Nebyl to nikterak hezký dům, zvlášť na barcelonské poměry. Ale o to ostatně šlo - být nenápadný, zbytečně nevyčnívat a neupozorňovat na sebe. Čtyřpodlažní budova vklíněná mezi ulice Avinguda de Vallcarca a carrer de Bolívar, svou nejemblematičtější stranou však situována do ulice carrer Ballester, to byla La Casita Blanca...
La Casita Blanca, únor 2011 |
Historie tohoto podniku sahá do počátků 20. století, kdy se zde v přízemí prodávaly ryby a mořské plody, zatímco v patře bylo několik místností, které zákazníkům sloužily k poobědové siestě. Už tehdy se však ona poklidná siesta často zvrhávala v něco víc. Roku 1912 dům přešel do vlastnictví rodiny Sendra, a tak se začala psát historie Bílého domečku coby hodinového hotelu (jen pro úplnost dodejme, že to byl skutečně hodinový hotel - žádný bordel plný prostitutek!). Ze všeho nejdřív bychom si asi měli osvětlit původ onoho názvu, jelikož dům samotný bílý nikdy nebyl. Začalo se mu tak říkat kvůli běloskvoucímu povlečení a prostěradlům, která se vždy sušila na střeše. Pro samotný podnik to vlastně byla vynikající skrytá reklama, jelikož v té době čistota a tím pádem menší riziko různých nákaz byly tou nejdůležitější vizitkou.
La Casita Blanca, únor 2011 |
Pokoje byly vyvedeny především v kombinaci dřeva a rudé barvy, takže především v posledních desetiletích působily již značně retro-stylově. Nicméně zákazníci kvůli tomu neubývali. Pocit absolutního soukromí byl i nadále důležitější. Tomu ostatně odpovídal i jistý typ vybavení pokoje - každý ze 43 pokojů, které se v hotelu nacházely, měl noční stolek se třemi tlačítky: žluté pro zavolání taxi, zelené pro odchod (což byl klíčový moment celé návštěvy - chodby musely zůstat prázdné, aby odcházející hosty nikdo neviděl) a červené pro přivolání recepčního. Obsluha Bílého domečku musela zvládnout i další záležitosti. Samozřejmostí v minulých dobách byly například informace o průběhu utkání FC Barcelona, jelikož mnoho z hostů využívalo právě fotbalových zápasů jako zástěrky k útěku do hnízdečka lásky. Kromě diskrétnosti se hotel řídil ještě třemi pravidly:
1) odmítnout páry mladší 23 let
2) odmítnout neheterosexuální páry
3) neakceptovat kreditní karty
Interiér La Casita Blanca (2011) |
Ceník La Casita Blanca během posledního roku fungování (www.casitablanca.com) |
La Casita Blanca ve svých začátcích (dole), Plaça Lesseps v témže období (nahoře) (www.casitablanca.com) |
Skutečným tajemstvím však dodnes zůstává zahaleno, kdo všechno za sto let fungování touto institucí prošel. Barcelonské legendy vyprávějí o mnoha prominentních hostech, dveře si tu prý podávali biskupové ze širokého okolí a nepochybně sem zavítala i řada katalánských celebrit. Faktem ovšem zůstává, že většina příběhů plných vášně a lásky zůstala už navždy ukryta mezi zdmi onoho nevzhledného domu ve čtvrti Vallcarca. Bohužel, vše dobré jednou končí. Stará bohémská Vallcarca se má již v tomto desetiletí proměnit na moderní a novotou zářící čtvrť. Celý blok budov mezi Avinguda de Vallcarca a carrer de Bolívar v těchto plánech figuruje jako dlouhý pás zeleně... Po letech hrozeb nakonec došlo i na Bílý domeček. Barcelona ho za 7,5 milionu eur vyvlastnila, a rok 2011 se tak stal posledním pro jednu z nejmilejších součástí barcelonské historie. Až do ledna 2011 se tu odehrály tisíce a tisíce zvláštních příběhů, šťastných i smutných momentů, láskyplných vzpomínek i nepěkných podvodů...to vše se záhy proměnilo v hromadu suti...
(Ještě před úplným koncem ale budovu obsadili filmaři. Štáb v čele se známou katalánskou herečkou a režisérkou Silvií Munt natočil pěkný film, který i těm, kteří to již nestihli, zprostředkuje úžasné a tajemné prostředí nejstaršího a nejlegendárnějšího barcelonského hodinového hotýlku. Kompletní film "Meublé. La Casita Blanca" naleznete na stránkách katalánské televize TV3, trailer jen o řádek níž...).
Zajímavé články a spoustu fotografií z interiéru najdete na následujících odkazech:
Žádné komentáře:
Okomentovat