3. 7. 2017

Katalánská kultura v Ostravě

O uplynulém víkendu se z Ostravy na několik dní stalo evropské centrum katalánské kultury. Tradiční přehlídka katalánského folkloru letos oslavila svůj třicátý ročník a vůbec poprvé ve své historii zavítala do České republiky. Čeští diváci si tak mohli užít lidské věže, tanečníky sardany, obří loutky v historických kostýmech či ohňovou show.





Ve dnech 30. června - 2. července 2017 proběhly v Ostravě paralelně tradiční Festival v ulicích a oslavy 750 let od první písemné zmínky o městě. V rámci oslav zavítala do moravskoslezské metropole doposud největší přehlídka katalánské kultury v České republice. Město si totiž pro své účinkování vybrali pořadatelé tradičních setkání katalánského folkloru známých pod názvem Aplec Internacional. Jde o iniciativu katalánské neziskové organizace Adifolk, jejíž hlavní starostí je snaha šířit povědomí o katalánském folkloru po celém světě. Od roku 1988 tedy každoročně jedno doposud evropské město hostí již zmiňované setkání Aplec Internacional, na němž se obvykle představí všechny nejvýznamnější ukázky katalánského folkloru. Poprvé se taková událost konala v již zmiňovaném roce 1988 v Amsterdamu. Během třiceti let své existence tento folklorní minifestival navštívil kupříkladu Paříž, Brusel, Hannover, Kodaň, Lisabon, Manchester, Tallinn, Lucemburk, Grenoble či Budapešť. Doposud nejblíže Česku se akce konala roku 2010 v polském Krakově. V roce 2018 zavítá celá akce poprvé mimo Evropy - místem konání má být hlavní americké město Washington DC.

Kromě notoricky známých projevů katalánské kultury (sardana, castells - lidské věže) se v Ostravě představili gegants (obří figuríny v historických krojích), capgrossos (obří hlavy), diables (ohňoví draci) a navíc celá řada dalších tanečních a hudebních souborů. Celkem tři stovky účinkujících, z nichž dobrou polovinu tvoří členové Castellers de la Vila de Gràcia, kteří v Česku poprvé v plné parádě předvedli stavbu lidských věží (castells), což je unikátní tradice patřící na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Malou ochutnávku jejich umění bylo ostatně možno spatřit v předpremiéře již 28. června na pražském Náměstí Jiřího z Poděbrad (záznam celé akce zde). Ostravské představení se rozhodně vydařilo snad jen s drobnou kaňkou v podobě závěrečného prohlášení organizace Adifolk, která si postěžovala na přístup španělské ambasády v ČR, odkud prý zaznamenala tlaky na zrušení celé akce. Vedení Ostravy však v tomto ohledu zůstalo pevné, před údajným nátlakem neustoupilo, a katalánská kultura tak dostala svůj prostor ve třetím největším českém městě. Více informací a zejména fotografií a videí z celého průběhu akce naleznete například na oficiálním kanálu Aplec Internacional - ADIFOLK na Facebooku.


Program 30è Aplec Internacional v Ostravě (Foto: www.adifolk.cat)

1 komentář:

  1. Jedna menší skupina castellers se v Česku představila již roku 2010: https://zatecky.denik.cz/kultura_region/louny_lidske_veze_20100313.html.

    OdpovědětVymazat