14. 11. 2015

Polseres vermelles

Seriál Polseres vermelles sice patří mezi ty novější, i tak se již stihl prodrat mezi kultovní počiny katalánské televizní scény. První díly byly odvysílány v lednu 2011, druhá řada následně spatřila světlo světa o dva roky později - obě zaznamenaly u katalánských diváků značný ohlas (sledovanost okolo 600 000 lidí, reprezentována sharem okolo 21 %). To se sice na sedmimilionovém katalánském trhu nezdá být až tak zázračným číslem, hodí se ale připomenout, že hlavními soupeři tu bývají hlavně španělské kanály. I tak ale Polseres vermelles bodují i proti seriálovým megahitům jako třeba La que se avecina.

Děj seriálu je jednoduchý - hlavní dějová linie se zaměřuje na osudy skupinky dětí, které se z různých důvodů na nějaký čas ocitnou ve stejné nemocnici a vytvoří partu, která spolu táhne v dobrém i ve zlém. A že toho zlého se v nemocnici najde vždycky dost. Síla přátelství a odhodlání bojovat ale ve většině případů přinese dobrý konec.

Scéna ze seriálu Polseres vermelles (Foto: ara.cat)
Za ideou Polseres vermelles stojí katalánský scénárista a spisovatel Albert Espinosa, který se od svých 14 let potýkal s osteosarkomem (kostní nádor). Nemoc ho přinutila pobývat několik let v nemocnici, během několika návratů rakoviny přišel o nohu, plíci a část jater. S různými přestávkami strávil v nemocnici drtivou většinu svého života mezi 14. a 24. rokem. Tuto životní zkušenost ale dokázal perfektně zúročit takřka ve všech svých dílech. Kromě zmiňovaného katalánského seriálu stejné nemocniční téma příběhů chlapců s rakovinou použil Espinosa i ve scénáři ke španělském filmu Planta 4aDlouhodobá zkušenost s rakovinou ostatně přispěla k Espinosovu lehkému stylu, kdy i hodně smutná témata dokáže podat s nadhledem, humorem a vždy i s určitou nadějí.

Tento seriál zaznamenal úspěch nejen v Katalánsku (plánován je na čtyři nebo pět řad - zatím byly natočeny dvě, další jsou plánovány na budoucí roky a zaměří se na již dospělé hrdiny), ale i v řadě dalších zemí. Španělská verze, nadabovaná stejnými herci, slavila úspěch ve Španělsku či v Mexiku, seriál ale bylo či bude možné shlédnout i ve Francii, Finsku, Rusku či Jižní Korei. V některých zemích již také existují místní verze s lokálními herci (Peru, Itálie, Chile) a série se zalíbila i slavnému režisérovi a producentovi Stevenu Spielbergovi natolik, že v USA díky němu vznikla americká verze seriálu pod názvem Red Band Society (scénář: Albert Espinosa).

Kromě úspěchu u diváků si seriál za obě dosud odvysílané řady odnesl i vysoce pozitivní ohlas kritiky. Zároveň je přehlídkou talentovaných mladých katalánských herců (Àlex Monner, Joana Vilapuig, Mireia Vilapuig, Marc Balaguer, Laia Costa). Polseres vermelles rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co v katalánské TV3 v posledních letech vzniklo. Ačkoliv je to seriál, který docela často hraje na city, jako všechna Espinosova díla v člověku zanechá řadu nesmírně pozitivních dojmů, i když ne vždy je bude lze dobře popsat. Představu si ostatně můžete udělat z následujících dvou dílů: nabízíme vám první díl každé ze dvou dosud existujících a odvysílaných řad. Pro zajímavost dodejme, že Polseres vermelles je zároveň jedním z mála seriálů, které můžete v hojné míře i s katalánskými či anglickými titulky nalézt na českých webových úložištích jako uloz.to a jemu podobných.




Více informací:

Žádné komentáře:

Okomentovat