O uplynulém víkendu se Katalánsko rozloučilo s významným hybatelem místního kulturního života. Hojně oceňovaný novinář a spisovatel Josep Maria Espinàs (1927-2023) za sebou nechal odkaz v podobě takřka stovky knih a jedenácti tisíců novinových článků. A kromě toho i jednu píseň, kterou znají lidé na celém světě.
Josep Maria Espinàs v roce 2018 (Foto: Diari ARA) |
Josep Maria Espinàs se narodil v březnu 1927 v Barceloně. Ačkoliv na místní univerzitě vystudoval práva, oborem se živil jen několik málo let, neboť se i díky velmi úspěšnému literárnímu debutu v podobě románu Com ganivets i flames (1953) mohl záhy plně věnovat světu literatury. Za zmiňovanou románovou prvotinu získal prestižní cenu Premi Joanot Martorell, kterou, již pod novým názvem Premi Sant Jordi, "obhájil" ještě v roce 1961 s románem L'últim replà. Ve stejném roce se z něj stal mezinárodně uznávaný autor, a to díky anglickému překladu svého čtvrtého románu Tots som iguals (1956). Kromě desítky románů během své více než šedesátileté autorské dráhy vydal několik povídkových sbírek. K nim musíme připočítat také několik autobiografických knih či zamyšlení nad povoláním spisovatele a novináře. Pár dalších děl se možná dočká posmrtného vydání.
Většina katalánských čtenářů však má jméno Josep Maria Espinàs spojeno především s mnoha desítkami svazků tzv. non fiction prózy, kam patří více než dvacítka cestopisů z pěších poutí po Katalánsku či zbytku Pyrenejského poloostrova. Asi nejznámější Espinàsovou knihou v této kategorii byl bestseller El teu nom és Olga (1986), v němž popisuje zkušenosti s výchovou dcery s Downovým syndromem. Kniha byla přeložena do několika evropských jazyků či do japonštiny a k dispozici je i českým čtenářům pod názvem Jmenuješ se Olga. Espinàs se do srdcí mnoha čtenářů zapsal i svými pravidelnými sloupky do deníků Avui a El Periódico. Za více než čtyřicetileté období jich tak nastřádal přes 11 000 - skončil s nimi až v roce 2019 ve věku 92 let. Byl to spisovatel ze staré školy - podobně jako v případě veškeré další literární tvorby i při psaní článků používal až do samého konce svůj legendární psací stroj Olivetti.
Espinàs byl taktéž významnou postavou ve světě nakladatelském. Kromě dlouhodobé spolupráce s nakladatelstvím Destino stál v roce 1985 u zrodu nakladatelství La Campana. Z tohoto hlediska můžeme vyzvihnout též jeho televizní pořad Identitats, kam si zval i zajímavé osobnosti kulturního života (viz např. díl s českou překladatelkou a spisovatelkou Monikou Zgustovou), jako scénárista či textař se podílel i na celé řadě jiných pořadů včetně populární dětské série Història de Catalunya. V roce 1961 byl také jedním ze zakladatelů uměleckého hnutí Nova Cançó a prakticky celý svět zná jedno z jeho děl na hudební scéně. Josep Maria Espinàs byl totiž spolutvůrcem skladby Cant del Barça, současné (od roku 1974) hymny klubu FC Barcelona.
Za svůj celoživotní přínos katalánské kultuře byl Josep Maria Espinàs mnohokrát oceněn, a to nejen literárními či novinářskými vavříny, ale také nejvyššími katalánskými řády (Creu de Sant Jordi 1983 a Medalla d'Or de la Generalitat de Catalunya 2015). Jeho skonem katalánská kultura přichází o jednu ze svých nejvšestrannějších osobností.
Žádné komentáře:
Okomentovat