18. 8. 2019

Proactiva Open Arms

V posledních dnech je ve Středozemním moři opět živo. Aktuálně se mezi Evropou a Afrikou pohybuje hned několik lodí zachraňujících z moře migranty. Nejčastěji se v posledních dnech a hodinách hovořilo o lodi Open Arms, která s takřka 150 uprchlíky na palubě dlouhé dny bezcílně křižovala Středozemním mořem, aniž by jí některá z evropských zemí otevřela své přístavy. Trosečníky přímo na lodi navštívil mimo jiné i slavný hollywoodský herec Richard Gere, čímž této záchranné akci dodal potřebnou publicitu, přesto však zatím (k 18. 8. 2019)žádná evropská země většinu těchto uprchlíků nepřijala. Není to situace ničím nová a nesporně ji tu v budoucnosti uvidíme znovu. Uprchlickou krizi tu taky nevyřešíme. Nicméně alespoň pár slov o lodi patřící katalánské nevládní organizaci Proactiva Open Arms by tu zaznít mělo.

Loď nevládní organizace Proactiva Open Arms brázdí vody nedaleko italského ostrova Lampedusa
(Foto: Diario de Sevilla)

V agenturním zpravodajství se o Proactiva Open Arms hovoří jako o "španělské nevládní organizaci", avšak nemáme úplně pocit, že by na ni Španělsko bylo kdovíjak hrdé. Faktem je, že Proactiva Open Arms byla v počátcích ryze soukromou iniciativou katalánského záchranáře a aktivisty Òscara Campse (*1963). Ten v Badaloně dlouhá léta provozoval společnost Pro-Activa Serveis Aquàtics, která se zabývala zejména záchranářstvím a celkově problematikou bezpečnosti na moři. Na počátku roku 2015 se Camps začal více zajímat i o problematiku uprchlíků - připomeňme, že šlo o rok, kdy se ve Středozemním moři utopily tisíce lidí mířících za lepším životem v Evropě. Sám Camps přiznává, že definitivně ho přesvědčila známá fotka smrti tříletého chlapce Alana Kurdího. Vydal se tedy na řecké ostrovy, aby zjistil, jaká je na místě situace a jestli by svými znalostmi z oboru nemohl nějak přispět k záchranně topících se migrantů. V září 2015 Camps založil neziskovou nevládní organizaci Proactiva Open Arms, jejíž činnost zpočátku financoval z vlastních úspor, nicméně díky šikovné publicitě na internetu našel brzy spoustu nadšenců, kteří Open Arms začali zasílat finanční dary.

Camps se tedy s několika málo spolupracovníky usadil na řeckém ostrově Lesbos, kde jejich hlavní činností bylo bezpečně navádět syrské uprchlíky ve člunech z Turecka směrem k plážím ostrova. Podle všeho takto Proactiva Open Arms pomohla desítkám tisíc uprchlíků. Skutečné popularity se Campsovi dostalo zejména po uveřejnění dokumentárního snímku To Kyma. Rescat al mar Egeu v lednu 2016 na katalánské TV3. Díky tomu byl o pár měsíců později pozván na půdu Evropského parlamentu, aby tam pohovořil o uprchlické krizi. Minimálně v Katalánsku se Campsovi rázem dostalo takové podpory a popularity, že ještě na jaře 2016 se v anketě deníku El Periódico stal Kataláncem roku 2015 (Premi Català de l'Any). Ve stejném roce byla organizace oceněna i prestižní European Citizens' Prize, kterou uděluje Evropský parlament. Tato popularita znamenala další posun v aktivitách organizace. Ještě během první poloviny roku 2016 bylo rozhodnuto, že Proactiva Open Arms nasadí do středomořského prostoru rovnou záchrannou loď, jejímž cílem mělo být pomoci bezpečně přeplout zejména uprchlíkům vyrážejícím z Libye. Nejprve organizace operovala s plachetnicí Astral, později ji nahradila 43 metrů dlouhá, speciálně přestavěná rybářská loď Golfo Azzurro, k níž se od léta 2017 připojil 37 metrů dlouhý remorkér Open Arms s kapacitou až pro 400 zachráněných osob.


Podle vyjádření organizace samotné se pomocí výše zmíněných lodí podařilo z moře zachránit více než 27 000 uprchlíků. Záchranné akce Proactiva Open Arms provázejí dlouhodobě nejrůznější kontroverze. Takřka tři měsíce byla jedna z lodí organizace držena v barcelonském přístavu, aktuálně je největším problémem neochota zemí jako Itálie, Malta či Španělsko tyto migranty přijímat, v praxi tak lodě s uprchlíky často celé dny a týdny plují ve vodách Středozemního moře, zatímco na palubě se zvyšuje tlak ze strany zde "uvězněných" migrantů. Aktuální situace je tak jen jednou z mnoha kontroverzí, které organizaci za pouhých pár let existence již stihly potkat.



Žádné komentáře:

Okomentovat