12. 7. 2018

Bude Puigdemont skutečně vydán do Španělska?

I česká média zaznamenala dnešní zprávu o možném vydání katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta do Španělska, avšak pouze v případě obvinění ze zpronevěry veřejných financí. Připomeňme, že Puigdemont a řada členů jeho vlády ve Španělsku čelí hned několika obviněním, přičemž tím nejzávažnějším je podle španělských státních zástupců podezření ze vzpoury, za což politikům hrozí až 30 let trestu odnětí svobody. Dnešní rozhodnutí německého soudu znamená jediné - ve zdůvodnění soud zcela jasně a definitivně odmítá možnost Puigdemonta vydat kvůli obvinění ze vzpoury, připustil však jeho možné vydání kvůli údajné zpronevěře, jíž se měl Puigdemont a jeho ministři dopustit zorganizováním referenda z 1. října 2017 za peníze z veřejného rozpočtu. Znamená to, že Puigdemont bude v nejbližších dnech eskortován z německého Hamburku, kde nyní žije, do španělského vězení? To v žádném případě.

Dnešní rozhodnutí německého soudu je naopak potvrzením toho, že celé obvinění ze vzpoury je naprosto vykonstruované a že jeho hlavním důvodem byla touha katalánské politiky postrašit a ukončit jejich politickou kariéru. Zatímco část bývalé Puigdemontovy vlády, která zůstala ve Španělsku, sedí již několik měsíců ve vazbě, exilová část je v zemích, do nichž se jednotliví ministři a premiér uchýlili (Anglie, Belgie, Německo, Švýcarsko), na svobodě a soudy v daných zemích je postupně odmítají vydat do Španělska kvůli obvinění ze vzpoury. Dnešní rozhodnutí  soudu ve Šlesvicku-Holštýnsku způsobilo zaujaté španělské justici pořádný bolehlav.

Španělská justice má nyní jen dvě možnosti. Může i nadále trvat na vydání Puigdemonta do Španělska alespoň na základě obvinění ze zpronevěry, nicméně tento postup v sobě skrývá hned několik potíží. Ani po dnešním rozhodnutí německého soudu totiž není expremiérovo vydání automatickou záležitostí. Puigdemont se může odvolat k německému Spolkovému ústavnímu soudu - má na to celých 30 dní. Pak by se tento soud musel k celé záležitosti vyjádřit, což vzhledem k letním prázdninám jistě nebude otázkou několik málo dnů. V případě potvrzení vydání bychom pak o skutečném Puigdemontově přesunu mohli mluvit až někdy na podzim. Nicméně i v takovém případě platí, že ve Španělsku by Puigdemont mohl být souzen jen za zpronevěru, což by v tom nejextrémnějším případě znamenalo pětiletý trest, zatímco ve vazbě sedícím exministrům, Puigdemontovým podřízeným, by za vzpouru hrozil až šestinásobek. Nehledě na to, že i v tomto případě by mohlo dojít k podobnému řešení, k němuž už došlo v případech fotbalistů Messiho či Ronalda, kteří za své daňové úniky zkrátka jen zaplatili obří pokuty a nástupu do vězení se elegantně vyhnuli. Puigdemont sám sice nedisponuje miliony eur, nicméně netřeba mít pochyb, že miliony zastánců katalánské nezávislosti by se mu na pokutu složily. Už jen elementární logika tedy stačí k pochopení nesmyslnosti toho, že by "vůdce" celé vzpoury odešel od soudu svobodný, zatímco jeho podřízení by hnili desítky let ve vězení. Nehledě na to, že podobný scénář by navíc Puigdemontovi paradoxně mohl dopomoct k návratu do premiérského křesla, byť zde už se nacházíme tak trochu v ráji spekulací.

Výše uvedené je ostatně jedním z klíčových důvodů, proč je ve hře i druhá, údajně stále pravděpodobnější možnost španělské justice, totiž od požadavku na Puigdemontovo vydání odstoupit. Pro expremiéra by to znamenalo opět zcela volný pohyb po území EU, kromě Španělska, a možnost i nadále silně ovlivňovat katalánskou politiku jako exilový premiér. Nicméně i zde je logika neúprosná - takže bývalou vládu pošleme do vězení a zatykač na "vůdce" celé akce prostě stáhneme? No vlastně nic jiného v tomto ohledu španělské justici nezbývá. Pod taktovkou Lidové strany (PP) se to zkrátka moc nepovedlo. Snad tedy administrativa Pedra Sáncheze bude rozumnější a prostřednictvím státních zástupců nesmyslné obvinění ze vzpoury ve všech případech stáhne. Připomeňme, že v posledních dnech došlo ve španělsko-katalánském konfliktu k drobnému vývoji v podobě první vzájemné schůze obou současných premiérů (Sánchez - Torra) a přesunutí vězněných politiků do katalánských věznic. Řada z nich ale za mřížemi zcela nespravedlivě (jak potvrdilo dnešní rozhodnutí německého soudu) tráví už devátý měsíc. Velký soudní proces s obžalovanými ze vzpoury byl naplánován na podzim tohoto roku, nicméně je též dosti pravděpodobné, že k němu nakonec dojde až na počátku roku 2019. Tedy pokud se do té doby konečně nenajde vůle k politickému řešení celého problému...

Počet nocí, které již katalánští političtí lídři strávili ve vazbě, stav ke 12. červenci 2018
(Foto: Esquerra Republicana de Catalunya)

Žádné komentáře:

Okomentovat