24. 2. 2024

Olius

Olius je obec nacházející se v katalánském okrese Solsonès. Rozkládá se na ploše 54 km², jimiž ze tří světových stran obklopuje hlavní město daného okresu. Podle nejnovějších statistik tu žije necelá tisícovka lidí, většina z nich však trochu netradičně mimo osadu, jejíž název nese celá obec. Ta se skládá ze čtyř osad (Brics, Castellvell, Olius a Pi de Sant Just), přičemž 75 % populace obývá poslední z nich. Místo bylo obývané již za iberských časů, ačkoliv první písemné zmínky o Olius pocházejí z konce prvního tisíciletí našeho letopočtu. Na první pohled se tato vesnička ničím neliší od dalších v kraji Solsonès, návštěvníkům však nabízí dvě poměrně unikátní místa.

Kostel Sant Esteve d'Olius (Foto: www.turismesolsones.com)

SANT ESTEVE D'OLIUS
Přibližně pět kilometrů severovýchodně od města Solsona se nachází historická část obce Olius. Na břehu říčky Cardener natrefíte na několika málo metrech hned na dvě turisticky zajímavá místa. Tím prvním je románský kostel Sant Esteve. Byl vysvěcen roku 1079 a proslavil se zejména svou originální kriptou, která v odborných kruzích patří k těm nejoceňovanějším památkám katalánského románského slohu. Hned vedle kostela se nacházejí pozůstatky iberské vesnice ze 3. stol. př. n. l., v níž se nachází více než stovka podzemních sil sloužících k uskladnění zrn a dalších plodin. Jejich množství údajně vypovídá o tom, že dané místo muselo být ve své době významným tržištěm.

CEMENTIRI MODERNISTA
Jen pár kroků od kostela Sant Esteve se nachází druhá nezaměnitelná památka na území obce Olius: místní secesní hřbitov. Vznikl roku 1916 podle plánu barcelonského modernistického architekta Bernardího Martorella (1877-1937). Ten se díky příbuzenskému vztahu s kardinálem Vidalem i Barraquerem dostal do pozice diocézního architekta v Solsoně, Tarragoně i Barceloně, má tak "na svědomí" řadu religiózních staveb jako například kostel Sant Agustí ve městě Sabadell, hřbitov v Cambrils nebo kostel Sagrada Família v Navàs. Ale zpátky k secesnímu hřbitovu v Olius, jenž návštěvníka zaujme nejen ryzími prvky katalánské podoby secese či jasnou inspirací v dílech Antoniho Gaudího či Lluíse Domènecha i Montanera, nýbrž svou dokonalou harmonií s okolní přírodou. Náhrobky jsou vytesané do skal lemujících celý areál, secesními prvky hýří i malá kaple a vstupní brána. Zajímavá je i symbolika kusů skal spadlých sem z hor, které reprezentují smrt, zatímco okolo rostoucí věčně zelené duby představují život. Rozhodně jde o jeden z nejoriginálnějších katalánských hřbitovů.

Secesní hřbitov v Olius (Foto: www.turismesolsones.com)

Žádné komentáře:

Okomentovat