13. 7. 2015

Nový Bc. obor Katalánský jazyk a literatura v ČR!

Dlouholeté a toužebné přání mnohých se konečně splnilo! Česká republika bude mít od září 2015 ve středoevropském kontextu naprosto unikátní univerzitní obor: KATALÁNSKÝ JAZYK A LITERATURA

Nově akreditovaným oborem se může pyšnit Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, která od letošního září nabídne studentům specializaci, jež nemá v Česku ani v okolních zemích obdoby - Katalánský jazyk a literatura. Půjde o standardní bakalářský filologický obor, avšak přeci jen s trochu větším praktickým zaměřením na naučení se jazyka samotného, protože na rozdíl od větších jazyků (angličtina, francouzština, španělština, ruština,...) se u katalánštiny neočekává žádná vstupní znalost. Z toho důvodu je studium pouze prezenční. Může být jednooborové, ale dá se nakombinovat i jako dvouobor s jakýmkoliv dalším, zvláště pak kupříkladu se španělskou či francouzskou filologií. 

Všichni milovníci katalánštiny mají tedy konečně možnost studovat obor, který je unikátní a vyučuje se jen na několika málo evropských univerzitách (a valná většina z nich je v Katalánsku...). Kromě nádherného katalánského jazyka vás v Brně čeká tým sympatických a zkušených lektorů a rodilých mluvčích, samozřejmostí budou i pravidelné katalánské kulturní akce či možnost Erasmus pobytu na některé z katalánských univerzit. To vše i díky záštitě a podpoře Institutu Ramon Llull, který se o propagaci katalánštiny stará po celém světě.


Až do 11. srpna máte tedy jedinečnou možnost na tento nový obor se přihlásit. Spíše formální přijímací zkouška se pak koná 7. září. Více informací zde naleznete v následujícím odkazu:

5 komentářů:

 1. Kdyby to bylo v Praze a dálkově, tak bych neváhal :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj chtěla bych se zeptat jestli náhodou někdo nevíte kolik toho budou chtít při těch přijímací zkoušce všude jsem hledala a nic jsem pořádně nenašla. Chtěla bych vědět zde nevíte jestli to bude hodně podrobné a těžké. A to, že zde píšete Spíše formální přijímací zkouška tak zda si jen myslíte, že to spíše bude formální a nebo jste to od nějak zjistili děkuji za odpověď.

  OdpovědětVymazat
 3. Dalkove pro tuto chvilu ne - treba v budoucnu :-) Avsak ceskym centrem katalanstiny zustane Brno (doufam) :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Co se tyka prijimacek,mely byt byt jen z naprosto zakladnich informaci o Katalansku,tedy lehke. Staci mit par zakladnich znalosti, ktere vetsinou poskytne treba wikipedie.

  OdpovědětVymazat
 5. Díky za odpověď. A doufám, že máš pravdu. Vážně moc bych se chtěla dostat.

  OdpovědětVymazat