10. 10. 2015

Top manta

Hru kočky s myší připomíná často ve španělských a katalánských městech měření sil mezi policisty a pouličními prodejci padělků. Na první pohled lehce úsměvná podívaná má však své smutné příčiny a občas i ještě smutnější dohru. To je fenomén "top manta"...

Manteros ve stanici Drassanes (Foto: www.teinteresa.es)
Lidové označení "top manta" se v posledních letech rozšířilo po celém Španělsku. Označuje pouliční prodej padělaných výrobků (kabelky, dresy, sluneční brýle, CD/DVD apod.). Prodejci své zboží takřka vždy předvádějí na dekách (ve španělštině "manta" - proto se jim ostatně říká "manteros"), které s sebou všude tahají a jež se dají rychle sbalit, když přijde na věc. Většina těchto pouličních prodejců je původem z Afriky a ve španělských městech a přímořských letoviscích se takto snaží přežít, zatímco hledají svůj evropský sen. Obzvlášť rozšířený je tento fenomén v Barceloně a některých katalánských plážových lokalitách, a to především na těch nejturističtějších místech.

Problematika top manta v Katalánsku je docela složitá. V první řadě je třeba říct, že jde o činnost dle španělských zákonů nelegální. Proto také manteros vždy své deky balí a utíkají, jakmile v dohledu zahlédnou nějakého policistu. Jistě jste už někdy nějakou takovou scénu v barcelonském centru zahlédli. Manteros takřka vždy míří dolů do metra, neboť minimálně v Barceloně platí určitý nepsaný zákon, že policisté mají zakázáno je tam pronásledovat kvůli možnému ohrožení cestujících na úzkých nástupištích. Inu je to vskutku jako ta kočka s myší - až se policie zase vzdálí, manteros se z metra vynoří zpět do ulic, aby znovu nabízeli turistům kabelky světových značek za pár euro.

Manteros na Plaça de Catalunya (Foto: www.racocatala.cat)
Ostatně právě tyto honičky s policisty jsou největším problémem top manta, protože při zběsilém sprintu barcelonskými ulicemi často může dojít ke zranění nějaké nezúčastněné osoby. To, že manteros prodávají padělky, je pak věc druhá a společnost vlastně nijak neznepokojuje. Faktem je, že manteros svou činností přímo nikoho neohrožují. Podle katalánských podnikatelů jim tito pouliční obchodníci každoročně působí ztráty přes 100 milionů euro. Na druhou stranu však velká část společnosti souhlasí s případnou legalizací takového prodeje, protože považují to, že originální kabelka Louis Vuitton stojí několik tisíc euro za mnohem větší zlodějinu...

Život manteros v Katalánsku není zrovna jednoduchý. Většinou jde o nelegální přistěhovalce z Afriky, kteří se do Evropy vydali za lepším životem, avšak zatím tu žijí v příšerných pomínkách.  Zvláště v posledních letech v souvislosti s ekonomickou krizí je to pak pro ně jediný způsob, jak tu přežít, protože kvalifikovanější práce pro ně v celém Španělsku prostě nyní není. A rozhodně je společensky mnohem přínosnější dělat toto, než krást nebo prodávat drogy. Podobně jako v případě současné uprchlické problematiky je ale také fakt, že je tu skupinka lidí, kteří na této mizérii vydělávají velké peníze. Ostatně docela zajímavě je celá tato problematika zachycena ve snímku Biutiful (2010), který se odehrává přímo v ulicích Barcelony.

Zvláště aktuálním tématem v Katalánsku se top manta stalo v průběhu léta 2015. V srpnu jeden z manteros ve městě Salou zemřel při průběhu policejní razie po pádu z balkonu. Na počátku září zase mezi barcelonskou policií a pouličními prodejci došlo k několika střetům, při nichž vzduchem létaly kameny. Na začátku října si zase manteros kvůli údajné policejní brutalitě založili vlastní odbory. Uvidíme, co přinesou další měsíce a roky.

Žádné komentáře:

Okomentovat