Foto: www.bacardi.com |
Facundo Bacardí Massó (1814 - 1886) se narodil v malebném přímořském městečku (tehdy se tomu nejspíš ještě nedalo říkat "letovisko") Sitges. Mnoho let v Sitges sice neprožil, avšak klidný přímořský režim si zachoval i poté, co se s rodinou přestěhoval na Kubu. No a co jiného si spojit s Karibikem nežli báječný rum. A Bacardi je prý ten nejlepší...
Povídá se hned několik historek o vzniku tohoto nápoje. Nejčastěji se pak má za to, že Facundo Bacardí, mladý a ambiciózní katalánský podnikatel, tak dlouho zkoušel najít tu správnou rumovou recepturu, až se mu to podařilo a tím pádem bychom Bacardi mohli považovat za čistě katalánský přínos světu. Existují však i historky, které přisuzují původ nápoje Francouzům. Facundo Bacardí se prý při jedné z mnoha kubánských chlastacích akcí potkal s neznámým Francouzem, s nímž zapředl takové to známé opilecké přátelství a ještě téhož večera (či rána?) mu slíbil pomoc. Neznámý Francouz totiž toužil po návratu domů do Evropy, avšak jeho loď potopil jeden z mnoha cyklonů putujících Karibikem. Bacardí mu zajistil místo na jiné lodi a dokonce ho u sebe na pár dní ubytoval. Francouz se mu pak revanšoval tím jediným, co u sebe měl - kouzelnou formulí, která z Bacardi dělá tak úžasný rum. Že by za vším tedy stál nějaký potulný francouzský vinař? Zní to každopádně jako hezká pohádka.
Tak či onak Facundo Bacardí v roce 1862 v Santiago de Cuba rozjel výrobu nápoje, jenž jeho jméno navždy vryl do historie. Dějiny firmy Bacardi byly vždy plné zvratů a stěhování, ale také úspěchů například v podobě mezinárodní expanze (v roce 1910 se Bacardi vrátilo ke svým katalánským kořenům, jelikož v Barceloně otevřelo jednu ze svých poboček). Z domovské Kuby se museli hned několikrát stěhovat, naposledy po Kubánské revoluci, kdy jim Fidel Castro znárodnil fabriku. V současnosti se Bacardi vyrábí v především v Portoriku, i když firma má své hlavní sídlo v daňovém ráji na Bermudách a fabriky v další asi dvacítce zemí. Do roku 2016 se tento kubánský rum vyráběl i v Katalánsku, poté se ale většina produkce přesouvá do závodu v Itálii.
A ještě jedna hezká historka na závěr. Ptáte se, jakpak Bacardi přišlo ke svému netopýřímu logu? Pil ho snad Batman? Nene, i tento charakteristický znak má svou dlouhou historii. Navrhla ho již manželka zakladatele díky skupince netopýrů usídlených právě v první palírně Bacardi v Santiago de Cuba. A nutno dodat, že značka je to vskutku originální a nezaměnitelná.
Bacardi vs Havana Club... Ačkoliv Havana Club na Kubě zůstal a po revoluci ho Castro znárodnil, tak u něj je ten francouzský "prvek" na rozdíl od Bacardi nakonec pravdou. Pernod Ricard vlastní polovinu ve společné firmě s kubánským státem...
OdpovědětVymazat