6. 4. 2022

Lední hokej v Katalánsku

Zatímco v Česku je hokej pro mnohé sportem číslo jedna, ve spoustě zemí na jihu Evropy o něm spousta lidí nikdy ani neslyšela. I v Katalánsku se však hraje lední hokej a podobně jako v mnoha dalších sportech i zde má své zastoupení katalánský sportovní gigant FC Barcelona, ačkoliv jde v tomto případě o tým amatérský. Podobně jsou na tom ale i ostatní týmy ve Španělské hokejové lize, v níž v ročníku 2021/2022 nastupovalo pouhých osm týmů.

Vítězný tým španělské ligy ročníku 2021/22: FC Barcelona (Foto: www.fcbarcelona.cat)

Ale nepředbíhejme. Faktem je, že lední hokej má na Pyrenejském poloostrově překvapivě dávnou tradici. První oficiální hokejový zápas se odehrál v říjnu 1922 v Madridu na nově vybudovaném umělém kluzišti, když proti sobě v exhibičním utkání nastoupily týmy z Paříže a Bruselu. Madridskou smetánku sport docela zaujal, protože již v lednu 1923 se konal historicky první zápas mezi španělskými týmy (18. ledna 1923, Club Alpino Español vs. Real Club de Puerta de Hierro, utkání skončilo 6:2). V dalších dnech vznikly ještě dva týmy, což vedlo nakonec k prvnímu španělskému hokejovému turnaji a k vytvoření španělské hokejové federace. 10. března 1923 se pak Španělsko stalo členem Mezinárodní hokejové federace (IIHF). O rok později přišlo i první mezinárodní utkání. Jako perličku dodejme, že kupříkladu Finsko, jedna ze současných hokejových velmocí, do IIHF vstoupilo až roku 1928. Paradoxně tak má španělský hokej v rámci mezinárodních struktur delší tradici než ten finský.

Historie ledního hokeje na Pyrenejském ostrově je však komplikovanější. Jako většina ostatních věcí i lední hokej původně pronikl do Španělska přes Katalánsko. Podle vzpomínek tehdejších britských a kanadských hokejistů se hrávalo na přírodních kluzištích v katalánských horách již na konci 19. století, ačkoliv faktem je, že tehdy to byla opravdu jen kratochvíle cizinců žijících v Katalánsku. Oficiálně se hokej v Katalánsku usadil až ve 40. letech 20. století, když ve Vall de Núria vznikl vůbec první katalánský hokejový klub, Club Alpí Núria. V roce 1954 se zde dokonce odehrál první katalánský šampionát, kde kromě domácího týmu nastoupila další čtveřice týmů (CA Núria, CE Catalunya, Nou Creus HC a Alut HC). Celá tato historie je spjatá s velkým katalánským propagátorem a výborným hráčem ledního hokeje Perem Dostou. Právě Dosta později položil základy ke vzniku veleúspěšného katalánského hokejového klubu CG Puigcerdà v roce 1973.

Jen o rok dřív (1972) byla založena i hokejová sekce FC Barcelona. Od stejného roku se též hraje nejvyšší španělská hokejová liga. Ačkoliv ve skutečnosti je španělská jen napůl. Až na výjimky v ní totiž nastupují pouze celky ze severních regionů Španělska, a to zejména z Katalánska či Baskicka. Drobnou výjimkou je druhý nejúspěšnější tým v historii této soutěže, CH Jaca, který je z Aragonie a jemuž se celou ligu podařilo vyhrát již třináctkrát. Historickým tabulkám španělské hokejové ligy aktuálně vévodí baskický klub CHH Txuri Urdin, jenž je již patnáctinásobným šampionem. Historicky třetím nejúspěšnějším týmem španělské ligy se letos stal právě amatérský výběr FC Barcelona, jenž si i díky titulům z posledních dvou let připsal již sedm vítězných trofejí.

Kanadské bodování ročníku 2021/22 (Foto: hockey.fedhielo.com)

Španělská liga funguje svým způsobem "standardně", tedy má základní část i play-off, vede statistiky kanadského bodování a tak podobně, ale vše v poněkud menším měřítku, protože týmů je většinou maximálně deset. Základní část má jen pár zápasů, které se hrají vždy o víkendech, statistikám pak obvykle dominují hráči z ciziny, ačkoliv v posledních letech solidně vzrůstá i kvalita domácích hráčů. Faktem ale je, že lední hokej ve Španělsku i Katalánsku mnoho lidí nezajímá (na zápasy chodí průměrně několik desítek, maximálně stovek diváků), živit se tím tedy moc dobře nejde. Lední hokej je ve Španělsku v podstatě amatérský sport. Placeni jsou většinou jen zahraniční hráči, avšak ani oni nedosáhnou na žádné závratné částky - podle šikovnosti si mohou přijít na 500 až 1500 euro měsíčně. Část hokejistů na svou zálibu rovnou doplácí. Menší týmy mají rozpočet na sezonu jen v řádech desítek tisíc euro, což stěží zaplatí náklady na halu, cestování a samozřejmě i výstroj. I do té tedy musí hráči většinou investovat sami. 

Zahraniční hráči dodávají španělské lize potřebné zkušenosti. V minulosti soutěží prošla celá řada zástupců ryze hokejových národů, Češi, Slováci, Rusové, Kanaďani, Finové... Španělská hokejová federace se v poslední době snaží svou nejvyšší soutěž v rámci možností profesionalizovat. Díky tomu v posledním ročníku pravidelně nastupovala i dvě mužstva složená ze švédských (Nordic Vikings) a amerických či kanadských (Milenio Panthers) hráčů, obvykle studentů na Erasmu. Jak je patrné z výše uvedených statistik, kanadskému bodování ročníku 2021/2022 kraloval Rus ukrajinského původu Ignat Zemčenko, jenž má za sebou dlouholeté zkušenosti z ruské KHL i stříbrnou medaili z Mistrovství světa juniorů z roku 2012.

Pakliže by se vám zachtělo nějaký ten ligový hokej v Katalánsku vidět, šanci máte již ve zmíněných městech Barceloně (Palau de Gel, kapacita 1 256 diváků, nachází se hned vedle Palau Blaugrana v areálu FC Barcelona, hned naproti stadionu Camp Nou) a Puigcerdà (Club Poliesportiu Puigcerdà, kapacita asi 1 450 diváků) vždy od října do března/dubna, kdy probíhá sezona i play-off. Výhodou je, že zápasy jsou obvykle zadarmo, alespoň takovou zkušenost jsme v tomto roce učinili my, a to přímo ve svatostánku FC Barcelona. Pro českého diváka je samozřejmě návštěva zápasu španělské hokejové ligy tak trochu, jako když barcelonský fanoušek dorazí na fotbalové utkání Zbrojovky Brno... Ale proč ne, minimálně půjde o kulturní zpestření. Pokud by vás úroveň španělské hokejové ligy zajímala o něco víc, velkou výhodou je skutečnost, že přímé přenosy i záznamy utkání jsou zatím běžně dostupné na YouTube. Na konci tohoto článku si můžete vychutnat finálové utkání play-off mezi katalánskými celky FC Barcelona a CG Puigcerdà, na jehož konci se blaugranes radovali ze sedmého ligového titulu. Na závěr dodejme, že Katalánsko má i svou vlastní hokejovou reprezentaci, avšak ta funguje podobně neoficiálně jako ta fotbalová a pravidelně se utkává prakticky jen s podobně neoficiální reprezentací Baskicka.


Žádné komentáře:

Okomentovat