28. 7. 2017

#BCNTravelHack: Park Güell zadarmo

Světoznámý barcelonský Park Güell je původně zkrachovalým projektem zahradního města pro bohaté, na němž se podíleli katalánský průmyslník Eusebi Güell a slavný architekt Antoni Gaudí. Roku 1926 se park, jenž je ve vlastnictví města Barcelony, otevřel široké veřejnosti. Celé generace návštěvníků tak mohly obdivovat Gaudího architektonickou genialitu snoubící se s nádherným výhledem na katalánskou metropoli. Tato idylka však kvůli přetrvávající ekonomické krizi a pod chabou výmluvou, že je třeba regulovat tok turistů do parku mířících, v roce 2013 způsobila, že nejkrásnější část parku je přístupná jen po zaplacení vstupného (7-8 €). Není to ale tak docela pravda, a i vy se nyní můžete zařadit k mnohým, kteří Park Güell vesele a zadarmo navštěvují i nadále...

Ráno v Parku Güell (červenec 2017)

Po podstoupení určitých byrokratických kroků mohou i nadále do tzv. monumentální zóny všichni obyvatelé Barcelony. Nás ale přístup do Parku Güell zajímá z pohledu turistického. Jak se tedy do nejkrásnější části parku nyní dostat, aniž bychom za přístup do veřejného parku museli potupně platit? Onen trik je v cestovatelské komunitě dobře znám už delší dobu, ale teprve nyní jsme měli možnost si ho na vlastní kůži vyzkoušet a ověřit.

Předně je třeba znovu připomenout, že placený je vstup pouze do tzv. monumentální části areálu (vstupní pavilony, schodiště, sala hipòstila, centrální náměstí) - zbytek parku je běžně a zdarma přístupný jako všechny ostatní veřejné parky v Barceloně. V případě Park Güell je otevírací doba limitována mezi 5.00 a 24.00, na noc se brány parku zavírají. Jenže tyto časové údaje se příliš neshodují s těmi, které nabízí oficiální web parku v sekci prodeje vstupenek. Během zimní sezony (listopad-březen) je otevírací doba nastavená obvykle na 8.30-18.30, zatímco v letních měsících (duben-říjen) je to 8.00-20.30/21.30. To nám tedy vždy ráno a večer dává několik hodin, kdy je monumentální zóna běžně přístupná bez placení - během dne ji totiž od zbytku areálu oddělují jen chabé pásky na kontrolních stanovištích, avšak k žádnému speciálnímu stavebnímu zásahu, který by placenou část od té neplacené odděloval, nedošlo a ani dojít nemůže. V praxi tedy zaměstnanci parku každé ráno před osmou dorazí a celé "kontrolní stanoviště" si zas a znovu postaví. 


Celá situace tak působí krapet směšně. Ještě v 7.55 v létě jen projedete okolo a ušetříte 7 €, zatímco oni budou natahovat pásky a připravovat se na další nudný pracovní den. Zaspíte a pokusíte se okolo nich projít v 8.01? Smůla, tady už to bez vstupenky nepůjde... V praxi je při tomto travel hacku samozřejmě třeba brát v potaz ještě jednu důležitou skutečnost - v návaznosti na roční období, v němž se do Barcelony vypravíte, byste si měli dobře rozmyslet, jestli využít ke vstupu do monumentální zóny raději čas po zavíračce nebo se naopak proměnit v ranní ptáčata a do parku naklusat už v šest ráno. Pro letní období (ale de facto i po celý rok) bychom jednoznačně doporučili si přivstat, neboť v letních měsících kontrola vstupu probíhá až do 21.30, kdy už na krásně prosluněné fotky můžete zapomenout, zatímco v létě v Barceloně svítá mezi šestou a sedmou hodinou, přičemž ranní vstup má ještě několik nesporných výhod. O půl sedmé ráno v parku natrefíte skutečně jen na minimum lidí (většinou půjde o asijské turisty - jediní připravení vstávat tak brzo), takže máte celé náměstí i s vlnitou lavičkou jen a jen pro sebe - vaše fotky z letní dovolené v Barceloně ihned získají na kráse. Ale především: když už se vám ráno podaří do monumentální zóny proniknout bez placení, můžete v ní setrvat, jak jen vám bude libo, klidně zbytek dopoledne. Při opouštění zóny po vás nikdo vstupenku (kterou nemáte) chtít nebude.


Takto tedy ušetříte několik užitečných eur a poštěstí se vám zažít Park Güell v poklidné atmosféře skutečného minima návštěvníků. Je pochopitelné, že se Barcelona rozhodla také přiživit na úspěchu Gaudího architektury a pod záminkou nákladné údržby parku, který je zároveň památkou UNESCO, podojit turisty podobně jako v mnoha dalších případech. Ale jednou je to veřejný park, a tak se jistě nic nestane, když do něj vstoupíme zcela veřejně a bez placení, když se tato možnost sice skrytě ale nabízí...

Centrální náměstí Parku Güell v sedm hodin ráno - všichni ještě spí... Nicméně již o půl osmé se místo
začíná plnit mnoha desítkami znalců současných poměrů v Parku Güell (červenec 2017)

Žádné komentáře:

Okomentovat