31. 10. 2018

Barcelony ve světě

Pro mnohé je Barcelona zcela jedinečným místem, avšak na světě dnes najdeme desítky dalších míst stejného jména. Jejich počet osciluje mezi 20 a 50 podle toho, jestli počítáme skutečné obce nebo jen osady apod. Tak či onak nalezneme Barcelony takřka všude na světě, ačkoliv je lze poměrně jednoduše rozdělit do tří skupin dle historických okolností vzniku těchto měst a vesnic i jejich umístění. Do skupiny nejstarších patří města a obce vzniklá v rámci Aragonské koruny ještě ve středověku, kdy Katalánci přímo či nepřímo ovládali podstatnou část západního Středomoří - proto tato místa najdeme nejčastěji v Evropě (Francie, Itálie). Druhá a zároveň nejpočetnější skupina je spojená s léty španělské kolonizace Ameriky a Asie - Barcelony tak najdeme ve většině zemí Latinské Ameriky či na Filipínách, ačkoliv často jde o maličké osady či městské čtvrti. Třetí a vesměs okrajová skupina je tvořena zejména rezidenčními čtvrtěmi či jinými podobnými celky, které se od poloviny devadesátých let pojmenováním po katalánské metropoli snažily získat větší prestiž. I když i zde najdeme řadu výjimek.

Zajímavá je skutečnost, že katalánská Barcelona není partnerským městem žádné ze svých jmenovkyň. Katalánský deník El Periódico si před dvěma lety dal tu práci a lokalizoval hned 53 míst nesoucích jméno po katalánské metropoli. Jen málo z nich (přibližně dvě desítky) jsou místa skutečně trvale osídlená, řadu z nich pak nenajdete ani při sebelepším zkoumání Google Maps. Na ty největší a nejzajímavější světové Barcelony se i přesto blíže podíváme na následujících řádcích.


Urbanizace Puerto la Cruz v Barceloně ve státu Anzoátegui ve Venezuele (Foto: www.skyscrapercity.com)


BARCELONA (VENEZUELA)
   
Calle Bolivar ve venezuelské Barceloně
(Foto: www.pinterest.com)
Jednoznačně tou nejznámější a nejlidnatější Barcelonou po té naší katalánské je hlavní město venezuelského státu Anzoátegui. Pyšní se takřka 600 000 obyvateli, ačkoliv její metropolitní oblast čítá až dvojnásobek. Vznik města souvisí se španělskou kolonizací, zde byl v dané době poměrně nečekaně vedoucím výpravy přímo Katalánec, konkrétně Joan Orpí (1593-1645), jenž se narodil v katalánském městečku Piera do zemědělské a obchodnické rodiny, díky čemuž později v Barceloně vystudoval církevní i občanské právo. 

Do Ameriky se vydal pod falešným jménem (Gregorio Izquierdo nebo Gregorio Hernández), aby skryl svůj regionální původ. Působil tam nejprve jako voják a později i jako právník. Od roku 1631 podnikl několik výprav k venezuelskému pobřeží, kde bojoval s místními obyvateli (cumanagotos), roku 1638 založil město Nueva Barcelona del Cerro Santo, které se později stalo přirozeným centrem regionu. Katalánsky Orpí původně pojmenoval i několik dalších osad, avšak jejich jména se časem měnila, proto je doposud největší katalánskou stopou právě šestisettisícová Barcelona. 80 km jižně se nachází město Aragua de Barcelona (33 000 obyvatel), které je s ohledem na svou velikost poměrně významným rodištěm známých osobností venezuelské historie, mnoho lokalit s názvem Barcelona nalezneme i v Kolumbii. Zajímavým případem je též osada Barcelona 100 východně od ekvádorského Guayaquilu. Dnes tu žije jen pár domorodých zemědělců, avšak osadu jako takovou založil roku 1945 katalánský podnikatel a dobrodruh Pere Maspons i Camarasa.


BARCELONA (FILIPÍNY)
Hned sedm míst nese jméno katalánské metropole na Filipínách. Ty byly až do roku 1898 španělskou kolonií, proto tu i v toponymech doposud nalezneme mnoho stop onoho koloniálního panství. Většina těchto Barcelon či Barcelonet jsou spíše malé vesnice či osady, které nemají více než 3 000 obyvatel, nicméně v provincii Sorsogon se nachází i obec se skutečně městskými parametry - dvaadvacetitisícová Barcelona (mimochodem, v katalánské Barceloně žije přibližně stejný počet Filipínců. Městečko se původně jmenovalo podle nedaleké řeky Danlog, nicméně později na doporučení jednoho španělského důstojníka došlo k přejmenování na Barcelonu údajně kvůli některým geografickým podobnostem s katalánským hlavním městem. Místo je tropickým rájem, pěstuje se tu mnoho exotického ovoce, hornatá krajina v okolí zase mnohým připomíná Švýcarsko.

