2. 4. 2017

Demetri Ribes i Marco

Ačkoliv je modernisme takřka výhradně katalánskou záležitostí, jedním z jeho zajímavých a dnes dost pozapomenutých představitelů byl i valencijský rodák Demetri Ribes i Marco (1875-1921). Svá studia začal v Barceloně, nakonec ale pro další profesionální směřování zvolil Madrid, kde své snažení ukončil doktorátem v roce 1902. V tom samém roce se stal hlavním architektem železniční společnosti Compañía de los Caminos de Hierro del Norte de España, pro kterou pracoval až do své značně předčasné smrti v roce 1921. Demetri Ribes tak proslul zejména návrhy železničních stanic (BCN, Valencie, Madrid, Vic), z nichž dvě jsou doposud emblematickou součástí největších měst v katalánsky mluvících oblastech.

Nádražní budova Estació del Nord, Valencie (Foto: valenciaarenaycal.blogspot.com)

Demetri Ribes se zabýval převážně návrhy průmyslových staveb (nádraží, sklady, dílny, doky, garáže). Na Pyrenejském poloostrově byl jedním z prvních architektů, kteří pro své stavby využívali železobeton. Dalším charakteristickým rysem jeho tvorby byla inspirace vídeňskou secesí, především pak dílem rakouského architekta a urbanisty Otto Wagnera. Ačkoliv se část jeho staveb dnešních dnů nedočkala a další část je v podstatě neznámá, bývá Ribes považován za jednoho z nejdůležitějších valencijských architektů 20. století.

V roce 1912 vzniklo v Barceloně podle Ribesova projektu rozšíření již existujícího vlakového nádraží Estació del Nord, odkud vyjížděly vlaky směr Lleida a Zaragoza. V dnešní době už tato budova svému účelu dávno neslouží. Koleje byly umístěny pod zem a staré nádraží nahradila podzemní stanice Arc de Triomf. I tak má ale stavba své zajímavé využití - dnes slouží zčásti jako sídlo městské policie a zčásti jako tělocvična, v níž se mimo jiné hrál i olympijský turnaj ve stolním tenisu v roce 1992. Část původního nádražního komplexu je dnes proměněna v přilehlý park. No a jedna z menších částí budovy aktuálně funguje jako zázemí hlavního barcelonského autobusového nádraží. Nejznámější Ribesova stavba se ale nachází v jeho rodné Valencii. I tady měl místní architekt "na svědomí" vlakové nádraží Estació del Nord, které bylo stavěno v letech 1906-1917. Modernistická budova na carrer Xàtiva dodnes patří k nejvýraznějším valencijským stavbám a zároveň stále slouží svému původnímu účelu - být železniční vstupní branou do města. Na mozaikové výzdobě se podílel další významný valencijský představitel modernisme, Lluís Bru i Salelles (1868-1952).

Budova Estació del Nord, Barcelona - dnes autobusové nádraží (Foto: kgbgirl.wordpress.com)

Žádné komentáře:

Okomentovat