24. 11. 2013

Barcelonská knihkupecká krize pokračuje

Rok 2013 se pomalu uzavírá a s ním snad i kritické období pro emblematická barcelonská knihkupectví. Vše začalo lednovým krachem Llibreria Catalònia, v posledních měsících se přidala například i Proa Espais nebo Roquer. Nejen legendární knihkupectví, nýbrž i legendární antikvariáty mají v dnešní době namále. Nejnovějším příkladem konce legend knižního trhu v Barceloně je i známý antikvariát Llibreria Cervantes-Canuda, který včera po 82 letech fungování nadobro zavřel.

Antikvariát byl 14. dubna 1931 založen Ramonem Mallafrém a až do dnešních dnů veden jeho synem Santiagem. Zvenku nikterak nápadné knihkupectví v jedné z bočních ulic vedoucích na Rambles uvnitř skrývalo přes 600 m2 napěchovaných knihami. Odshora až dolů tak, že občas tu opravdu nebylo k hnutí. To ale ostatně ke každému poctivému antikvariátu patří. Kousek od samotného centra města jste tu mohli narazit na řadu zajímavých a netradičních kousků. Místní specialitou byly historické knihy, zvláště pak ty zaměřené na španělskou občanskou válku. Pod zámkem tu také byla k nalezení spousta prvních edicí. Přes 40 000 knih z fondu antikvariátů se však tak úplně neztratí. Samotný Santiago Mallafré a někteří z jeho zaměstnanců plánují vznik menších antikvariátů někde dále od centra.

Za nuceným koncem populárního antikvariátu stojí jako takřka ve všech předchozích případech neustálé zvyšování nájmů. To z centra Barcelony vyhání drobné obchodníky, které ve starých prostorách nahrazují nadnárodní řetězce. V případě výše zmiňované Llibreria Catalònia to byl McDonald's, v případě Llibreria Canuda nás může těšit snad jen to, že dané prostory obsadí katalánský nadnárodní řetězec - oděvní značka Mango. To je však jen malá kompenzace za ztrátu legendárního knihkupectví. Jeho knihami napěchovaný suterén posloužil jako inspirace například pro známý bestseller Carlose Riuze Zafóna - Stín větru. "Pohřebiště zapomenutých knih" tak i nadále bude existovat již jen v Zafónově tetralogii - jeho reálná předloha právě zmizela v propadlišti dějin.

Llibreria Canuda, 2012 (Foto: Google Maps)

Žádné komentáře:

Okomentovat