6. 1. 2013

Teresa Pla Meseguer: La Pastora

   
Teresa Pla Meseguer 
(Foto: wikipedia.org)
O tom, kdo to byli maquis, jste se mohli dočíst v minulém článku. Jedním/jednou z těch nejznámější byl/a Teresa Pla Meseguer (1917-2004). Na rozdíl od většiny ostatních katalánských partyzánů nebyla zcela profesionálním buřičem a sabotérem. Co ji mezi ně přivedlo? Jednoduše řečeno její sexualita. Teresa Pla Meseguer se narodila v poklidné osadě Vallibona do pastýřské rodiny, avšak již od narození bylo jasné, že její život nebude jednoduchý. Genetika způsobila, že Teresa se narodila s určitou deformací (dle historiků mužský pseudohermafroditismus). Rodiče ji do úředních listin zanesli jako dívku, snad aby ji ušetřili nutnosti jít na vojnu, nicméně během puberty se již nikterak nedal potlačit rozvoj její mužské stránky - začali jí růst vousy, postava získávala stále mužnější tvar a hlas zhrubl. V té době se jí začalo říkat Teresot.

Jednoho dne narazila na skupinu španělských policistů, kteří ji dokonale ponížili, když ji donutili se svléknout, aby bylo konečně jasné, zda-li jde o muže či o ženu. To bylo pro její život rozhodující. Hned druhý den se vydala do lesů, aby se přidala k místním skupinkám maquis, tentokrát už jako muž. Začala si říkat Florencio Pla Meseguer, oblékala se a vystupovala jako muž. A plně se zapojila do sabotérské činnosti místních maquis. Když se tato odbojová buňka rozpadla, vydala se hledat štěstí do Andorry, kde se živila pašováním všeho možného. Roku 1960 však byla andorrskou policií zadržena a vydána do Španělska. Tam byla odsouzena k trestu smrti za celkem 29 mrtvých, které po sobě během svých odbojářských let v lesích zanechala. Nutno ale dodat, že se jí přičítaly oběti celé skupiny - ve skutečnosti určitě tolik osob na svědomí neměla, pokud vůbec nějaké. Trest smrti byl posléze změněn na doživotí a roku 1977, už po Frankově smrti, byla amnestována.

Jelikož neměla kam jít, jeden z bachařů, kteří ji ve vězení hlídali, jí nabídl práci a možnost bydlet v domečku v jedné malé vesnici poblíž Valencie. V těchto místech také dožila již opět jako Florencio Pla Meseguer. Zemřel(a) v roce 2004.  Na rozdíl od Ramona Capdevily zatím její život neinspiroval žádný film, nicméně roku 2011 vydala španělská spisovatelka Alicia Giménez Bartlett román nazvaný Donde nadie te encuentre. Tento román se inspiruje právě životem Teresy-Florencia a dokonce mu byla ten samý rok (2011) udělena prestižní literární cena Premio Nadal.


Žádné komentáře:

Okomentovat