Od dubna do července 2018 patří na katalánské veřejnoprávní televizi TV3 čtvrteční večerní vysílací čas pořadu Katalonski. Ten si klade za cíl zmapovat osudy lidí, kteří se z rozličných důvodů naučili katalánsky, ačkoliv se v Katalánsku nenarodili a ani zde trvale nežijí. Hlavní otázkou je samozřejmě, proč se tito lidé vůbec katalánsky učí? A pravdou je, že jejich důvody jsou tak rozmanité a někdy tak neuvěřitelné, že rozhodně stojí za zhlédnutí!
Realizační tým pořadu Katalonski v Brně (červenec 2017) |
KATALONSKI
Dokumentárně laděný cyklus Katalonski vznikl v koprodukci katalánské veřejnoprávní televize TV3 a společností Broadcaster Audiovisual Services a La Lupa Produccions. Celý projekt vznikl v hlavě režiséra Oriola Gisperta, který se svým týmem natáčel ve třinácti různých lokacích v průběhu celého roku 2017. Název pořadu je odvozen primárně z polského výrazu pro slovo "katalánský", což by nemělo až tolik překvapit, neboť v katalánském prostředí existuje několik pořadů odkazujících na naše severní sousedy (Polònia, Crackòvia). Vše pramení z hanlivého označení Katalánců ze strany některých Španělů (polacos). A má to skutečně své opodstatnění, neboť řada Katalánců tento pořad vítá zejména z důvodů určitého posílení sebevědomí - je přece milé vidět, že někdo na druhém konci světa se vaši řeč učí zkrátka jen proto, že chce a že ho to těší, zatímco na Pyrenejském poloostrově katalánský jazyk a kultura občas čelí jen ošklivému pohrdání. Ostatně pořady tohoto typu nejsou na obrazovce TV3 ničím výjimečným, i když cyklus Katalonski se vůbec poprvé zaměřuje čistě na katalánsky mluvící cizince žijící mimo Katalánsko.
Jak už bylo řečeno, cyklus zahrnuje celkem 13 dílů (každý díl trvá okolo 50 minut), přičemž diváka zavede do dvanácti různých zemí (USA, Mexiko, Velká Británie, Kanada, Německo, Itálie, Argentina, Belgie, Chile, Austrálie, Česká republika a Japonsko). V každém díle nahlédneme do běžného života pěti či více osobností a zároveň se dozvíme, co přesně je přimělo ke studiu katalánštiny. Nejčastěji se samozřejmě setkáme se dvěma základními profily. První výraznou skupinou jsou studenti (většinou filologie), kteří se ke katalánštině obvykle dostali jako k volitelnému předmětu na některé z více než 130 univerzit po světě, kde se jazyk v současnosti vyučuje; druhou skupinu tvoří lidé, kteří se na své pouti životem zamilovali do někoho z Katalánska, a proto je pro ně znalost této řeči doslova srdeční záležitostí. Mezi účinkujícími však nalezneme i mnohem kurióznější důvody a motivace. Tím asi nejzvláštnějším byl podle nás důvod Italky Stelly Finiru, která se pro katalánštinu nadchla poté, co ji na pláži v Katalánsku okradl hezký zloděj a protokol s ní sepsal sympatický policista. No proč ne, někdy stačí opravdu málo a život je najednou naruby. I to se některým z účinkujících přihodilo, někdy tomu napomohl sám pořad Katalonski. Zajímavým případem by v tomto ohledu mohla být talentovaná Chloe Phillips, jež se stala hvězdou úvodního dílu z New Yorku a Washingtonu. Romantičtějším povahám musel její závěrečný duet s hudebníkem Halldórem Márem připomenout atmosféru známého filmu Once. Odtud už je pak jen krůček ke zjištění, že Chloe v roce 2013 nazpívala úžasnou píseň o Barceloně, čímž už si ji zamilujete úplně. Její twitter budiž toho důkazem. Po odvysílání zmiňované epizody stoupl počet jejích followerů z necelých 200 na takřka 8 000. Pokud se tedy rozhodne k brzkému přestěhování do Katalánska, naskytne se jí určitě celá řada možností.
Velice podobnou životní zkušenost jako účinkující má i islandský zpěvák Halldór Már, který se zhostil role uvaděče celého pořadu. Már sice strávil celé mládí v rodném Reykjavíku, jakmile se však vydal na studia do Barcelony, zaúřadovala láska a z původně plánovaného roku či dvou v katalánské metropoli se nakonec stalo let pětadvacet. Kromě rodiny má dnes v Barceloně kytarovou školu a v posledních letech se propracoval mezi nejvýraznější tváře místní folkové scény. Úvodní díl cyklu Katalonski měl být na TV3 odvysílán 22. března 2018, nicméně vzhledem k bouřlivému politickému vývoji v Katalánsku a velikonočním svátkům byl nakonec premiérový díl odvysílán až o tři týdny později, 12. dubna 2018. Ve svém vysílacím čase (každý čtvrtek okolo 22.45-23.45) byl v Katalánsku pravidelně nejsledovanějším pořadem, přičemž sledovanost se pohybovala standardně nad 300 000 diváky, což v katalánském kontextu znamená slušných 14-17 % share. Kvůli zmiňované politické bouři v Katalánsku se tak pořad oproti původnímu plánu dostal do značného časového skluzu, což v praxi znamenalo posun vysílání českého dílu skoro o měsíc později, než bylo původně naplánováno. V tomto ohledu je vidět, že sledovanost dílů od druhé poloviny června přeci jen krapet klesla, přičemž ten český vidělo naživo 232 000 diváků.
Halldór Már a Chloe Phillips (Foto: TV3) |
BRNO & PRAHA
Pořad Katalonski zavítal do dvanácti různých států, jedním z nich byla i Česká republika, na kterou se dostala řada 5. července 2018, tedy až rok a několik dní poté, co štáb ve dvou největších českých městech začal natáčet. V dílu věnovaném Praze a Brně se představilo celkem šest osobností: Alžběta Kroupová, Petra Šedivá, Aneta Psotová a Vladislav Knoll v Praze; Jiří Pešek a Pavlína Javorová Švandová v Brně. Pro zajímavost dodejme, že Česko bylo trochu nečekaně zastoupeno již v půlce května v dílu z Berlína, kde vystoupila Alena Vodáková. Kompletní český díl naleznete na na konci článku, k dispozici na webu TV3 jsou i jednotlivé klipy věnované vždy jedné konkrétní osobnosti. V českém případě tedy Halldór Már navštívil několik zásadních pražských památek (Vyšehrad, Karlův most) a přihlížel naprosté premiéře castellers v České republice, zatímco na jihu Moravy ochutnal tradiční českou kofolu a seznámil se se sprostými brněnskými sochami. Víc už prozrazovat nebudeme, snad jen nějaké ty historky z natáčení, ale to zas někdy jindy... Veškeré novinky související s pořadem Katalonski můžete najít i na facebookovém profilu programu. Příští týden nás čeká poslední díl (Tokio) a pak už jen velká otázka: Bude i nějaká další řada? To se nechme překvapit...
Žádné komentáře:
Okomentovat