16. 3. 2019

Katalánská Wikipedie

Mnohojazyčná webová encyklopedie Wikipedie se stala jednou z ikon internetové globalizace. Vznikla v lednu 2001 a v současnosti jde o pátý nejnavštěvovanější web na světě (po Googlu, YouTube, Facebooku a Baidu). V březnu 2019 existovalo 303 jazykových verzí Wikipedie umožňujících přístup k takřka 50 000 000 článků. Nejvíce článků obsahují anglická a cebuánská verze (obě přes pět milionů), naopak verze v kanurijštině a hererštině se zatím nemohou pochlubit ani jedním slovníkovým heslem. Naše otázka je ve vší té změti čísel a statistik jasná: jak si ve světě Wikipedie stojí její katalánská verze?

Asi nejzajímavější jsou na katalánské Wikipedii už samotné okolnosti jejího vzniku. V praxi je totiž katalánská verze druhou nejstarší hned po angličtině. Zatímco anglická a tedy "původní" verze vznikla 15. ledna 2001, uběhly další dva měsíce, než Jimmy Wales, jeden z autorů projektu, promluvil o myšlence vytvořit další jazykové verze vznikající internetové encyklopedie, přičemž citoval i pozdějšího významného přispěvatele Cdaniho, jenž údajně kvůli své nedokonalé angličtině horoval pro založení katalánské verze. 

Zkrátka a dobře, ještě 16. března 2001 byly zaregistrovány dvě nové jazykové verze - německá a katalánská. Ta katalánská sice vznikla o několik minut později, ale po anglické se stala teprve druhou na světě, na níž se záhy objevil nějaký článek, neboť německá verze zůstala ještě další dva měsíce v tomto ohledu neaktivní. Autorem prvního neanglicky psaného článku na Wikipedii se stal již zmiňovaný Andořan Daniel José Queraltó, který 17. března 2001 mezi druhou a třetí hodinou ranní středoevropského času založil a zeditoval encyklopedické heslo "àbac" (počítadlo). Katalánská Wikipedie byla po následující dva měsíce jedinou skutečně fungující jazykovou verzí encyklopedie kromě té anglické, teprve potom začala aktivita i v dalších světových jazycích. Jen pro srovnání, první články dalších jazykových verzí se objevovaly až s větším časovým odstupem: na německé, ruské či španělské Wikipedii v květnu 2001, na nizozemské či portugalské Wikipedii o měsíc později, na české až na podzim 2002 a slovenská verze se svých prvních hesel dočkala až s příchodem roku 2004.

Katalánskou Wikipedii v současnosti naleznete na adrese ca.wikipedia.org, od jara 2003 oficiálně pod katalánským názvem Viquipèdia. Již v průběhu března 2001 se na ní objevilo šest hesel, o dva roky později dosáhly články v katalánštině mety jednoho tisíce. Sto tisíc článků oslavila katalánská Wikipedie v lednu 2008, půlmilionovou hranici překonala v březnu 2016. Aktuálně (k 16. březnu 2019) naleznete na Wikipedii 608 633 článků v katalánštině, v praxi tak jde o dvacátou nejrozšířenější jazykovou verzi vůbec (např. česká Wikipedie je až na 27. místě s "pouhými" 425 000 články), co do počtu návštěvnosti pak zabírá pozici 36. Vzhledem k reálné situaci katalánštiny jde v tomto ohledu o velký úspěch; zejména v počtu hesel za sebou katalánská verze nechává například všechny středoevropské s výjimkou němčiny, tureckou, bulharskou, dánskou, řeckou a mnohé další. Všeobecně vzato nabízí katalánská Wikipedie poměrně kvalitně zpracovaná hesla, nejlépe samozřejmě ta týkající se katalánsky hovořících oblastí. Ani zde ale nejsme uchráněni některých polemik Španělsko-Katalánsko. Komunita kolem katalánské verze se například většinově shodla, že u osobností či sportovních klubů pocházejících z některé z oblastí katalánského jazykového dominia bude zobrazovat vlaječku daného regionu. K častým editačním válkám docházelo a stále dochází zejména u článků souvisejících s katalánským referendem o nezávislosti z října 2017

Žádné komentáře:

Okomentovat