16. 1. 2012

Rupit

Barcelonská atrakce Poble Espanyol je uměle vytvořená španělská vesnička na kopci Montjuïc, která návštěvníkům nabízí mnoho zajímavých budov z celého Španělska. Je to úžasné místo pro cestovatele, kteří postrádají čas a peníze. Za několik málo eur si můžete prohlédnout kopie významných historických baráčků ze všech koutů Španělska. Konkrétněji o Poble Espanyol třeba jindy. Co vás ve vesničce ovšem zaujme na první pohled, to je množství zastoupených budov z městečka s poměrně exoticky znějícím názvem Rupit i Pruit. Že jste o něm nikdy neslyšeli?

Krásná scenérie, do níž je středověké městečko zasazeno (Foto: www.wallpaperswide.com)
Rupit i Pruit, takové je správné označení tohoto správního celku skrytého v hlubokých katalánských lesích. Ve své podstatě je složen ze dvou částí - většího Rupitu a menšího Pruitu, což ale spíše souhrnné označení pro po širokém okolí rozeseté katalánské masie. Aktuálně tu žije okolo 300 obyvatel, i když v dávné historii jich tu bývalo i kolem tisíce. Správně se oba celky spojily v roce 1978, avšak hlavní turistický ruch probíhá ve větším Rupitu. Vesnička se skládá téměř výhradně ze starých kamenných domů pocházejících až z 16. století (i když historie vísky sahá minimálně do konce 10. století), nechybí jí kostelík a místní si na zachování středověké atmosféry dávají skutečně záležet. Je to jako se vrátit v čase, do úzkých uliček roubených kamennými domy, všude okolo jen vysoké kopce, čistý vzduch a klid. 

To sice tak úplně neplatí o víkendech, kdy se do vesničky nahrnou především katalánští výletníci, kteří se rádi kochají tou troškou středověku zapomenutou v srdci Katalánska, asi 100 km od Barcelony a na půl cesty mezi městy Vic a Olot. Na turisty je mimochodem vesnička jasně orientována, ono toho stejně v horách mnoho vypěstovat nejde, a tak dnes nezbývá než sázet na nadšené cestovatele. Vzhledem k tomu, že obě místa nejsou až tak snadno přístupná ani proslavená, pořád ještě tu opravdu můžete nasát solidní kousek atmosféry obklopeni krásnou katalánskou přírodou.

Rupit (Foto: www.escapadarural.com)

Žádné komentáře:

Okomentovat