18. 2. 2014

Katalánské operní divy

CONCEPCIÓ BADIA I MILLÀS
Všechny tři nejvýznamnější katalánské operní pěvkyně svou kariéru prožily ve 20. století. Tou první z nich a dnes pravděpodobně nejméně známou byla Concepció Badia i Millàs (1897-1975). Pěvkyně, též známá pod zdrobnělinou Conxita, byla bezesporu jedním z nejvýraznějších sopránů uplynulého století. Během své dlouhé kariéry spolupracovala s řadou katalánských hudebníků a skladatelů, velký význam měla i její pedagogická dráha, jelikož byla profesorkou zpěvu celé další generace katalánských operních div. Jednou z nich byla i dnes mnohem slavnější Montserrat Caballé, která o své učitelce prohlásila: "Conxita Badia nebyla jen osobou, která mne naučila zpívat a pomohla mi zdokonalit styl. Byla pro mne i druhou matkou, jež mi ukázala, jak milovat život a vždy vidět jeho pozitivní stránku."

S Katalánskem byla vedle narození spojena i většina jejího života s několikaletým obdobím exilu v průběhu španělské občanské a posléze i II. světové války. Toto období prožila nejprve v Paříži a následně v Brazílii a Argentině. Roku 1946 se rozhodla vrátit do Katalánska i když zemi po občanské válce našla stále ještě hodně zbídačenou. Své pěvecké kariéře se však mohla věnovat i nadále stejně jako dráze pedagogické. V posledních 20 letech svého života též hodně cestovala po Evropě i Americe, kde dávala hodiny zpěvu nebo se coby porotkyně účastnila mnoha pěveckých soutěží a konkurzů. Zemřela 2. května 1975. V roce 2012 o ní byl natočen dokument Conxita Badia no existeix. Na internetové stránce onoho dokumentu se v katalánštině můžete dočíst více o životě této katalánské operní divy.


VICTÒRIA DELS ÀNGELS
  
Victòria dels Àngeles
(Foto: wikipedia.org)
Ačkoliv pocházela z docela chudých poměrů, díky svému od přírody úchvatnému mezzosopránu si proklestila cestu do nejvyšších pater společenského žebříčku. Victòria dels Àngels (1923-2005) začala svou kariéru na počátku 40. let minulého století, když jí bylo pouhých 18 let. Po studiích na barcelonské konzervatoři a úspěších v několika pěveckých soutěžích se během pár let stala nejslibnější katalánskou operní pěvkyní. Koncem 40. let už její věhlas dalece přesahoval rodné Katalánsko, a tak o svém talentu postupně začala přesvědčovat i náročné publikum v nejvěhlasnějších operních domech světa. V roce 1949 debutovala v Paříži, o rok později v milánské La Scale a v londýnské Royal Opera House. V průběhu 50. let pak dobyla i opery ve Vídni, v Buenos Aires či New Yorku. Za svou operní kariéru hrála ve více než 40 operách; mezi její nejlepší interpretace patří kupříkladu Bizetova Carmen, která Victòrii ostatně velice seděla, jelikož hlavní postava je napsána právě pro mezzosoprán.

Od 60. let 20. století pomalu ustává její operní vystupování - katalánská umělkyně se vrhá na sólovou koncertní dráhu. Svou celosvětovou slávu potvrdilo i její účinkování na závěrečném ceremoniálu Olympijských her 1992 v Barceloně, kde zapěla populární katalánskou píseň El cant dels ocells. V té době už byla samozřejmě též držitelkou snad všech prestižních kulturních ocenění v Katalánsku i v operním světě. Její poslední veřejné vystoupení proběhlo v roce 1997 v Teatre Nacional de Catalunya. Zemřela 15. ledna 2005.




MONTSERRAT CABALLÉ
V současnosti jednoznačně nejznámější z této trojice je Montserrat Caballé i Folch (1933). Celosvětovou slávu jí nepřineslo jen operní působení, proslavila se i díky duetu Barcelona, který nazpívala v roce 1987 společně s Freddiem Mercurym. Montserrat Caballé se narodila v barcelonské čtvrti Gràcia, konkrétně na carrer d'Igualada. Její rodný dům dodnes spolehlivě identifikujete podle pamětní desky. Na ní se píše, že se narodila 12. dubna 1933, avšak někdy se uvádí jako rok narození 1938. Nejlepší na tom je, že v tom pořádně jasno občas nemá ani sama Caballé...

Její operní sny se však neplnily úplně jednoduše. Kvůli nemoci svého otce musela v mládí tvrdě pracovat, a tak jí nezbývalo dost času ani prostředků, aby se mohla věnovat zdokonalování svého zpěvu. Nakonec se ale našel mecenáš, jenž jí dal příležitost ukázat všem svůj ohromný talent. Barcelonskou konzervatoř nakonec vystudovala s vyznamenáními a v polovině 50. let 20. stol. naplno začala její operní dráha. Záhy si začala budovat jméno i mimo Katalánsko a do deseti let se stala jíž celoevropsky žádanou operní divou. V roce 1965 svým hlasem okouzlila publikum v newyorské Carnegie Hall. Pak přišlo vystupování v nejproslulejších evropských operních domech a více než osmdesátka hlavních rolí. Jak již bylo řečeno, její věhlas ještě stoupl po spolupráci s Freddiem Mercurym - píseň Barcelona se kromě celosvětového hitu stala i oficální hymnou barcelonské olympiády. Je držitelkou řady prestižních katalánských i hudebních ocenění: např. Medalla d'Or de la Generalitat de Catalunya (1982) nebo cena Grammy.


Montserrat Caballé udělala pro katalánskou operní scénu mnohé. Nejen svou skvělou celosvětovou reputací - hodně podporuje i Gran Teatre de Liceu. Patřila mezi jedny z nejdůležitějších osobností při obnově divadla po ničivém požáru v roce 1994. Na druhou stranu však má tato operní diva i řadu kritiků. Těm se nelíbí například její fiskální rezidence v Andoře (komu by se chtělo platit vysoké daně...), jiným zase vadí její spíše prošpanělský náhled na konflikt mezi Španělskem a Katalánskem. V roce 2008 například podpořila katalánštině nikterak nakloněnou iniciativu Manifiesto por la lengua común, v loňském roce se zase kriticky opřela do akce Via Catalana cap a la independència. Montserrat Caballé každopádně neoddiskutovatelně patří mezi to nejlepší z katalánského kulturního dědictví 20. století. Její celosvětově nejúspěšnější vystoupení si můžete vychutnat na následujícím videu.


Žádné komentáře:

Okomentovat