18. 12. 2020

Anna Navarro: Nejvlivnější žena v Silicon Valley

Filologie všeobecně nepatří mezi nejprestižnější studijní obory. Rodiče pro svá dítka často preferují "solidnější" kariéru právníka, lékaře či programátora. Nicméně i s filologií se dá v dnešním přetechnizovaném světě docela dobře prorazit. Živoucím důkazem je v tomto ohledu přední katalánská manažerka Anna Navarro Descals (*1968), v Silicon Valley známá pod jménem Anna N Schlegel. Právě tu totiž prestižní časopis Analytics Insight pro letošek vyhlásil nejvlivnější ženou v technologickém světě.

Anna Navarro, viceprezidentka společnosti NetApp (Foto: www.exterior.cat)

Anna Navarro se narodila ve městě Olot, hluboko v katalánském vnitrozemí, kde je v lidech obzvláště silně zakořeněna katalánská národní identita. Ačkoliv Anna již téměř 30 let žije v Kalifornii, do rodné země jezdí pravidelně několikrát do roka a nikterak se netají ani svou náklonností k myšlence nezávislého Katalánska. Ačkoliv byla pro rok 2020 vyhlášena nejvlivnější ženou v technologickém průmyslu, původně vystudovala anglickou a německou filologii na Universitat de Barcelona. Další dva roky potom strávila na postgraduálním studiu němčiny na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Následně se vrátila do Barcelony, kde začala na místním letišti pracovat v kanceláři British Airways. Tady přičichla k administrativě všeho druhu a díky interní stáži dostala možnost přesunout se na sanfranciskou pobočku této britské aerolinky. Nutno dodat, že Kalifornie jí učarovala.

V San Francisku se brzy osamostatnila. Otevřela si malou překladatelskou agenturu. V pouhých 28 letech ji následně oslovil jeden z největších amerických počítačových konglomerátů Cisco Systems, aby firmě pomohla vést světovou expanzi. Anna tak i díky své znalosti mnoha světových jazyků (plynně se domluví kromě rodné katalánštiny a španělštiny také anglicky, německy, francouzsky, portugalsky a italsky; ve svém CV pak uvádí i základní znalost svahilštiny) stala klíčovou postavou globalizačního oddělení Cisco Systems, kterou během několika let dostala do více než stovky nových zemí. Právě tady získala ryze praktický doktorát v umění globalizace velké technologické firmy. Jak sama často tvrdí, klíčem ke každé kvalitní expanzi je schopnost firmy adaptovat se na jazykovou realitu dané země. Filoložka v ní se zkrátka nezapře.

Cisco Systems opustila na jaře 2001, aby později vystřídala několik dalších technologických velikánů (Xerox, VeriSign, VMware), až nakonec zakotvila v NetApp, kde působí od roku 2009. Mezitím stihla založit profesní organizaci Women in Localization, které několik let předsedala. Ve firmě NetApp postupně prošla několika pozicemi, aktuálně je její viceprezidentkou a řídí více než dvousetčlenný tým, který má na starost expanzi a fungování značky na nových trzích. I díky jejímu přispění jsou nyní produkty NetApp ve více než 140 zemích světa. Jak Anna sama prozradila v nedávném rozhovoru pro portál Exterior.cat, do svých řad už ji lákaly všechny počítačové giganty (Google, Amazon či Microsoft), nicméně láska k San Francisku ji donutila všechny tyto nabídky odmítnout. Anna Navarro se za ty roky nepochybně dokázala vypracovat na jednu z nejdůležitějších manažerek v technologickém průmyslu. Právě za skvělou pracovní dráhu a přínos ve zviditelnění žen v oboru, jemuž dominují muži, byla nyní oceněna časopisem Analytics Insight. O svou znalost korporátního prostředí se podělila i prostřednictvím oceňované knihy Truly Global: The Theory and Practice of Bringing Your Company to International Markets. V USA ji nepochybně čeká ještě několik úspěšných korporátních let, ačkoliv o svém důchodovém věku má tato 52letá manažerka vcelku jasnou představu - návrat do rodného Katalánska, konkrétně do přímořského letoviska S'Agaró, kde se poprvé potkala se svou celoživotní vášní pro jazyky. Vášní, která ji trochu překvapivě přivedla až do technologické Mekky v Silicon Valley.


Žádné komentáře:

Okomentovat