9. 9. 2016

Cardedeu

Necelých 40 km severně od Barcelony se nachází Cardedeu. Na první pohled ospalé městečko, které se však může pyšnit bohatou a dlouhou historií a několika zajímavostmi spojujícími ho s katalánskou metropolí.

Náměstí Plaça de Sant Joan s budovou radnice (2016)
V oblasti dnešního Cardedeu žili lidé už od nepaměti, v době římské nadvlády nedaleko odtud procházela i frekventovaná dopravní tepna Via Augusta. Dnešní Cardedeu se však zrodilo až během temného středověku. První písemná zmínka o něm pochází z roku 941, v té době se ale ještě jednalo o nesouvislé osídlení několika venkovských stavení. První velkou událostí pro Cardedeu byla návštěva krále Jaume I., který musel roku 1264 v daném místě přenocovat. Neboť se od místní šlechty dočkal velké pohostinnosti, městečko se dočkalo prvních královských výsad, které stvrdila roku 1272 dohoda o výstavbě královské cesty do Barcelony - tím se Cardedeu definitivně dostalo na mapu formujícího se Katalánska. Opravdové autonomie v samosprávě ale dosáhlo až roku 1599. Jako mnoho jiných historických měst se ani Cardedeu nevyhnuly přírodní pohromy. 25. května 1448 přišlo velké zemětřesení, které zmařilo asi stovku životů; ke konci 18. stol. město poničilo několik za sebou jdoucích povodní.

Velký zlom nastal s příchodem železnice (1860), která městečko spojila s Barcelonou. I díky tomu se od konce 19. stol. z Cardedeu stává oblíbená prázdninová lokalita, kde si svá letní sídla staví stále víc a víc zámožných obyvatel katalánské metropole. Tento ráz si vlastně Cardedeu uchovalo až do dnešních dnů, a tak zlé jazyky tvrdí, že jde zkrátka jen o vzdálenější barcelonskou vilovou čtvrť, a městečko samotné se tak nemá absolutně čím chlubit. S tím tak trochu souvisí nabídka ubytovacích kapacit. Připomeňme, že Cardedeu má dle oficiálních statistik necelých 18 000 obyvatel, avšak zatímco ve srovnatelně velké Calelle nabízí pět desítek hotelů okolo 15 000 lůžek, v Cardedeu to bude s bídou 80. Všechna odpovědnost v tomto případě leží na pouhých dvou místních hotýlcích (Hotel d'en Xurín a Hostal Fonda Galicia). Ne nadarmo se tvrdí, že do Cardedeu jen tak na výlet skoro nikdo nemíří, neboť ti, co tam chtějí, už tam mají dům...


   
Znak F.C. Cardedeu
(Foto: www.fccardedeu.org)
Cardedeu se jako mnoho podobných historických měst může pyšnit větším či menším množstvím kostelíků apod., přesto je ale toto místo zajímavé v docela jiných a nečekaných ohledech. Tak například se tu zrodila vůbec první lokální televize na území Španělska - Radiotelevisió Cardedeu. Poprvé vysílala již v červnu 1980 a pravidelný program nasadila 23. června 1981, čímž suverénně předběhla kupříkladu i samotnou katalánskou veřejnoprávní TV3 (začátek vysílání 10. září 1983) či lokální Barcelona TV (začátek vysílání 3. listopadu 1994). Fotbalové nadšence pak zákonitě musí zarazit logo místního fotbalového klubu, které se více než podobá znaku slavného klubu FC Barcelona. 


Více informací:


2 komentáře:

 1. Nevíš, jaký je původ názvu? Cardar-deu? :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No o takové teorii se veřejně nikde nemluví. Podle radnice v Cardedeu je, jako to obvykle bývá, původ krapet nejasný, ale kloní se tam k těmto závěrům:

   "El nom de Cardedeu ha fet córrer rius de tinta, ja que diversos autors han defensat diferents orígens. Les propostes més acceptades són les de Francesc de B. Moll, que defensa que vindria de Car (quer, pedra) i deu (font o lloc d’on brolla l’aigua), i la de Balari i Jovany segons derivaria de “quercitulum” (alzinar petit), malgrat que aquesta última no és admissible fonèticament."

   Vymazat