26. 12. 2022

Katalánský sv. Štěpán

O katalánských Vánocích jsme tu psali již před několika lety a dodnes tento článek patří k těm nejčtenějším. Dnes se však blíže podíváme na zvyky a tradice spojené se svátkem sv. Štěpána (Sant Esteve), jenž na samotné Vánoce čile navazuje a je v Katalánsku a Andoře podobně jako v České republice dnem pracovního klidu.

Svatý Štěpán vypodobněn katalánským malířem Jaumem Serrou ve 14. stol. (Foto: MNAC)

Svatý Štěpán byl řecky mluvící Žid, který se v průběhu života obrátil na křesťanství. Podle dobových svědectví byl mužem velmi pevné víry a horlivým kazatelem, což se mu nakonec stalo osudným, neboť o vzkříšení Ježíše Krista kázal tak plamenně, že byl na pokyn židovské rady zatčen a před hradbami Jeruzaléma ukamenován. Jelikož k tomu došlo jen dva roky po smrti Ježíše Krista, bývá sv. Štěpán považován za vůbec prvního křesťanského mučedníka. V Česku máme jeho svátek spojen především s několika lidovými tradicemi (např. dětská koleda, možnost chasy změnit pána či pečení pernaté drůběže), v praxi nám ale tento den dnes slouží už jen k navštěvování širší rodiny či přátel.

Podobně bychom mohli nahlížet i na katalánské pojetí tohoto svátečního dne, je tu však několik odlišností. První zajímavostí Sant Esteve je skutečnost, že dnem pracovního klidu je pouze v Katalánsku a na Baleárských ostrovech. Pro zbytek Španělska je 26. prosinec obvykle pracovním dnem*. Tento zvláštní rozdíl se obvykle vysvětluje historickými důvody sahajícími až do 9. století. V té době totiž Katalánsko spadalo pod franský vliv poté, co z něj vojsko Karla Velikého vytlačilo muslimy. V praxi to znamenalo, že katalánská společnost byla na rozdíl od zbytku Pyrenejského poloostrova pod vlivem jiného biskupství a tím pádem i trochu jiného, poněkud širšího pojetí rodiny. A jelikož o velkých svátcích, mezi které již tehdy patřily i ty vánoční, se měla celá rodina sejít pohromadě, vzhledem ke vzdálenosti a omezeným možnostem cestovat bylo třeba ještě jednoho nepracovního dne, aby se všichni stihli vrátit zpět do svých domovů. Původně tedy nešlo o den vyloženě sváteční, nýbrž o ryze logistické volno, které ostatně dokonale shrnuje i jedno katalánské pořekadlo: "Per Nadal cada ovella al seu corral / per Sant Esteve, cadascú a casa seva". 

Sant Esteve je tak i dnes časem rodinných a přátelských setkání, během nichž se pokračuje v opulentním hodování z předchozího dne. Tradice velí, že slavnostní oběd 26. prosince by měl být tvořen ze zbytků z předchozího dne. Hlavním jídlem svatoštěpánské tabule jsou tzv. canelons, tedy katalánská verze italských těstovin známých pod názvem cannelloni. Příprava je podobná lasagním, podstatným rozdílem mezi italskými cannelloni a katalánskými canelons je pak zejména v konkrétní náplni, neboť v katalánské verzi by se mělo, jak už bylo řečeno, pracovat se zbytky z předchozího dne. Mnohem zajímavější na celé věci je skutečnost, že nejde o jídlo zas až tak tradiční, neboť se v katalánské společnosti uchytilo až na počátku 20. století. 

V Barceloně ho totiž proslavil Michel Pompidor, kuchař legendárního pařížského podniku Maison Dorée, jenž se rozhodl otevřít si stejnojmenný restaurant v katalánské metropoli poté, co ten pařížský v roce 1902 definitivně skončil. Recept sahající svým původem až ke slavnému italskému hudebnímu skladateli G. Rossinimu měl v Barceloně obrovský úspěch a postupně se rozšířil i do dalších reastaurací. Odtud byl pak už jen krůček k postupné demokratizaci a oblibě tohoto jídla ve vánočních časech. Typicky vánočním jídlem se tak canelons v Katalánsku staly až okolo roku 1950. Předtím se v katalánských domácnostech na Štěpána připravovaly spíše rýžové pokrmy, k jejichž přípravě bylo též možné využít zbytky z předchozího svátečního dne. Nezbytnou součástí sváteční tabule je katalánská verze vánočního cukroví v podobě neules a torrons.

Jak vidno, sv. Štěpán patří i v katalánském pojetí spíše k rodinným svátkům a neoplývá žádnými zvláštními lidovými tradicemi. Tedy snad až na jednu. 26. prosinec je v Katalánsku tradičně jakýmsi koncertním dnem - všude po regionu se pořádají koncerty klasické hudby a svá vystoupení si plánují i významné hudební sbory v čele s tím nejslavnějším, Orfeó Català, jehož tradiční svatoštěpánský koncert v emblematickém koncertním sálu Palau de la Música Catalana každoročně v přímém přenosu vysílá i katalánská veřejnoprávní televize. Pro zájemce nabízíme záznamy z tohoto koncertu z přechozích let (20172018201920202021, 2022).


* V některých regionech bývá 26. prosinec svátečním dnem, pokud 25. prosinec připadne např. na neděli, k čemuž došlo shodou okolností zrovna v roce 2022. Ve Valencii a na Baleárských ostrovech často záleží na vládnoucí straně. Ve Valencii se sv. Štepán neslaví již několik dekád, na Baleárských ostrovech je situace v posledních letech proměnlivá.

Žádné komentáře:

Okomentovat