20. 4. 2017

1897: Barcelona pohlcuje okolní města

Jakmile roku 1854 po dlouhých staletích padly středověké hradby, které do té doby svíraly katalánskou metropoli, bylo jasné, že Barcelona začne pořádně růst. Roku 1859 byl schválen tzv. Pla Cerdà, podle něhož začal v následujících letech vznikat barcelonský Eixample. Barcelona v té době byla sice největším, rozhodně však ne jediným městem rozkládajícím se na planině mezi Středozemním mořem, pohořím Collserola a řekami Besòs a Llobregat. Již zmiňovaný plán rozšíření města však dával jasně tušit, že katalánská metropole brzy všechny své sousedy pohltí.

První významné snahy o připojení okolních městeček se projevily již okolo roku 1883, kdy se skupinka průmyslníků ze Sants chtěla připojit k Barceloně, avšak pod tlakem místních obyvatel k tomu nakonec nedošlo. V roce 1889 přes 40 000 lidí z okolí Barcelony manifestovalo v centru katalánské metropole za zachování svých měst, avšak tento protest nebyl později nic platný. 20. dubna 1897 královský dekret podepsaný regentkou Marií Cristinou rozhodl o připojení městeček Sants, Les Corts, Sant Gervasi de Cassoles, Sant Andreu de Palomar, Sant Martí de Provençals a Vila de Gràcia k Barceloně. Katalánská metropole tak ze dne na den ztrojnásobila svoji rozlohu a zaznamenala přírůstek více než 70 000 nových obyvatel. Zatímco ještě v roce 1887 měla Barcelona pouhých 273 000 obyvatel, po anexi o deset let později se jejich počet přehoupl přes 500 000. Barcelona tak byla spolu s Madridem nejlidnatějším městem Pyrenejského poloostrova.

Zatímco "staří" Barceloňané slavili, těm "novým" se do tohoto sňatku příliš nechtělo. Zvlášť složité to bylo pro obyvatele hrdého města Vila de Gràcia,  které s takřka 40 000 obyvateli bylo v té době druhým největším katalánským městem a jedním z 20 největších měst v celém Španělsku. Anexe okolních měst z roku 1897 každopádně byla významným krokem k Barceloně takové, jakou ji známe dnes. V roce 1904 byla k městu připojena ještě Horta a v roce 1921 i Sarrià, čímž už opravdu vznikla do značné míry dnešní podoba Barcelony. Tato historie je ostatně hezky patrná při leteckém pohledu na město, v němž lze dodnes podle úzkých a křivolakých uliček rozeznat historická jádra všech zmiňovaných obcí. Prostor mezi nimi z větší část vyplňuje právě Eixample, kterým to tehdy všechno začalo.

Více informací:

Žádné komentáře:

Okomentovat