29. 5. 2013

Patum de Berga

Patum de Berga je jednou z nejzajímavějších a také nejvýznamnějších katalánských pouličních slavností. I přesto stále mimo Katalánsko není tak docela známá (a to i přesto, že od roku 2005 patří na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO). Možná proto, že se každoročně koná v taktéž světově nepříliš známém městečku Berga. To je však jen o důvod víc, proč si do Bergy udělat výlet zrovna v době konání těchto slavností. 

Jak kdosi prohlásil: "Patum je slavnost, která nedá dost dobře pouze vidět - lze ji jen prožít". Je tedy jasné, že následující stručný popis nemůže ani zdaleka nastínit skutečnou atmosféru, do níž se Berga každoročně někdy mezi koncem května a koncem června zahalí. Alespoň trochu přiblížit ji pak může video, které naleznete na konci článku. Tak či onak ale platí, že pokud chcete opravdu proniknout do tajuplné a zároveň strhující atmosféry Patum de Berga, je třeba se vydat přímo na místo.

  
L'Àliga de Berga (Foto: www.catalunya.com)
A můžeme začít třeba onou správnou dobou k takovému výletu. Konání Patum de Berga je totiž provázané s křesťanskými slavnostmi Božího Těla, což je svátek pohyblivý - navázaný na Velikonoce (slaví se přesně 60 dní po Velikonoční neděli), takže každoroční doba slavností osciluje přibližně mezi koncem května a koncem června. Akce jsou vždy rozloženy do poloviny týdne, od středy do neděle. . Tradice Patum de Berga sahá až do 16. století. Mezi vrcholné dny slavností patří čtvrtek a neděle - vše se odehrává na náměstí Plaça de Sant Pere.

Samotný název PATUM je odvozen od zvuku bubnů, které již odnepaměti slavnosti provázejí. Během vrcholných večerů vystoupí řada alegorických postav, které ztvárňují souboj dobra se zlem, populární katalánští gegants a možná nejcharakterističtější postavou je Àliga, tedy jakási skoro 2 metry vysoká figura orla s korunkou. Àliga se postupem času stala tím největším symbolem slavností. Možná ještě známější událostí v průběhu Patum de Berga je tzv. "Salt de Plens" - to je závěrečné pyrotechnické vystoupení postav představujících démony. Jaká by to ostatně byla slavnost na Pyrenejském poloostrově, kdy nedošlo na prskavky a ohňostroje... Žádné komentáře:

Okomentovat