Městečko Barcelona v provincii Sorsogon na Filipínách (Foto: Google Maps)

BARCELLONA POZZO DI GOTTO (ITÁLIE)
Dle počtu obyvatel třetí největší Barcelona na světě (po katalánské a venezuelské). Má přes 41 000 obyvatel a jeho současný název je třeba hledat ve středověké expanzi Aragonské koruny. Ta Sicílii dobyla roku 1282 a následujících takřka pět století byl ostrov pod nadvládou Katalánska a později Španělska. Ačkoliv historicky je tu hodně zažité i označení Pozzo di Gotto, aktuálně je administrativní název obce složen z obou historických pojmenování, přičemž to katalánské se dle očekávání váže ke skutečnosti, že katalánští mořeplavci shledali geografické umístění a dispozice města docela podobné těm katalánským (umístění mezi dvěma řekami, pohoří v pozadí,...).


Barcellona Pozzo di Gotto (Foto: www.togoitalia.it)

BARCELONETA (PORTORIKO)
Portoriko je relativně malý ostrov v Karibském moři, přesto tu máme hned tři toponyma spojená s katalánskou metropolí. Jardines de Barcelona je název jedné ze čtvrtí města Juncos ve východní části ostrova (sousední čtvrť se jmenuje Valencia a za řekou nalezneme i Madrid). Na západě ostrova se zase nachází město Mayagüez, kde čtvrť Barcelona sousedí rovnou s Paříží. Překvapí nás tu ale i trochu nečekané spojení s Katalánském - nachází se zde totiž muzeum věnované Pilar Defilló, místní rodačce a matce slavného katalánského violoncellisty Pau Casalse. Když následně zamíříme na sever ostrova, natrefíme na město Barceloneta (25 000 obyvatel), které je spojeno s historicky silnou katalánskou menšinou, která se tu v průběhu 19. století usadila s cílem zbohatnout na obchodu se španělskými koloniemi. Město založil roku 1881 jistý Bonós Llensa i Feliu (1821-1891), jenž se stal zároveň i jeho prvním starostou. Díky němu se město hned v začátcích stalo poměrně vytíženým dopravním uzlem mezi Barcelonou a New Yorkem. Dnes je tu silný farmaceutický průmysl, zajímavé možnosti skýtá i turismus. Historicky je portorická Barceloneta známá taktéž jako "Město ananasů".

BARCELONNE (FRANCIE)

Pětice barcelonských lokalit se nachází ve Francii. Na jihozápadě země, nedaleko města Pau, se nachází vesnička Barcelonne-du-Gers (1 500 obyvatel), kudy vede i jedna část svatojakubské cesty. Přibližně 350 obyvatel žije ve vesničce Barcelonne nedaleko města Valence. Historie vesničky se datuje až do poloviny 12. století, pojmenování po katalánské Barceloně je více než pravděpodobné. Další tři vesnice se nacházejí ve francouzských Alpách, nedaleko hranic s Itálií. Malinká Barcillonnette má 130 obyvatel, Barcelonnette (2 600 obyvatel) byla založena provensálským hrabětem Ramonem Berenguerem V. na počátku 13. stol. Naopak až v polovině 20. století svůj název s Barcelonou (ale mnohem spíše se sousední Barcelonnette) spojila i vedlejší vesnice Faucon-de-Barcelonnette (300 obyvatel).

BARCELONA CROSS (VELKÁ BRITÁNIE)

Barcelona Cross je malinká osada mezi městečky Pelynt a Looe v anglickém hrabství Cornwall. Dnes tu však nikdo nežije, místo je odpočinkovou zónou, kterou využívají zejména návštěvníci místních kempů. Místo pojmenoval na počátku 18. století Sir Jonathan Trelawny (1650-1721), biskup bristolský, exeterský a winchesterský, který se tu narodil a měl zde své panství. Oblast pojmenoval na památku svého syna Henryho (1692-1707), jenž ve válce o španělské dědictví bránil Barcelonu a zahynul na zpáteční cestě domů. Katalánská metropole po něm pojmenovala jednu ze svých ulic (carrer Trelawny). Pro zajímavost naopak dodejme, že v Barcelona Cross mají fotbalové hřiště pojmenované New Camp na počest barcelonského fotbalového svatostánku. 

BARCELONA (USA)

Hned pět lokalit s názvem Barcelona nalezneme ve Spojených státech amerických. Mezi nimi je tou nejznámější osadou nepochybně ta nacházející se ve městě Westfield ve státě New York, na břehu jezera Erie. Proč se osada, která vznikla okolo místního přístavu, jmenuje po katalánské metropoli, není jasné. Samotné město Westfield vzniklo roku 1823, místní maják (Barcelona Light) pochází z roku 1829 a ačkoliv svému účelu sloužil jen 30 let, údajně jde o vůbec první maják na světě, jenž fungoval na zemní plyn. Budova je dnes památkově chráněná. Další americké Barcelony naleznete ve státech Nevada, Arkansas, Louisiana a Georgia.

Barcelona Lighthouse, Westfield, USA (Foto: wikipedia.org)

Žádné komentáře:

Okomentovat