Při malém exkurzu do španělské energetické politiky zjistíme, že jaderná energie tu například ve srovnání se sousední Francií až tak oblíbená není. Od roku 1984 dokonce platí moratorium na výstavbu dalších elektráren či reaktorů, takže celá řada projektů ani nezačala a několik jich bylo opuštěno. Zatím španělská vláda energetické potřeby země řeší prodlužováním životnosti stávajících elektráren, avšak je otázkou, co nastane ve výhledu 10-20 let, kdy elektrárnám vyprší licence, zatímco nové se nestaví... Aktuálně ve Španělsku funguje 8 jaderných reaktorů v 6 elektrárnách. Celá třetina z nich se nalézá v Katalánsku.
ASCÓ
Dva fungující reaktory má jaderná elektrárna v Ascó. Tato vesnička se zhruba 1 600 obyvateli se nachází v nepříliš obydlené části Katalánska, asi 60 km na západ od Tarragony a 40 km severně od Tortosy. Sama vesnička ve skutečnosti zabírá menší plochu než elektrárna. Obě se nacházejí na břehu řeky Ebre. Místní jaderná elektrárna se začala stavět v roce 1971, první reaktor se dostal do provozu v prosinci 1984 a druhý byl spuštěn v březnu 1986. Oba patří mezi tzv. "tlakovodní reaktory" (PWR) a byli postaveny americkým koncernem Westinghouse. O jejich provoz se starají španělské energetické společnosti Endesa a Iberdrola. Oba reaktory fungují vesměs spolehlivě a k jediné vážnější nehodě tu došlo v roce 2008 - na Mezinárodní stupnici jaderných událostí (INES) však byla označena jen stupněm 2, takže k žádné okolní kontaminaci nedošlo. Celé to skončilo několika vyhazovy a tučnou pokutou. Jaderná elektrárna Ascó by měla fungovat minimálně do roku 2025.
VANDELLÓS
Ačkoliv se nachází v katastru obce Vandellós, ta je od samotných reaktorů dosti vzdálená. Mnohem blíž se nachází přímořské město L'Hospitalet de l'Infant. Jaderná elektrárna Vandellós se nachází na mořském pobřeží a je rozdělena do dvou bloků, z nichž dnes funguje jen jeden. Reaktor Vandellós I vyráběl energii od roku 1972, ovšem v roce 1989 došlo k nehodě se stupněm 3 na stupnici INES a zjistilo se, že náprava mechanismů reaktoru do takového stavu, aby byla zaručena jeho bezpečnost, by přišla velice draho. A tak byl reaktor nadobro odstaven. V činnosti však pokračuje Vandellós II., jenž začal fungovat v roce 1988 a na rozdíl od Vandellós I jde již o reaktor moderního typu (PWR) stejně jako v případě Ascó zkonstruován Westinghousem. Je taktéž majetkem společností Endesa a Iberdrola a za dobu svého fungování zažil jen několik drobných nehod. Má fungovat alespoň do roku 2027.
Pokud bychom se zaměřili nejen na Katalánsko ale i na zbytek Països Catalans, ještě jedna španělská atomová elektrárna by se dostala do našeho seznamu. Nachází se ve vnitrozemí Valencijského autonomního společenství, asi 70 km jihozápadně od Valencie. Jde o jadernou elektrárnu v Cofrentes. Ta je v provozu od roku 1984 a patří energetické společnosti Iberdrola. Její reaktor má licenci minimálně do roku 2021.
Žádné komentáře:
Okomentovat