15. 8. 2020

Riner

Ačkoliv má Katalánsko aktuálně více než 7,5 milionu obyvatel, na jeho území se nachází pouze 947 obcí. To je nesrovnatelně méně, než je tomu v případě České republiky (10,5 milionu obyvatel, přes 6 200 obcí) či Slovenska (5,5 milionu obyvatel, takřka 3 000 obcí). Neznamená to, že by v Katalánsku snad bylo tak málo vesniček, avšak velká část z nich zkrátka jen nemá vlastní samosprávu (radnici). V praxi to pak znamená, že v Katalánsku najdeme poměrně rozlehlé obce s minimem obyvatel. Kupříkladu rozlohou největší katalánská obec Tremp (303 km²) je tvořena třicítkou menších vesnic a osad, ačkoliv drtivá většina z takřka 6 000 tamních obyvatel žije přímo ve stejnojmenném městečku. Po celém Katalánsku pak snadno najdete více než desítku obcí, které jsou rozlohou větší než Barcelona, ale obývá je jen několik stovek osob. Jednou z podobně fungujících katalánských obcí je i sympatický Riner (okres Solsonès), jenž zahrnuje oblast 47 kilometrů čtverečných, kterou podle údajů z roku 2019 trvale obývá jen 263 osob. I přesto je tu k vidění mnoho zajímavého!

Monumentální retábl v kostele na poutním místě El Miracle (Foto: leopold-leopoldest.blogspot.com)

Obec Riner se nachází na jihovýchodě okresu Solsonès v nadmořské výšce mezi 600 a 850 metry, přičemž nejvyšší bod této 47 km² rozlehlé oblasti, Tossal del Piu, se nachází ve 865 metrech. Centrem obce protéká Riu Negre (česky: Černá řeka), od níž obec odvozuje svůj název. Riner se skládá z celkem pěti navzájem docela vzdálených sídel (Freixinet, El Miracle, Riner, Santa Susanna a Su), přičemž každá z těchto malinkých vesniček návštěvníkovi nabídne zajímavou podívanou. Zvláštní ráz místu v některých částech dodaly velké lesní požáry z roku 1998, Rinerem prochází taktéž oblíbená turistická cesta GR 7 vedoucí z Andorry až na jih Španělska do Tarify. Oblast byla osídlena již v pravěku, archeologové zde našli mnoho jeskynních pozůstatků i megalitické stavby. Nikdy však nešlo o oblast lidnatou, snad jen v polovině 19. století se počet zdejších obyvatel přiblížil 1 000. Na druhou stranu se zdá, že Rineru se až tolik nedotýká tolik omílaný fenomén vylidňování vesnic, jelikož současný počet lehce nad 250 obyvatel se nikterak neliší  například od stavu před 40 lety. Kulturním a turistickým centrem obce je jednoznačně poutní místo El Miracle. Pojďme se však na jednotlivé části obce podívat trochu blíž...

FREIXINET
Takřka stovku místních obyvatel spolehlivě naštvete, pokud si jejich vísku spletete s názvem jednoho ze slavných katalánských šumivých vín. Freixinet je přirozeným lídrem pětice osad, neboť zde žije nejvíce obyvatel. Součástí historického jádra je kostelík Sant Cristòfol de Freixenet z konce 17. století, jenž je zasvěcen místnímu patronovi sv. Kryštofovi. Naproti přes silnici se nachází místní sportoviště disponující fotbalovým i basketbalovým hřištěm. Architektonicky významné jsou i dvě místní masie (typická katalánská venkovská stavení), Villorbina a Casamartina, jejichž historie sahá až do 13. století. První jmenovaná má venkovní kapli zasvěcenou sv. Tiburcimu. Ve Freixinetu funguje též jediná místní venkovská škola, kam chodí školáčci z celého Rineru.

Letecký pohled na poutní místo El Miracle (Foto: www.elmiracle.cat)

