16. 2. 2020

Tiurana & Pantà de Rialb

Vodní nádrž Rialb je v současnosti druhou největší v Katalánsku. Přehrazuje řeku Segre a rozkládá se na ploše více než 1 500 ha a vejde se do ní více než 400 miliard litrů vody. Hráz přehrady se tyčí do výše 99 metrů. Stále jde o jednu z novějších katalánských přehrad - slavnostní inaugurace se dočkala v roce 2000. Alespoň na 50 % své kapacity se však kvůli několikaletému suchu dostala až roku 2008. Celý projekt sahá až do 60. let 20. stol., nicméně kvůli silnému odporu místních obyvatel se ho naplno podařilo prosadit až v 90. letech. S napouštěním přehrady se začalo v roce 1999. Vodní dílo však, jak už to tak bývá, vzniklo na úkor stávajících lidských sídel. V tomto konkrétním případě musela pokroku ustoupit vesnice Tiurana, v níž roky před definitivním zaplavením žily necelé tři stovky obyvatel.

Pantà de Rialb (Foto: Google Maps)

TIURANA
Tiuranu můžeme bez nadsázky označit za jednu z "nejnovějších" katalánských obcí. Ve své současné podobě totiž oficiálně vznikla až roku 2007. Historie této vesničky však sahá minimálně do 11. stol., kdy máme první písemné zmínky o stálém obyvatelstvu v tomto malebném a velmi úrodném údolí řeky Segre. První písemné zmínky o místním opevněném hradu jsou ze století třináctého. Nikdy však nešlo o nikterak významné místo. Největšího populačního růstu se tu dočkali v druhé polovině 19. stol., kdy Tiuranu obývalo takřka šest stovek obyvatel, následně ale jejich počet klesal až na necelou polovinu v roce 1991. To už je ale o dalším osudu vesnice dávno rozhodnuto. I přes houževnatý odpor místních obyvatel se má tiuranské údolí s příchodem nového milénia stát dnem jedné z největších katalánských přehrad. Poslední obyvatelé vesničku opouštějí jen pár dní před jejím zaplavením v roce 1999. Kromě obyvatel Tiurany se museli stěhovat také starousedlíci z osad Miralpeix, Castellnou de Bassella, Clua d'Aguilar a Aguilar de Bassella.

Řada místních obyvatel se však z milovaného kraje stěhovat nechtěla, proto byla již roku 2001 zahájena stavba nové Tiurany o pár set metrů výš na jednom z břehů nově dokončené přehrady, poblíž kostela Mare de Déu de Solers. Oficiálně nová Tiurana vznikla 2. září 2007, ačkoliv tou dobou již ve vesnici takřka dva roky žilo hned několik rodin. Ačkoliv původní plány katalánské vlády počítaly s tím, že nová obec pojme opět přibližně 300 obyvatel, pokračující vylidňování venkova způsobilo, že dodnes tu má trvalý pobyt jen 70-80 osob. Ze staré Tiurany sem bylo přestěhováno několik cenných historických památek (průčelí kostela, arkýře z hlavního náměstí či neklasicistní krytá studna). Od roku 2006 se emblematickou stavbou nové Tiurany stala moderní kašna německého sochaře Christiana Tobina. Na podobu současné vesnice se můžete podívat v bohatě zásobené fotogalerii na stránkách obce, na kombinaci bývalé a současné Tiurany zase v této podrobné fotoreportáži


Do vesnice se nejsnáze dostanete vozem odbočkou ze silnice C-14 z Tàrregy do Andorry. A ještě jedna zajímavost na závěr. Místní obyvatelé dnes zkoušejí žít z turistického ruchu. Dobrá polovina místních domů nabízí ubytovací služby a ve vsi funguje i restaurace s názvem Gastrobar Solés. Od roku 2017 obec drží certifikát Starlight určený místům s výjimečně dobrými podmínkami por pozorování noční oblohy. 

Takto vypadaly zbytky vesnice Tiurana v roce 1998, těsně před zaplavením (Foto: Elisenda Ortega)
Takto vypadá nová Tiurana, příjemné místo k životu (Foto: www.tiurana.cat)

Žádné komentáře:

Okomentovat