15. 7. 2013

Els Quatre Gats

Atmosféra dávných časů umělecké bohémy stále ještě přetrvává v mnoha podnicích na celém světě. I v Barceloně je jeden takový, i když je otázka, kolik tu toho z oné bohémské atmosféry přelomu 19. a 20. století v dnešní době skutečně zůstalo. Nic to však nemění na tom, že zajít do podniku Els Quatre Gats je i dnes zážitek.

Els Quatre Gats ("Čtyři kočky") - toť název legendární barcelonské kavárny, pivnice a kabaretu založeného v červnu 1897.  Už podle názvu lze lehce tušit, že Els Quatre Gats nebyla až tak úplně originálně katalánská myšlenka. Trendy tehdy udávala Paříž, o tom nemůže být sporu, a právě ve francouzském hlavním městě našli inspiraci i zakladatelé tohoto barcelonského podniku - Pere Romeu a Ramon Casas. Oním pařížským kabaretem nebyl žádný jiný nežli slavný Le Chat Noir, založený Rodolphem Salisem.

Právě od něj vše okoukal Pere Romeu, jenž prací v Le Chat Noir strávil několik let svého života. V roce 1897 Salis zemřel a sídlo pařížské bohémy na čas zavřelo. Pere Romeu společně s malířem a předním představitelem katalánského modernisme, Ramonem Casasem, se rozhodli tento koncept přinést do katalánského hlavního města. A takto jednoduše se začala psát historie Els Quatre Gats. Ačkoliv původní kavárna byla otevřena jen mezi lety 1897 - 1903, přesto se stala jedním z nejdůležitějších evropských uměleckých center. Kromě význačných katalánských modernistů (Santiago Rusiñol, Ramon Casas, Miquel Utrillo, Joaquim Mir i Trinxet či Isidre Nonell) sem často chodil i mladý Pablo Picasso, který tu měl dokonce svou první veřejnou výstavu. Mezi stálými návštěvníky byli samozřejmě i hudebníci, literáti a další plejáda umělců. Díky tomu došlo i k vytvoření umělecké revue Quatre Gats, která vycházela v roce 1899 (celkem 15 čísel).

Je velká škoda, že tento podnik fungoval jen do roku 1903, nicméně Pere Romeu nebyl příliš šikovným podnikatelem. K bohémské atmosféře této kavárny tak patřili i neplatící zákazníci apod. Bylo to zkrátka součástí světa, v němž si každý mohl spřádat své sny. Světa, z něhož vzešlo mnoho uměleckých děl. Dluhy však narůstaly, a tak byl Pere Romeu nucen podnik zavřít. Krátce poté se dal na automobilové závodění a roku 1908 v chudobě zemřel na tuberkulózu. Dlouhé desítky let pak kdysi přímo magický lokál ležel v zapomnění. Až na konci 70. let minulého století se objevila snaha oživit starou legendu. Současná restaurace 4GATS se nachází v těch stejných prostorách jako její legendární předchůdkyně, jen ta atmosféra se poněkud změnila.

Na druhou stranu, pár věcí zůstalo při starém. Restaurace se stále nachází v přízemí krásné modernistické stavby Casa Martí (carrer de Montsió, 3) z pera Josepa Puige i Cadafalcha. A její stěny dekoruje mnoho fotografií připomínajících alespoň trochu časy dávno minulé. Dokonce i onen slavný obraz Ramon Casas i Pere Romeu en un tàndem (viz fotografie) tu stále visí, i když jde jen o jeho kopii. Levno tu není a Picassa už tu bohužel také nepotkáte, přesto by každý milovník barcelonské Belle Époque, měl zavítat do míst, kde se to tehdy všechno odehrávalo.

Současný interiér restaurace (Foto: 4gats.com)
Současný interiér restaurace (Foto: 4gats.com)

Žádné komentáře:

Okomentovat