EL MIRACLE
Jednoznačně největším turistickým tahákem Rineru je poutní místo El Miracle. Kolem něj v průběhu let vzniklo i drobné osídlení a sídlí tu i místní radnice. V blízkém okolí se navíc nachází několik dalších výletních cílů, kupříkladu kaple sv. Gabriela, nacházející se na stejnojmenném kopci jen pár set metrů od zmiňovaného poutnického komplexu. Jen necelé 3 km je to do La Carral, kde se pravidelně pořádají dětské tábory a školy v přírodě. Centrální náměstí El Miracle je tvoře několika církevními i světskými budovami. Poutnický komplex tvoří nedostavěný kostel, klášter i ubytovací kapacity pro poutníky, o něž se stará několik montserratských mnichů. V další budově pak sídlí již zmiňovaná radnice a také restaurace s kavárnou. Historie tohoto poutního místa se začala psát 3. srpna 1458, kdy se během jedné z morových ran dvěma chlapcům z nedalekého stavení zjevila Panna Marie. Jen o rok později byla na místě vystavěna kaple a později i útulek pro poutníky. Současný kostel El Miracle je velmi zajímavý už jen faktem, že jedna jeho část je nedostavěná. Původní monumentální plány sice nebyly naplněny, nicméně i v současné podobě se kostel pyšní hned dvěma uměleckými skvosty. Prvním je renesanční retábl portugalského malíře Pereho Nunyese, tím druhým je gigantický barokní retábl, jehož autorem byl katalánský sochař Carles Morató i Brugaroles (1721-1780). Monumentální pozlacené dílo vznikalo několik desítek let během druhé poloviny 18. století. Na výšku má úctyhodných 23 metrů a na šířku 15. Jde tak o jeden z největších barokních retáblů v celém Katalánsku spolu s těmi v Cadaquésu a Arenys de Mar. V roce 2020 prošel kompletní rekonstrukcí. 

RINER
Velmi zvláštním místem je nejmenší z osad, která však zároveň dává celé obci jméno, což je poměrně nezvyklé. Podle aktuálních čísel má Riner jen 11 stálých obyvatel a je docela vtipné, že nezanedbatelná část z těch, co mají v občanském průkazu tuto obec zapsánu jako místo narození, vlastně přímo v Rineru nikdy nebyla. Z architektonického hlediska je zajímavá dvojice místních kostelů. Původní obec Riner se totiž nacházela v okolí místního hradu, o němž máme zprávy již z počátku 11. století a z něhož dnes zůstala stát jen jediná, 16 metrů vysoká čtvercová věž. Hned vedle se pak nachází kostel Sant Martí de Riner, o němž máme zprávy už ze 12. století, ačkoliv současná stavba byla dokončena až na konci století osmnáctého a může se chlubit nádherným neoklasicistním retáblem. Mnohem blíže vesnici El Miracle se pak nachází menší románský kostelík Sant Jaume dels Tracs.

Vesnička Riner, aktuálně sídlo pouhých 11 obyvatel (Foto: Ajuntament de Riner)

SANTA SUSANNA
Santa Susanna tvoří jakýsi ostrůvek zpola obklopený katastrálním územím sousední obce Clariana de Cardener. Opět jde o skupinu domečků v menší či větší vzdálenosti od farního kostela, jenž byl znovu postaven v roce 1929 poté, co o dva roky dříve zničen ten původní ze 17. století. Zároveň jde o druhou nejmenší vísku v rámci obce Riner. Trvalé bydliště tu má přibližně 40 osob. Velkou tradici zde má zájezdní hostinec Restaurant de Sant Ponç, který se nachází hned u silnice C-55 z Manresy do Solsony. Kromě něj tu však najdete už jen pár roztroušených domků a jinak nic moc zajímavého.

SU
Mnohem více zábavy a pravého venkovského života nabízí vesnička Su. Zajímavá je již svým názvem - v Katalánsku najdete skutečně jen hrstku vesnic či osad, jejichž název sestává jen ze dvou písmen. Su se nachází v jižním cípu obce Riner a je domovem přibližně 60 obyvatel. Centrem vsi je kostelík Santa Maria de Su s charakteristickou zvonicí, hned vedle najdete opevněné venkovské stavení Can Vendrell, které bylo již od počátku známé historie sídle místních pánů. Dům samotný prošel během staletí mnoha změnami, avšak neustále si zachovává některé románské i gotické prvky z dob své největší slávy. Stavbou samotnou pak prochází i nádherně dochovaný kousek středověku v podobě carrer Fosc, krátké a temné uličky tvořené typicky gotickými lomenými oblouky. Ulička i Can Vendrell patří mezi místní chráněné památkové stavby. Kulturním a společenským centrem obce je však budova místního hotelu a restaurantu Hostal Forn de Su, kde se dříve nacházela pekárna a dnes se zde můžete ubytovat v moderních apartmánech s venkovním bazénem. A navíc tu skvěle vaří. Hned vedle se nachází nízká stavba, jíž místní říkají "lokál" a kde se každoročně 15. srpna odehrává místní festa major. Letos se ovšem kvůli koronaviru nekonala. Lepší představu o této kouzelné vesničce v srdci Katalánska si můžete udělat i z těchto leteckých záběrů.

Vesnička Su - nalevo kostel, napravo Cal Vendrell (Foto: www.hostaldesu.com)

Hostal Forn de Su (Foto: www.hostaldesu.com)


Žádné komentáře:

Okomentovat