Aigua de València (česky: Valencijská voda) je jedním z nejoblíbenějších koktejlů v katalánsky mluvících zemích. Jak již sám název napovídá, koktejl se zrodil ve Valencii, avšak historie jeho vzniku je spojená i s řadou dalších částí Pyrenejského poloostrova.
Tvůrcem Aigua de València byl galicijský malíř Constante Gil (1926 - 2009). Ten se roku 1948 vydal hledat inspiraci právě na Pobřeží pomerančového květu (Costa del Azahar), kde se nachází i město València. V letech 1956 - 2000 tu Gilovi patřil bar s názvem Café Madrid. Kromě místních umělců a bohémů podnik hned v jeho začátcích navštěvovala i skupina Basků, kteří si často objednávali "Agua de Bilbao", čímž měli na mysli nejlepší sekt k dostání. Protože je to ale časem unavilo, požádali jednoho dne roku 1959 majitele, aby jim dal nějaký nový tip. Constante Gil přispěchal s vlastním nápadem - aigua de València. Hostům nápoj tak zachutnal, že už si ho pak nechali namíchat vždycky. I tak ale po celá šedesátá léta zůstával koktejl spíše dobrým tajemstvím úzkého okruhu klientů.
Věhlasu se aigua de València dočkal až v průběhu let sedmdesátých. Dnes ho již najdete prakticky v každém baru ve Valencii i blízkém okolí, i když zdaleka ne všechny se drží originální receptury. Z čeho je tedy namíchán?
Aigua de València (Foto: thermorecetas.com) |
- cava
- vodka
- gin
- cukr
- čerstvá šťáva z valencijských pomerančů
Pokud tedy připravujeme 1 litr aigua de València, základem by měla být láhev cavy (0,7 l), přibližně 0,2 l pomerančové šťávy, panák vodky, panák ginu a cukr dle chuti. A na závěr samozřejmě promíchat a pořádně vychladit! Ve své podstatě se dnes z aigua de València ale stalo něco jako sangría - každý si ji připraví a namíchá dle své libovůle. Každopádně výše zmíněné složky by koktejl měl obsahovat vždy, jejich poměr už je pak záležitost individuální...
Žádné komentáře:
Okomentovat