18. 6. 2019

Junqueras & spol.: Soudní proces století

Právní zástupci obžalovaných katalánských politiků (Foto: La Vanguardia)

Minulý týden skončil před madridským nejvyšším soudem "proces století", zabývající se událostmi podzimu 2017 v Katalánsku. Celkem 12 katalánských politiků čelí nejrůznějším obviněním, z nichž ta nejzávažnější se týkají vzpoury, za což jim hrozí až 25 let odnětí svobody. Devět z těchto dvanácti obžalovaných je již více než rok ve vazbě, další část bývalé katalánské vlády v čele v expremiérem Puigdemontem je v exilu. Soudní proces je vděčným tématem i pro novináře ve většině evropských zemí, více základních informací si proto můžete přečíst například i na stránkách České televize. Porota složená ze sedmi soudců nyní vede rozpravu o konečném rozsudku, který experti očekávají buďto na podzim (přelom září a října), nebo v případě relativně jasné shody poroty i na konci července. Podle dosavadních odhadů je již vyloučeno obvinění z násilné vzpoury (rebelión), neboť obžaloba nedokázala během celých čtyř měsíců dostatečně prokázat jakýkoliv násilný moment v celém konfliktu. Jak bylo jasné již od počátku, obvinění ze vzpoury nemělo žádný reálný základ a sloužilo zejména k okamžitému vzetí obviněných do vazby. Ve hře je však stále trestný čin povstání (sedición), za nějž hrozí ve srovnání se vzpourou asi jen poloviční tresty. Trochu stranou pak při projednávání zůstaly méně závažné trestné činy zpronevěry a neposlušnosti.

My jsme celý soudní proces v uplynulých čtyřech měsících bedlivě sledovali a pravděpodobně se některým aspektům jeho průběhu budeme věnovat v některém z budoucích článků. V tomto se však pokusíme nabídnout alespoň ta základní a nejdůležitější svědectví, která v Madridu v uplynulých 18 týdnech zazněla. Připomeňme, že celý soud byl plný nejrůznějších nesrovnalostí, které velmi často znesnadňovali práci obhajobě. Stejného prostoru se nedostalo svědkům obžaloby a obhajoby, velkým problémem bylo znemožnění promítání obrazových materiálů v rámci výpovědi svědků - často tak nebylo možné očividně lživé tvrzení některých příslušníků španělských policejních sborů okamžitě porovnat s realitou. Na řadu dalších nepříjemností pak obhajoba upozorňovala po celou dobu procesu. Přelíčení však mělo alespoň jeden nezpochybnitelný klad - po celou dobu bylo živě přenášeno do světa. Veškeré dění v soudní síni tak zůstalo zachyceno na stovkách hodin filmového záznamu.

Jak již bylo řečeno, kompletní svědectví nejdůležitějších i nejzajímavějších aktérů soudního procesu si připomeneme v tomto článku. Líčení bylo vedeno ve španělštině, proto jsou všechna svědectví a výpovědi v tomto jazyce. Pokud vás zajímá shrnutí těch nejzásadnějších okamžiků z jednotlivých týdnů, doporučujeme perfektní dokumentární cyklus Causa [20907], který v rámci pořadu Preguntes freqüents odvysílala katalánská veřejnoprávní televize TV3. Pro zájemce o kompletní výpovědi nabízíme na následujících řádcích více než čtyřicítku videí s výpovědmi obžalovaných, klíčových svědků a aktérů celého katalánsko-španělského konfliktu i závěrečnými řečmi obžaloby i obhajoby. Začínáme s úvodními výpověďmi všech dvanácti obžalovaných (Oriol Junqueras, Raül Romeva, Jordi Turull, Josep Rull, Joaquim Forn, Dolors Bassa, Carme Forcadell, Jordi Sànchez, Jordi Cuixart, Carles Mundó, Meritxell Borràs, Santi Vila):
















Po úvodních výpovědích dvanáctky obžalovaných přišla řada na nejvýznamnější politické aktéry, kteří se větší či menší měrou na vyvrcholení španělsko-katalánského konfliktu na podzim 2017 podíleli. Nutno dodat, že porota nejvyššího soudu za oněch 18 týdnů přelíčení zvládla vyslechnout více než 400 svědků. Mezi prvními přišli na řadu například bývalý katalánský premiér Artur Mas nebo tehdejší španělský premiér Mariano Rajoy spolu s tehdejší španělskou vicepremiérkou Sorayou Sáenz de Santamaríou, jež měl na starosti koordinaci španělské odpovědi na katalánské referendum. Zajímavá svědectví poskytli i další ministři tehdejší španělské vlády, konkrétně ministr financí Cristóbal Montoro, jenž svými dřívějšími prohlášeními jasně negoval možné obvinění katalánských politiků ze zpronevěry, neboť to byl právě on, kdo tou dobou již několik měsíců kontroloval každičký pohyb na účtech katalánské regionální vlády. Naopak ministr vnitra Juan Ignacio Zoido se do paměti diváků soudního procesu zapsal zejména svou "neznalostí" průběhu policejní akce během katalánského referenda 1. října 2017. Jak zaznělo i později z úst jednotlivých policejních komisařů, zdá se, že tvrdý zásah policie proti hlasujícím lidem nikdo nenařídil. Neméně zajímavé svědectví nabídl i baskický lehendakari (předseda tamní regionální vlády) Iñigo Urkullu, jenž se podle všeho snažil v celém konfliktu hrál roli mediátora mezi tehdejší katalánskou a španělskou vládou. Neuspěl, a tak došlo i na symbolické vyhlášení nezávislosti 27. října 2017.









