Pouhých sedm kilometrů východně od významného historického města Cervera se nachází jedna z nejkouzelnějších a přitom nepříliš známých katalánských vesniček. Ačkoliv si kouzlo středověku můžete v Katalánsku vychutnat i jinde, návštěva opevněné vísky Montfalcó Murallat bude nepochybně jedinečným zážitkem...
Opevněná vesnice Montfalcó Murallat (Foto: www.guias-viajar.com) |
Administrativně je Montfalcó Murallat součástí obce Les Oluges. Nachází se v nadmořské výšce 602 metrů, na kopci, odkud se dá přehlédnout velká část údolí řeky Sió. V rámci Katalánska jde o jedinou vesnici, která si dokonale zachovala své středověké opevnění. Původně byl na kopci jen opevněný hrad, o němž máme nejstarší dochované zprávy již z 11. století. Postupem času začaly uvnitř osm metrů vysokých a dvou metrů tlustých hradeb růst domky, kterých dnes můžeme napočítat asi dvacet. Část z nich má již na první pohled své nejlepší roky za sebou, rozhodně si tu ale nebudete připadat jako v nějakém městě duchů - ačkoliv tu dnes celoročně žijí jen tři rodiny, zvídavý návštěvník tu má k dispozici hned dva různé turistické apartmány a docela dobrou venkovskou restauraci.
K návštěvě Montfalcó Murallat budete potřebovat auto, protože veřejná doprava v Katalánsku zkrátka ani zdaleka nefunguje na tak dobré úrovni jako v Česku. Vzhledem k tomu, že víska je neznámá i velké části samotných Katalánců, žádné davy turistů tu nenajdete, což také znamená, že tu (alespoň zatím) zaparkujete zcela zdarma. Do samotné pevnosti už však musíte po svých. Dvojitá vstupní brána vás dovede na centrální náměstíčko, kde kromě již zmiňované restaurace najdete i místní studnu. Z náměstí potom vybíhají dvě uličky. Jedna vede okolo západní poloviny tvrze a kromě romantických zákoutí nabízí i přístup ke komunitní pekárně, kde se pekl chléb pro celou ves. Druhá ulička vás zavede na východ, kde se kromě věčně zavřeného infocentra ukrývá i vchod do románsko-gotického kostela Sant Pere ze 12. stol., jehož věž měla ve středověku ryze obrannou funkci. Kromě návštěvy vnitřních prostor opevněné vsi můžeme doporučit i krátkou procházku podél hradeb zvenčí. Při té příležitosti můžete navštívit například místní hřbitov nebo pozdravit početnou skupinu místních na sluníčku se vyhřívajících koček.
Jako každá správná středověká tvrz žije i Montfalcó Murallat svými legendami. Ta nejznámější z nich praví, že při jednom z mnoha obléhání se útočníci pokusili nahlodat morálku obránců hradu tím, že jim po dlouhém obléhání katapultem začaly házet bochníky chleba s očekáváním, že mezi od světa odříznutými obránci vypuknou vnitřní rozbroje. Lidé z Montfalcó Murallat jim však obratem poslali čerstvé ryby spolu se vzkazem, že se vzdát nemíní. Dobyvatelé jen vytřeštili oči a vzápětí odtáhli. Podle legendy totiž z hradu vedl tunel do nedaleké vsi (Les Oluges), odkud lidé z Montfalcó v případě potřeby brali zásoby.
Žádné komentáře:
Okomentovat