11. 7. 2020

Definitivní zpoplatnění Parku Güell?

Podle statistik z roku 2019 je Park Güell druhou nejnavštěvovanější atrakcí katalánské metropole hned po bazilice Sagrada Família. Do jeho monumentální zóny si vloni koupilo vstupenku přibližně 3 150 000 osob (Sagradu navštívilo přes 4,5 milionu osob). Jen 12 % z těchto osob však patří do kategorie "domácích" turistů, tedy návštěvníků s trvalým pobytem ve Španělsku. Až do koronavirové krize však byla zpoplatněná jen menší část celého areálu, odhady barcelonské radnice tak hovoří o tom, že celý park navštíví průměrně 9 milionů osob ročně. A toto je už několik let hlavním argumentem pro neustále větší a větší restrikce v přístupu do parku. Až se do Barcelony začnou vracet turisté, některé provedené změny je skutečně nepotěší...

Nové uspořádání Parku Güell - s výrazným rozšířením zpoplatněné zóny (Foto: www.parkguell.barcelona)

Zpočátku si jen letmo připomeňme, že barcelonský Park Güell, navržený slavným architektem Antonim Gaudím původně jako zahradní město pro tehdejší katalánskou smetánku, se v roce 1922 stal majetkem města a o čtyři roky později byl otevřen veřejnosti coby jeden z mnoha barcelonských parků. Tak je tomu alespoň teoreticky i nyní. Park se mezitím (od roku 1984) stal součástí seznamu světového dědictví UNESCO. Skutečné davy návštěvníků do něj začaly proudit až na počátku 21. století, kdy turistická popularita Barcelony začala strmě růst. Tuto poklidnou tendenci narušil až nepříjemný incident z noci na 6. února 2007, kdy se stal obětí vandalismu ikonický drak nacházející se na centrálním schodišti Parku Güell. Ačkoliv socha byla za necelý měsíc odborně zrestaurována, v Barceloně došlo k otevření ožehavého tématu - nebylo by lepší vstup do parku nějakým způsobem regulovat?

První pokus o regulaci vstupu do areálu Parku Güell podnikla barcelonská radnice v roce 2009, avšak záhy od plánu upustila. Monumentální zóna parku (vstupní brána, schodiště, Sala Hipòstila a centrální náměstí) byla nakonec zpoplatněna v říjnu 2013 s tím, že volný vstup do ní zůstal i nadále obyvatelům okolních čtvrtí a také držitelům zvláštního průkazu Gaudir Més, k jehož vyřízení však člověk potřebuje nesmírnou trpělivost. Toto opatření mělo donutit turisty k zaplacení vstupného nebo je od návštěvy parku odradit. Nutno dodat, že pokud si člověk přivstal, mohl si monumentální zóny užívat dosyta i zadarmo.


Pod rouškou koronavirové krize se však v myslích současných radních zrodil nápad vrátit se k plánu regulace z roku 2009. Velice narychlo a bez většího zájmu médií tak barcelonský místostarosta Jaume Collboni na tiskové konferenci 29. června 2020 oznámil řadu významných změn ve fungování Parku Güell s platností již od 1. července 2020. Asi největší změnou je podstatné rozšíření placené zóny. Ta se doposud týkala opravdu jen ryze monumentální části o ploše 1,7 hektaru, nicméně nyní to bude takřka celý park (12 hektarů). Nově se tak turista bez zaplacení nedostane ani ke Casa Trias ani k Turó de les Tres Creus, odkud jsou krásné výhledy na město. Jak je vidět na výše přiloženém plánku, nově park počítá s osmi vstupními branami a jednou výstupní (carrer d'Olot), přičemž čtyři "horní" jsou určeny výhradně místním obyvatelům a držitelům kartičky Gaudir Més. Další změna se týká otevírací doby. Ranní a večerní návštěva Parku Güell je nyní rezervována opět pouze místním obyvatelům a držitelům Gaudir Més (a to prozatím v časech 6.00-9.30 a 20.00-23.00), zatímco v době od 9.30 do 20.00 bude park přístupným i turistům se zaplaceným vstupným (i zde došlo k "nenápadnému" zvýšení na 10 €). Kromě toho se zaměstnanci parku budou snažit hlídat i limit 1 400 návštěvníků za hodinu.


Kvůli evropské legislativě by Barcelona samozřejmě měla umožnit volný vstup do veřejného parku všem občanům EU bez rozdílu. Teoreticky tedy člověk nemusí mít trvalý pobyt v Barceloně, aby mohl zadarmo navštívit tento obrovský městský park, nicméně v praxi tato regulace bude fungovat na bázi zvláštní "povolenky". Částečně tak tomu bylo i doposud. Pokud bude chtít Park Güell navštívit kdokoliv mimobarcelonský (a je jedno, jestli z Girony, Madridu nebo Bratislavy), musí si pořídit výše zmiňovanou kartičku Gaudir Més. Stejné pravidlo nyní bude platit i pro obyvatele Barcelony. Jenže právě zde je pro turisty či krátkodobé návštěvníky katalánské metropole ten největší problém. Zatímco pro obyvatele Barcelony půjde nově o relativně snadný administrativní úkol, který půjde vyřešit online, zbytek návštěvníků bude muset pravděpodobně i nadále podstupovat složitý a několik dní trvající postup s osobní návštěvou patřičné kanceláře v rámci Oficines d'atenció ciutadana (OAC). Pro Katalánce či další osoby v Katalánsku pobývající to není neřešitelná situace, nicméně pro turistu, který v Barceloně plánuje strávit prodloužený víkend a pak se zase musí vrátit k běžnému životu na Maltě, ve Velké Británii či v Česku, je zisk kartička Gaudir Més prozatím nereálný. Proto je jednodušší zaplatit oněch 10 € a zbytečně se nerozčilovat ještě i na úřadech v cizí zemi (jako by to nestačilo už v zemi domovské). Vstupenky se v současnosti dají zakoupit pouze online, jde opět o jedno z opatření kvůli koronaviru.


Nutno dodat, že celá záležitost je poměrně čerstvá a v dnešním postkoronavirovém světě může snadno doznat určitých změn. Prozatím platí, že minimálně do konce léta mohou do Parku Güell zdarma vstoupit pouze obyvatelé Barcelony, aktuální držitelé kartičky Gaudir Més či držitelé průkazky do knihovny v provincii Barcelona. Pak by mělo dojít k renovaci systému Gaudir Més. Je také třeba říct, že komunikace představitelů města nebyla v souvislosti s novými opatřeními příliš jasná a stále existuje mnoho pochybností o tom, kdo, kdy a jak může a nemůže park navštívit bez placení či bez nutnosti se dopředu registrovat. Každopádně tím, kdo v celé této záležitosti nepochybně prohrál, je sporadický návštěvník města, který se nyní do nejslavnějšího barcelonského veřejného parku dostane bez placení jen stěží.




Žádné komentáře:

Okomentovat