31. 10. 2019

Castanyada

Oslavy příchodu podzimu jsou v mnoha světových kulturách zakořeněné stejně jako oslavy konce zimy, slunovrat apod. Některé národní tradice se v tomto směru vyvíjely, někdy zanikaly, jindy se naopak globalizovaly. Pravý nástup podzimu si často spojujeme i se dnem připomínky našich zesnulých. Asi nejznámějším příkladem moderního pojetí svátků na přelomu října a listopadu je nepochybně původně irský Halloween, jenž se vlivem globalizace postupně rozšířil do celého světa. Na mnoha místech tak může docházet ke střetu místních tradic s těmi globálními. V katalánském případě to dokonale demonstruje jeden z dílů 20 let starého sitcomu Plats Bruts (česky: Špinavé talíře), kde se globální dýňový dýchánek tvrdě střetává s dávnou místní tradicí kaštanových slavností známých jako castanyada.

Základní gastronomické výtvory spojené se svátkem castanyada (Foto: Twitter Som Gastronomia)

La Castanyada neboli "Slavnost kaštanů" je lidovým svátkem původně rozšířeným po celém katalánsky hovořícím území, ačkoliv dnes je tato tradice zachována už jen v Katalánsku. Podobně jako celá řada jiných svátků v západním světě (Halloween, Samhain, Magosto) je i castanyada spojená s dávnými pohřebními rituály. Moderní tradice této katalánské slavnosti je spojena s tradičním křesťanským svátkem Všech svatých a sahá až do 17. století. Podle jedné z nejrozšířenějších legend spojených s tradicí tehdy všechny zesnulé připomínalo zejména dlouhé vyzvánění zvonů. Zvony bily až do brzkého rána, což byla pro zvoníky tvrdá dřina, během níž se posilňovali plody, které země poskytovala v daném ročním období, a vše zapíjeli sladkým vínem. Nejrozšířenějším z těchto plodů byly právě kaštany, jimž později dodala symbolickou podobu i postava tzv. kaštanářky (castanyera), starší ženy zahalené šátkem, postávající venku a prodávající pečené kaštany distribuované v charakteristických papírových kornoutech. Zatímco se tyto plody opékaly, ostatní se při vzpomínce na mrtvé modlili růženec.

Původně byla tato tradice součástí svátku Všech svatých, až později se jako gastronomická a kulturní tradice přesunula na 31. říjen. K současným katalánským kaštanovým slavnostem patří čtveřice typických produktů - pečené kaštany (castanyes), batáty (moniatos), muškátové víno (moscatell) a panellets, marcipánové koláčky zdobené ve své nejtradičnější verzi piniovými oříšky nebo nasekanými mandličkami. Netřeba dodávat, že tato kombinace představuje skutečnou kalorickou bombu. Inu, před přicházející zimou je třeba se dobře předzásobit. Právě gastronomická podoba těchto slavností je v podstatě jediným pevně daným rituálem. Jinak jde jen o další záminku, jak trávit více času se svými nejbližšími či v okruhu přátel za zvuku milého klábosení a praskání opékaných kaštanů. Kaštany si na přelomu října a listopadu ostatně můžete velmi často koupit zabalené v klasickém novinovém papíru i od mnoha pouličních prodejců. Slavnostnější den obvykle zažívají i děti v katalánských školách, zejména v nižších ročnících v ten den často zpívají pár písní se slavnostmi spojených jako La castanyera nebo Marrameu torra castanyes



Žádné komentáře:

Okomentovat