1. 1. 2016

Catalunya 2016

V loňském novoročním poselství jsme zmiňovali rok 2015 jako v mnoha ohledech zásadní pro budoucnost Katalánska. To se ale nakonec potvrdilo jen částečně. Hektický volební podzim v Katalánsku i ve Španělsku měl snahy o katalánskou nezávislost zase trošku víc přiblížit svému rozuzlení (ať už bude jakékoliv), nicméně nestalo se tak. Parlamentní volby v Katalánsku i ve Španělsku totiž skončily v obou případech remízou.

V těch katalánských se sice jasně ukázalo, že většina obyvatel je pro uskutečnění referenda, které by (alespoň na nějakou dobu v případě neúspěchu) už konečně rozhodlo o dalším směřování Katalánska. Jenže zdá se, že katalánští politici stále ještě nedospěli a své mocenské zájmy upřednostňují nad společnou myšlenkou. Od voleb uplynuly už tři měsíce a Katalánsko stále nemá vládu. A pokud nedojde k dohodě v nadcházejícím týdnu, budou se regionální volby opakovat. V patovou situaci nakonec vyústily i prosincové španělské parlamentní volby. Pravice i levice v nich získala přibližně stejný počet křesel, nicméně k vytvoření pravicové či levicové vlády to nestačí. Ačkoliv ta levicová by jistě měla větší šanci na vznik díky katalánským regionálním stranám, kvůli postoji PSOE ke katalánské nezávislosti je tento scénář pořád méně pravděpodobný. Pokud tak Španělsko nepostihne určitý podvod na voličích ve jménu jednoty země (čti: ve jménu společného zájmu - zaříznutí katalánských snah o nezávislost) v podobě velké koalice PP a PSOE či ještě větší PP, PSOE a Ciutadans, je dnes docela pravděpodobné, že i španělské parlamentní volby se budou na jaře opakovat. Nebo také ne a všichni se dohodnou. Předpovídat politiku ve Španělsku je opravdu jen věštění ze spící křišťálové koule. Onen klíčový rok pro katalánskou budoucnost se nám, zdá se, přesunul na číslo 2016. Možná. A možná tady za rok napíšeme něco podobného o roku 2017...


Z česko-katalánského pohledu přinesl rok 2015 rozhodně něco pozitivního. Na brněnské Masarykově univerzitě se poprvé v historii na českém území otevřel samostatný bakalářský obor Katalánský jazyk a literatura. Tak věřme, že bude jen vzkvétat a napomůže časem k pěkným a mnohem intenzivnějším vztahům mezi ČR a Katalánskem.


A když se podíváme přímo na náš blog, rok 2016 by mu měl přinést krásné páté výročí vzniku. Také již v samotném začátku tohoto roku překonáme pěknou hranici 50 000 návštěv. Bude jich na konci roku dvojnásobek? :-D Každopádně děkujeme za přízeň, a to hlavně všem pravidelným návštěvníkům z České republiky, Španělska, USA, Ruska, Slovenska, Německa, Francie, Ukrajiny či Velké Británie. Stejně tak díky občasným návštěvníkům, kteří sem zavítají z exotičtějších destinací jako Katar, Nizozemsko, Portugalsko, Indonésie, Spojené arabské emiráty, Nikaragua či Surinam.

Své první výročí slaví též náš profil na Facebooku, díky němuž s vámi můžeme být v lepším spojení a jako multimediální kanál je to přeci jen větší paráda než blog, který je vhodný spíše pro delší články či zamyšlení. Od listopadu 2011 se tu objevilo již takřka 300 článků a v následujícím přehledu si můžete připomenout ty nejčtenější nejen za uplynulý rok, nýbrž i za celou historii Catalunya 2011.

TOP 5 (2015):

3.   Katalánské parlamentní volby 2015 (28/9/2015)
4.   TOP 13 písní o Barceloně (26/8/2015)
5.   Francesc Català-Roca (19/3/2015)

TOP 10 (2011-2015):
1.   Katalánské Vánoce (24/12/2012)
2.   Desigual (06/05/2012)
3.   Facundo Bacardí (17/06/2012)
4.   Katalánsko a F1 (12/05/2013)
8.   Desigual v Brně (27/10/2012)
9.   Historie znaku FC Barcelona (12/3/2013)
10. El Bulli (15/12/2001)


A na co se již nyní můžete těšit v roce 2016? Kromě neustálého přísunu aktualit na našem facebookovém profilu samozřejmě připravujeme celou řadu tematických článků. Klasické zajímavosti z katalánské kultury a reálií doplní výlety do katalánské historie a pečlivě budeme sledovat i vývoj okolo současných katalánských snah o nezávislost. Velký prostor dostanou též katalánština a katalánská literatura. Tak snad se to vše a mnohem víc v onom přestupném roce 2016 podaří, když na to budeme mít o den víc. Ať je to tedy rok co nejúspěšnější a přinese ty nejkrásnější a nejšťastnější okamžiky vašich životů. Visca Catalunya!Žádné komentáře:

Okomentovat