné lumpárny. V seriálu ovšem vystupuje ještě Bruixa Avorrida, stará čarodějnice (možná připomínající něco jako jejich babičku), která je vždy za jejich lumpárny řádně potrestá. Aby holčičky dostaly lekci, kouzlem je vždy odešle buď do nějaké známé pohádky, pověsti nebo alespoň je nechá nachomýtnout se k nějaké důležité dějinné události. Sestřičky pak ve svých dobrodružstvích vždy někomu pomohou a poučí se. Zkrátka klasický seriál o morálních hodnotách, dobru a zlu, pro věkovou skupinu 5-10 let.
Teď ale to zajímavější. Tento katalánský animovaný seriál z produkce TV3 byl vytvořen na základě knižních příběhů, za nimiž stojí ilustrátorka Roser Capdevila a spisovatelka Mercè Company. Právě Roser Capdevila i Valls (Barcelona, *1939) je hlavní tvůrkyní a iniciátorkou populárního seriálu. A to doslova. Inspirovala se totiž ve svém vlastním životě a ve svých vlastních trojčatech, Anně, Heleně a Terese, narozených 12. listopadu 1969. Na své těhotenství přitom s velkou láskou nevzpomíná, alespoň v rozhovoru pro deník El Periódico: "Bylo to děsivé těhotenství. Císařský řez a stejně mě ještě další měsíc po porodu dávali dohromady. Když jsem svá trojčata poprvé uviděla, připadala mi ošklivá, ale pomyslela jsem si - stejně z nich vyrostou krásné slečny. Domů nám je pustili až zhruba po měsíci od narození, jednu po druhé, o Vánocích 1969 už jsme je měli doma všechny. Z našeho půdního bytečku v Sant Gervasi se rázem stala mateřská školka..."*.
I přes těžké začátky ale živá trojčátka přinášela Roser a jejímu muži, Joanu Batetovi, spoustu radosti. A onu ne zrovna příjemnou těhotenskou zkušenost nakonec katalánská ilustrátorka dokázala přetavit v největší profesní úspěch svého života. Od roku 1983 totiž začala vymýšlet příběhy, v nichž hlavní roli hrála právě její trojčata. Později přibyla i postava znuděné čarodějnice a její sovy - věčně nervózního ptáka, který potřebuje kafe, aby se udržel vzhůru. Veliká popularita těchto příběhů brzy přinesla i možnost realizace televizní verze příhod Les Tres Bessones.
Stalo se tak v roce 1995, kdy katalánská TV3 začala vysílat první díly. Do roku 2004 vzniklo celkem 104 epizod. V nich trojčátka prožila řadu dobrodružství v těch nejznámějších pohádkách a legendách. Setkala se například se Sněhurkou, Malou mořskou vílou, Červenou karkulkou, Pinocchiem, Vilémem Tellem, Donem Quijotem ale i s Dr. Jekyllem a Hydem, Sherlockem Holmesem, Gutenbergem, Vincentem van Goghem, Mozartem a řadou dalších postav. A stranou nezůstaly ani typicky katalánské postavičky či osobnosti (Patufet, Timbaler de Bruc, Gaudí). Seriál Les Tres Bessones si získal popularitu po celém světě. Byl přeložen do 35 jazyků a vysílán ve více než 150 zemích světa! Kdysi ho vysílala i Česká televize v rámci bloků dětských pořadů. Česká verze bohužel není zatím na internetu k nalezení, nabízíme tak alespoň tří díly v katalánštině (Les tres bessones i els fantasmes de la Pedrera, Les tres bessones i el taller Gaudí a Les set cabretes) s tím, že zejména na Youtube jistě objevíte desítky dalších epizod i v dalších světových jazycích.
*Velkou část inspirace a klidu na tvorbu od té doby hledala i v rodinném sídle v Andoře, kde již od zmiňovaného roku 1969 tráví většinu víkendů. Kromě řady zajímavých historek z andorrských údolí dává Roser často k dobru i pár zážitků z dětství francouzského premiéra Manuela Vallse. Ten je totiž jejím synovcem a kromě občasných setkání v Andoře byl jednu dobu i jejím žákem na základní škole.
Žádné komentáře:
Okomentovat