10. 3. 2021

Bude Puigdemont vydán do Španělska?

Většina českých médií si včera všimla hlasování Evropského parlamentu o zbavení imunity trojice katalánských poslanců Carlese Puigdemonta, Toniho Comína a Clary Ponsatí, kteří po organizaci referenda o nezávislosti regionu z podzimu 2017 museli odejít do exilu. Všichni tři nyní působí jako europoslanci. Původně bylo jednání o jejich poslanecké imunitě naplánováno na jaro roku 2020, jenže pak přišel koronavirus a celý proces byl odložen takřka o rok. Pro odebrání imunity se v tajném hlasování vyjádřilo 400 poslanců z celkových 693 hlasujících. V této skupině byli zejména zástupci nejpočetnějších skupin v EP, tedy lidovci, socialisté a liberálové. Proti odebrání imunity naopak hlasovalo solidních 248 poslanců, což řada katalánských médií vykládá jako úspěch a signál většího rozkolu na evropské scéně. Něco na tom bude, neboť proti odebrání imunity obvykle hlasují jen slabší desítky europoslanců, je tak evidentní, že v tomto případě řada zákonodárců pochybuje. Tak či onak, Puigdemont, Comín i Ponsatí jsou v tuto chvíli bez poslanecké imunity, a tak na ně každou chvíli může být vydán eurozatykač. O jejich vydání do Španělska by pak rozhodly belgické soudy. Tak rychlý a hladký průběh to však mít nebude. Navíc tu existuje dost podstatná šance, že Puigdemont a spol. do rukou španělských soudů nakonec vydáni nebudou.

Europoslanci Carles Puigdemont a Toni Comín v sídle Evropského parlamentu (Foto: www.elpais.com)


Podle agenturních zpráv jsou tedy nyní na řadě belgické a britské soudy, které by měly žádost o vydání politiků zpět do Španělska řešit. Tak jednoduché to však nebude. Začněme malým upřesněním, že v případě opětovné aktivace eurozatykače by vše zůstalo v rukou belgických soudů, neboť Clara Ponsatí sice z Katalánska odešla do Skotska, kde působila na jedné z místních univerzit, ale od února 2020 je i ona europoslankyní (jedna z náhradnic za bývalé britské poslance, kteří kvůli brexitu opustili i lavice EP), takže nový eurozatykač by ji velmi pravděpodobně zastihl právě v Bruselu. To je však jen podružný detail. Mnohem zajímavější je očekávaná soudní bitva, kterou obě znepřátelené strany sehrají u Soudního dvora EU.

Přesně tam totiž poputuje stížnost trojice politiků ohledně zbavení imunity. Puigdemont celý tento proces v EP považuje za nelegitimní a zpolitizovaný, což se v minulých týdnech projevilo například únikem informací z rozhodujícího výboru, neúplnými materiály k celé kauze apod. Ačkoliv to není moc pravděpodobné, může zde Soudní dvůr EU vydat preventivní opatření do doby, než o stížnosti rozhodne, což by celý proces zbavení imunity opět paralyzovalo. Následně pak soud může celou záležitost zkoumat i dlouhé měsíce. Dá se čekat, že k této situaci spíše nedojde, nicméně ani to neznamená okamžitou aktivaci eurozatykačů. Do hry se totiž opět zapojil španělský soudce Pablo Llarena. Právě on má vydání zmiňovaného eurozatykače na starosti, jenže už mnohokrát s ním nepochodil, naposledy v případě bývalého katalánského ministra kultury Lluíse Puige, jenž poslaneckou imunitu neměl, ale belgický soud ho ani tak do Španělska nevydal s tím, že na Pyrenejském poloostrově by byl Puig souzen soudem, který pro tuto kauzu není kompetentní, a navíc by mohly být ohroženy jeho základní lidská práva. Alespoň takto belgický soud v lednu 2021 své NE španělské justici odůvodnil.

Oficiálně i z tohoto důvodu Llarena podal k Soudnímu dvoru EU žádost o tzv. prejudiciální řízení, jehož smyslem má být vyjasnění podmínek, za nichž soudy jednotlivých evropských států mohou žádosti o vydání nevyhovět (podrobnější info zde). Llarena v tomto případě kritizuje údajnou belgickou neznalost španělského justičního systému, čímž odmítá fakt, že by španělský nejvyšší soud (Tribunal Supremo) byl v případě katalánských politiků nekompetentní. Nicméně právě to zní z Katalánska již od počátku procesu. Pokud by měl někdo události spojené s referendem soudit, kompetentní instancí by podle mnohých byl katalánský nejvyšší soud (Tribunal Superior de Justícia de Catalunya). V praxi tedy Llarena bude muset počkat na vyjádření Soudního dvora EU v této záležitosti, což může trvat až jeden rok. Teprve potom by se měl Llarena rozhodnout, jestli eurozatykače znovu aktivuje nebo nikoliv. Pro Puigdemonta a spol. by to tak znamenalo dlouhé měsíce napjatého čekání na zatykač, Llarena by tak opět o něco oddálil svou pravděpodobnou porážku u evropských soudů.

Teprve podle rozhodnutí Soudního dvora EU by tedy Llarena rozhodl o reaktivaci stávajících či vydání zcela nových eurozatykačů a následně by "konečně" přišla řada na belgické soudy, které by měly konečné slovo ohledně vydání katalánských politiků španělským soudům. Zde se hodí připomenout výše zmiňovaný precedens Lluíse Puige. Dá se očekávat, že i tentokrát by belgické soudy katalánské politiky vydat odmítly. Tím by ostuda španělského soudnictví byla dovršena a Puigdemont, Comín i Ponsatí by mohli pokračovat v poklidném životě v rámci celé EU kromě Španělska. Připomeňme, že současný eurozatykač na Puigdemonta je již třetím v pořadí. První byl vydán na podzim 2017, Llarena ho však rychle stáhl, neboť měl oprávněný strach, že by evropské soudy katalánské politiky vydali pouze kvůli obvinění ze zpronevěry - to by ale v praxi znamenalo, že by nesměli být odsouzení tak přísně jako zbytek katalánských politických vězňů, a nemohli by být ani tak dlouho drženi ve vazbě. Druhý eurozatykač byl aktivní od jara do léta 2018. Na jeho základě byl Puigdemont zatčen v Německu, ovšem 12. července toho roku německý soud rozhodl, že bývalý katalánský premiér nemůže být vydán pro vzpouru, jediným akceptovatelným důvodem by byla opět jen zpronevěra. Zatykač byl okamžitě stažen. Španělská justice potřebuje vydání na základě zločinu, který v podstatě nikde jinde v Evropě neexistuje, proto to má Llarena tak těžké. V pořadí třetí eurozatykač byl vydán na podzim 2019 poté, co byla část katalánských politiků pravomocně odsouzená za organizaci referenda na 9 až 13 let odnětí svobody. Tento eurozatykač byl do této chvíle pozastaven v očekávání výsledku hlasování o poslanecké imunitě. Příští týdny a měsíce nám přinesou ještě mnohé zajímavé z evropských soudních síní.

Informace k tématu z českých médií:

Žádné komentáře:

Okomentovat