Klíčová svědectví však nepřišla z první politické linie, nýbrž ze strany policejních důstojníků, jejichž působení v celé záležitosti bylo klíčové. Zatímco koordinátor policejního zásahu v Katalánsku, plukovník Gaurdia Civil Diego Pérez de los Cobos, se snažil všechnu vinu za referendum hodit na katalánský policejní sbor Mossos d'Esquadra, sám najednou zapomínal v otázce nařízení ostrých zásahů proti urnám. Některá vyjádření tehdejšího zástupce španělské vlády v Katalánsku Enrica Milla se nesla v podobném duchu, jen s větší špetkou fantastičnosti. Legendárním se stala jeho stížnost na čistící prostředky rozlité na zemi tak, aby na nich zasahující policisté uklouzli ("la trampa del Fairy") - 21. století si očividně žádá neotřelé revoluční prostředky. Velmi komentovaným se stal i výstup soudní úřednice Montserrat del Toro, kterou demonstrace z 20. září 2017 uvěznila v budově katalánského ministerstva financí. Úřednice nakonec budovu opustila v utajení a ve spěchu až před půlnocí tak, že byla nucena za asistence policistů "přeskočit" na střechu vedlejšího divadla a tudy pak manifestantům uniknout

Klíčovým okamžikem celého procesu však byl výslech tehdejšího majora Mossos d'Esquadra Josepa Lluíse Trapera, jenž svým svědectvím rozmetal snahu obžaloby ukázat, že katalánská vláda ve svém plánu vzpoury a "státního převratu" počítala i s ozbrojenou složkou v podobě katalánského policejního sboru čítajícího takřka 17 000 příslušníků. Trapero nejenže vyvrátil všechny tyto domněnky, naopak zcela jasně prokázal připravenost katalánské policie splnit soudní příkazy a velké části diváků vyrazil dech tím, že měl v záloze i plán na zatčení katalánské vlády v čele s Puigdemontem v případě, že by došlo k pokusu o vyhlášení nezávislosti. Ten den v Madridu v podstatě padlo obvinění ze vzpoury.








Další týdny byly vyplněný svědectvími příslušných úředníků katalánské administrativy, lidí hlasujících v referendu 1. října i španělskými policisty zasahujícími toho dne v katalánských ulicích. Nutno dodat, že některá jejich svědectví o namožených zápěstích z rozdávání ran pendreky nebo tříměsíční pracovní neschopnost kvůli zlomenému článku malíčku na levé ruce skutečně vyvolala slzy. Slzy smíchu. V posledních týdnech byl čas vyhrazen promítání obrazových materiálů z 20. září a 1. října 2017, poslední dva týdny pak přišel čas na závěrečné řeči. Následující videa nabízejí závěrečná slova obžaloby (Javier Zaragoza, Fidel Cadena, Consuelo Msdrigal, Jaime Moreno, Rosa María Seoane a Javier Ortega Smith).









Poslední slovo však patřilo obhajobě a nakonec i dvanáctce obviněných. Katalánsko má po uplynulých čtyřech měsících nové celebrity. Jsou jimi právní zástupci obviněných politiků, zejména pak Andreu van den Eynde, Jordi Pina, Xavier Melero, Olga Arderiu, Marina Roig, Judit Gené, Mariano Berges, Benet Salellas a Josep Riba. Někteří z nich za sebou zanechali vskutku památné bitvy, každý z nich si dokázal vytvořit vlastní kult osobnosti. Milovník deathmetalu Van den Eynde, klidná Marina Roig, někdy doña Marina, jindy señora Roig (podle stupně zloby soudce Marcheny), rebelující Jordi Pina, hrůzu nahánějící Judit Gené a tak trochu kolumbovsky nebezpečný Xavier Melero. Jejich závěrečné klání můžete sledovat v následujících videích, stejně jako již zmíněná závěrečná slova všech obžalovaných. Mezitím už můžeme jenom čekat na rozsudek. Ten se tak či onak stane dalším přelomovým datem v rámci současného španělsko-katalánského konfliktu.





















Žádné komentáře:

Okomentovat