Patří již neodmyslitelně ke koloritu Barcelony, i když natrefit na ně můžete i jinde v Katalánsku či ve Španělsku. Po ulicích v obytných čtvrtích tahají vozík s několika oranžovými tlakovými lahvemi s butanem, do nichž s přestávkami buší, aby tak přivolali potenciální zákazníky. V dnešní době možná již tak trochu anachronismus. Ale jsou tu pořád a o jejich služby je stále zájem.
Podomní prodejce butanu... (Foto: www.elperiodico.cat) |
Padesát let zpátky to vždy byla úplná podívaná. Do města přijel oranžový náklaďák plný těžkých tlakových láhví s butanem. Podomní prodejci pak kráčeli ulicemi a hlasitým cinkáním na láhve a vyřváváním "Butan, butan je tady" si okamžitě získávali pozornost všech služebných či žen v domácnosti, které se vyklonily z oken, a objednávky jim jen pršely.
Čím výše pak obchodníci museli s těmito dvanáctikilovými plynovými bombami vystoupat, tím větší spropitné je čekalo. I když ne vždy, a to pak bylo na ulicí hádek. Zkrátka příchod "el del butà", neboli doslova "toho od butanu" byl tradiční společenskou událostí v ospalosti běžného dne. V dnešní době už tomu tak není, přestože oranžové tlakové lahve a s nimi pojící se typický zvuk z ulic zatím nevymizely*.
Historie podomního prodeje plynových bomb se v Katalánsku mohla začít psát již ve třicátých letech minulého století (ve Francii s tím začali roku 1934), avšak než se trh s tímto produktem stačil rozjet, přišla španělská občanská válka a později i krušné poválečné časy. Populární oranžové tlakové láhve se tak na španělských a katalánských ulicích začaly prodávat až roku 1957, přičemž už tehdy vážily přesně 12,5 kg a jejich cena se pohybovala okolo 130 peset. Skutečný boom zažil butan v 60. a 70. letech. Jeho cena tak díky poptávce neustále rostla (na konci 70. let okolo 500 peset), což se ale poněkud negativně promítlo i do skutečnosti, že obchodníci byli často přepadáváni a okrádáni. V roce 1979 kvůli tomu dokonce uspořádali dlouhotrvající stávku ve všech velkých španělských městech. Aktuálně se cena jedné takové oranžové plynové bomby pohybuje mezi 14-20 eury a jejich distributory naleznete především v okrajových čtvrtích Barcelony (ačkoliv není žádný problém je potkat i v samotném centrálním Ravalu).
*Velice zajímavá je postava samotného prodejce. Zatímco v samých počátcích se touto prací často zabývali Romové, v 70. a 80. letech je vystřídali Latinoameričané, kteří z této profese dokázali vytvořit i určitou sexuální ikonu. Dnes na oranžové bicí hrají (alespoň v Barceloně) především Pákistánci.
Žádné komentáře:
Okomentovat