15. 5. 2016

Pchjongjang Café

V Katalánsku člověk opravdu natrefí na mnoho zajímavých či netradičních věcí. Jednou z nich je kupříkladu úzký vztah, jenž pojí Katalánsko a Severní Koreu (KLDR). Ten zosobňuje především zchudlý katalánský šlechtic Alejandro Cao de Benós, o němž jsme již před nějakou dobou psali. Cao de Benós je celosvětovým propagátorem se speciálním pověřením severokorejského režimu. Jelikož se živí především jako IT konzultant, jeho prvním velkým počinem byla tvorba prvních oficiálních internetových stránek KLDR. V srpnu 2000 taktéž v rodné Tarragoně založil Korean Friendship Association (KFA), spolek sdružující přátele severokorejského režimu z celého světa.

Od té doby nasbírala KFA více než 15 000 členů ze 120 zemí světa, přičemž nějakých 350 jich pochází ze Španělska. Alejandro Cao de Benós tomuto spolku předsedá i nadále, a tak je jeho světovým centrem právě katalánská Tarragona, kde šlechtic se španělským i severokorejským pasem tráví přibližně polovinu roku. Zatímco až dosud se členové KFA scházeli v Caově malinké kanceláři, od května 2016 konečně disponují vlastním společenským klubem. Ten si otevřeli v bývalém hudebním baru v suterénu na carrer dels Rebolledo, č. 3 v centru Tarragony. Poprvé v západní Evropě se tak lidem otevírá možnost navštívit jakési kulturní centrum KLDR. V tematicky vyzdobeném prostoru bude kromě velkého baru návštěvníkům k dispozici knihovna s publikacemi o KLDR, všudypřítomné obrazy a plakáty mrtvých severokorejských lídrů či jakýsi televizní koutek, kde chtějí lidé z KFA pořádat pravidelné filmové projekce. Pravidelně by se zde měly odehrávat též nejrůznější severokorejsky zaměřené konference či kulinářské kurzy.

Prozatím tedy jde spíš o soukromý klub členů KFA, nicméně po obdržení potřebných povolení a licencí ho chtějí do několika měsíců otevřít i široké veřejnosti. Severní Korea tak bude disponovat vůbec první takovou kulturní a ideologickou "delegací" v Evropě. Podle slov předsedy KFA jsou na světě zatím jen dvě podobná místa - ve Vietnamu a v Kambodži. Nutno dodat, že režim samotný prý do vybudování tohoto klubu nevložil ani jediný cent, jen daroval větší část publikací. Ostatně ona privátní iniciativa je tak trochu vidět i na některých západních prvcích, které jinak přísně severokorejský prostor doplňují - nejlevnější nábytek z IKEA a lednička plná krutě kapitalistických produktů jako Fanta či Pepsi. Pokud vás tedy severokorejský režim jakýmkoliv způsobem fascinuje, avšak cesta do nejuzavřenější země světa se vám zdá příliš složitá, stačí si udělat malý výlet do Katalánska a užít si severokorejskou komunistickou atmosféru obklopeni plně kapitalistickým pohodlím středomořské Tarragony.

Alejandro Cao de Benós v nově otevřeném sídle KFA v Tarragoně (Foto: www.elpais.com)

Žádné komentáře:

Okomentovat