Poslední měsíce ze všech stran slyšíme zprávy o nepříliš dobré kondici katalánštiny ve veřejném prostoru. Aktuálně je velkým tématem kupříkladu reálná přítomnost katalánštiny v katalánských školách. I tomuto tématu se budeme někdy v dohledné době věnovat, nicméně možná by to na konci tak depresivního měsíce, jakým leden občas bývá, chtělo i nějakou pozitivní zprávu. Jedna by tu byla. Od prosince Katalánskem probíhá fenomén pod názvem Paraulògic. Za pouhých pár týdnů už si našla stovky tisíc nadšenců, kteří každý den tráví několik jednotek či desítek minut tím, že se z dané kombinace sedmi písmen snaží vytvořit co nejvíce katalánských slov.
Ukázky jednotlivých verzí této jazykové hry (Foto: Arxiu Jordi Phoenicks) |
Princip hry je jednoduchý. Uživateli je každý den nabídnuto sedm písmen poskládaných do sedmi šestiúhelníků, které mohou některým nápadně připomínat hrací políčka v AZ-kvízu, takovým způsobem, že připomínají včelí plástve. Cílem hry je najít co nejvíce slov, která obsahují některá z daných písmen, přičemž základní podmínkou je, aby součástí daného slova bylo písmeno uprostřed (červený šestiúhelník). Slova mohou mít libovolnou délku, protože daná písmena se mohou klidně opakovat, nicméně hra neakceptuje slova tvořená méně než třemi písmeny. Za jednotlivá slova hráč získává body. Za třípísmenná slova jeden bod, za čtyřpísmenná body dva, a od pětipísmenných slov se již připočítává tolik bodů, kolik slovo obsahuje písmen. Extra výzvou je též uhodnutí slova, které tvůrci nazývají "tuti", tedy výrazu, který v sobě bude obsahovat všech sedm písmen nabízených v daný den. Za takové slovo hráč obdrží deset bodů navíc, za základní "tuti" tedy může získat minimálně 17 bodů. Minimálně jeden takový výraz hra obsahuje každý den, nicméně často se stává, že je takových "tuti" i víc.
Hráč navíc může vidět, kolik slov lze z dané kombinace písmen vytvořit, čímž může sledovat svůj progres. Čistě bodově je hra rozdělena do sedmi úrovní symbolizovaných sedmi zástupci ptačí říše. Každý hráč, který dosáhne méně než 5 % zůstává na začáteční úrovni kuřátka. Kdo získá 5-10 % všech možných bodů se vyvine v holuba. 10-20 % reprezentuje kachna, 20-40 % labuť, 40-70 % sova a nad 70 % orel. Poslední (ne)dosažitelnou úrovní je páv, nicméně k jeho získání musíte přijít na opravdu všechny možné kombinace toho dne, a to je zcela upřímně velmi složité. Obvykle je považováno za úspěch dosažení úrovně sovy. Každá změna úrovně je pak ohlášena zvukem typickým pro dané zvíře.
Vášnivé diskuze mezi hráči obvykle vyvolávají některá slova, která v katalánštině reálně existují, avšak z různých důvodů nejsou součástí Slovníku Institutu katalánských studií (Diccionari de l'Institut d'Estudis Catalans, DIEC), který je pro Paraulògic základní autoritou pro akceptování či nikoliv jednotlivých slov. Všeobecně tedy platí, že hra neuznává vyčasovaná slovesa (bere pouze infinitivy) ani množná čísla podstatných či přídavných jmen. Naopak běžně akceptuje ženské tvary jednotlivých podstatných jmen. V tomto ohledu je třeba zmínit i velký vzdělávací potenciál této hry, neboť po kliknutí na jednotlivá uhodnutá slova se zobrazí i krátká definice daného výrazu, tak jak je zanesen právě ve zmiňovaném výkladovém slovníku.
Pro zajímavost dodejme, že aktuálně Paraulògic hraje něco přes 200 000 lidí každý den. Průměrně u hry vydrží 7 minut, nicméně řada hráčů se připojuje několikrát denně. Nabízená slova se mění automaticky každý den v jednu hodinu v noci. Pokud tak po hře sáhnete hned po ránu, máte kromě nové výzvy i možnost podívat se na řešení z předchozího dne, a přitom se můžete podivovat, jak je možné, že vám tak základní a jasná slova stejně utekla (a naopak se každý den naučíte desítky kompletně nových výrazů, o jejichž existenci jste neměli ani tušení i přesto, že jste rodilý mluvčí). O tom, že má hra mezi Katalánci úspěch svědčí i letmý pohled do mobilů cestujících v barcelonském metru. Každá podobná iniciativa je tedy jen vítaná, neboť na růžích zatím katalánština rozhodně ustláno nemá.
Žádné komentáře:
Okomentovat