Jedním z největších a nejzajímavějších katalánských svátků je SANT JORDI (svatý Jiří). Odehrává se každoročně 23. dubna a je velkolepou oslavou lásky a knih... Nejprve jen ve stručnosti připomeňme, kdo byl (údajně) sv. Jiří. I když podobně jako v případech mnoha jiných svatých neexistují hodnověrné historické dokumenty podporující tradované legendy, právě ony legendy již natolik zevšeobecnily, že je vlastně úplně jedno, do jaké míry se zakládají na pravdě. Podle legendy byl tedy sv. Jiří voják pocházející z dnes turecké Kappadokie nebo z izraelského města Lod. Narodil se údajně kolem roku 270 n. l. Nevíme toho o něm mnoho, každopádně zdá se, že byl vynikajícím vojákem, a proto to ve své vojenské kariéře dotáhl dosti vysoko - až na místo v osobní stráži císaře Diokleciána. To se mu také stalo osudným, jelikož byl příkladným křesťanem. Právě Dioklecián se do historie zapsal jako velký pronásledovatel a utlačovatel křesťanů. Pronásledovat křesťany měl na jeho příkaz právě i Jiří, ten to však odmítl, přiznal se ke své víře... a to znamenalo jeho konec.
Dioklecián se řádně naštval a podrobil Jiřího nechutnému mučení. Nakonec ho nechal stětím popravit - dle tradice se tak stalo 23. dubna 303 - a jeho ostatky byly převezeny do Lodu, kde je dodnes k vidění hrobka sv. Jiří. Kromě tohoto "oficiálního" životopisu si však snad každý svatého Jiřího spojí se známou pověstí o drakovi. Jiří se tak stal jednou z nejzářivějších předloh pozdějších klasických příběhů a pohádek o udatném princi, drakovi a princezně v ohrožení. Dodnes je sv. Jiří nejčastěji zobrazován právě v boji s drakem, ať už na obrazech či v podobě sochařských děl. Kromě všeobecně křesťanského symbolu se také ve Španělsku a v Katalánsku stal velkým symbolem v boji proti islámu a tehdy na Pyrenejském poloostrově usídlených Maurů (Sant Jordi Matamoros). Svatý Jiří je jedním z nejpopulárnějších svatých - i proto je patronem celé řady zemí a měst (např. Anglie, Černá Hora, Gruzie, Bulharsko, Maďarsko, Litva, Bejrút, Freiburg, Moskva,...).
SANT JORDI V KATALÁNSKU
Sv. Jiří je též patronem Katalánska (spolu s Pannou Marií Montserratskou). Jeho popularita je na území dnešního Katalánska rozšířená již zhruba od 8. století, skutečný "boom" však zažila až ve středověku právě i díky výše zmiňovaným protiarabským tažením v Aragonském království. Již od té doby je také v Katalánsku Sant Jordi (23. duben) vnímán jako svátek zamilovaných. Navíc zde existuje zde moc pěkná tradice - zamilované páry se vzájemně obdarovávají: chlapec dá své dívce růži a dívka svému chlapci zase věnuje knihu. To je fér, ne? :-)) V dnešní době je to samozřejmě již naprosto zpopularizovaný svátek, takže růžemi a knihami se neobdarovávají jen zamilované páry, ale zcela běžně i kamarádi či kolegové v práci.
Zajímavé je, že k tomuto zkompletování došlo až ve 20. letech 20. století - předtím byly zvykem jen ty růže. Roku 1926 se však jistý Vicent Clavel Andrés zasadil o to, aby se začal slavit den knihy, jenž by měl připomínat výročí narození nejslavnějšího španělského spisovatele Miguela Cervantese (a jehož účelem bylo ryze komerční rozhýbání stagnujícího knižního trhu). Od roku 1930 je pro tuto příležitost zvoleno datum 23. dubna* a v Katalánsku tak vzniká tradice, která se dnes proměnila v jedno z největších lákadel jarní Barcelony. Tato tradice později inspirovala organizaci UNESCO, aby 23. duben vyhlásila Světovým dnem knihy a autorských práv.
Pro Katalánsko je to významný kulturní den. Všechna katalánská města se doslova obléknou do národních barev, katalánské vlajky vlají na veřejných i soukromých budovách, na balkonech i v ulicích. Kromě toho jde však i o skutečně komerční záležitost. Sant Jordi je dnem, kdy ulice a knihkupectví zaplní stánky, v nichž spisovatelé podepisují davům fanoušků svá literární díla. Pro knihkupce Sant Jordi představuje druhé Vánoce. Největším centrem oslav je tradičně barcelonská Rambla. Během dnešního dne se kromě knih prodá též enormní množství růží - podle statistik z posledních let se jich během tohoto jediného dne prodá okolo 7 milionů, což představuje více než 50 % všech růží, které se v Katalánsku prodají za celý rok (!). Velkým svátkem je tak Sant Jordi i pro země jako Ekvádor, Kolumbie a Holandsko, odkud se většina zmiňovaných květin dováží.
Pokud jste tedy již otrávení z Valentýnů, prvních májů a podobných záležitostí, zkuste katalánskou cestu - dámy, darujte svému milému nějakou pěknou knihu, a pánové, vy darujte svým slečnám pěknou rudou růži. FELIÇ SANT JORDI!
* Původně tedy byl zvolen 7. říjen, jenž byl tehdy považován za datum Cervantesova narození. Později bylo rozhodnuto o přesunu tradice na jaro, vybráno bylo opět datum spjaté s Cervantesem, konkrétně 23. duben, neboť jde o významný den pro španělskou i světovou literaturu. Tradičně se toto konkrétní datum (23. dubna 1616) považuje za den úmrtí tří velikánů literárního světa (Miguel de Cervantes, William Shakespeare a Inca Garcilaso de la Vega), i když ve skutečnosti přesně 23. dubna nezemřel ani jeden z nich: Cervantes zesnul 22. dubna 1616, Garcilaso někdy mezi 22. a 24. dubnem 1616 a Shakespeare podle dnes používaného kalendáře až 3. května 1616). Symboliku má datum i pro Katalánsko - jeden z největších místních spisovatelů, Josep Pla, zemřel 23. dubna 1981.
Žádné komentáře:
Okomentovat