20. 7. 2018

Valtònyc & Pablo Hasél: Svoboda projevu?

S nástupem Lidové strany (PP) do čela vlády v roce 2011 ve Španělsku dosti znatelně stoupl počet velmi pochybných rozhodnutí španělské justice. Zatímco korupční kauzy významných politiků a podnikatelů (ve velké části jde právě o osoby spojené s PP) jsou často natahovány, aby nakonec vymizely do ztracena, řada občanských svobod je v ohrožení, mimo jiné i po schválení tzv. roubíkového zákonu (2015) z dílny výše zmiňované strany. Zneužívání těchto opatření ze strany státu je docela dobře patrné nejen statisticky (od roku 2011 výrazně vzrostl počet obvinění z tzv. oslavy terorismu) ale i na konkrétních případech.

Jedním z nich byl například soudní proces s tehdy 21letou Cassandrou Verovou, která v roce 2017 dostala roční podmínku za vtip o smrti frankistického premiéra Carrera Blanca. Nejvyšší soud sice rozsudek před několika měsíci zrušil, ale už jen fakt, že vůbec k nějakému soudu v takovém případě došlo, je alarmující. Pro Španělsko je samozřejmě po zkušenostech s islámským terorismem a zejména po dlouholetém boji s "domácí" teroristickou organizací ETA otázka ochrany obětí těchto skupin velmi citlivou záležitostí, ovšem právě v případě Cassandry se zcela jednoznačně ukázalo, jak moc je v tomto případě potlačena svoboda projevu. Možná půjde o trochu nadnesený příklad, ale představte si, že by vás v Česku někdo tahal po soudech za to, že jste se na sociálních sítích pochvalně vyjádřili o smrti Reinharda Heydricha, protože koneckonců v dané době byl atentát na něj považován za něco jako teroristický útok.


Mezi další v posledních měsících velmi známé případy potom patří odsouzení hned několika raperů či hudebních uskupení za texty písní, které podle španělské justice oslavují terorismus a urážejí španělskou královskou rodinu, španělské politiky či policejní složky. Kromě španělského rapového sdružení La Insurgencia od španělských soudů odešli s trestem i dva katalánští rapeři - Valtònyc a Pablo Hasél. Z takřka neznámých a vesměs průměrných raperů se tak díky soudním procesům stali umělci s mnohem větším dosahem... 



VALTÒNYC
Tak třeba takový Valtònyc. Průměrný teenager, jehož skoro nikdo mimo rodnou Mallorku ještě před pár lety neznal. Většina písní na jeho YouTube kanálu dosahuje průměrně jen několika tisíc zhlédnutí, ovšem některé z textů, za něž byl letos odsouzen ke 3,5 roku odnětí svobody, zhlédlo již více než milion diváků. Josep Miquel Arenas Beltrán (*1993) alias Valtònyc se narodil na Mallorce. Na rapové scéně působí již od roku 2009, přičemž zejména v poslední době jeho texty dostaly silný antikapitalistický a protimonarchistický nádech. V srpnu 2012 byl tehdy 18letý mladíček zadržen španělskou policií a následně obviněn z oslavování terorismu, nabádání k násilí a závažných urážek španělské koruny. V únoru 2017 byl za tyto trestné činy odsouzen na 3,5 roku nepodmíněně, přičemž španělský nejvyšší soud tento rozsudek o rok později potvrdil. Smutný je zejména fakt, že raper se ve svých textech často zmiňuje o bývalém králi Juanu Carlosovi I. jako o zloději, přičemž zejména díky tajným nahrávkám bývalé královy milenky nyní vychází najevo, že tyto dlouhodobé spekulace se nejspíš zakládají na skutečnosti. Bude tedy velmi pikantní, až se třeba v budoucnu potvrdí, že Valtònyc byl odsouzen jen za prostý popis skutečnosti...

Z neznámého provinčního rapera se Valtònyc každopádně v katalánsky hovořícím kulturním prostředí rázem stal symbolem boje za svobodu slova, navíc v kontextu současného španělsko-katalánského konfliktu jistě hraje roli i to, že umělec rapuje často v rodné katalánštině a nikterak se netají svými sympatiemi k možné nezávislosti Katalánska. Raper měl na konci května nastoupit do vězení, nicméně na poslední chvíli se rozhodl, že se přidá k exilovým politikům, a tak utekl do Bruselu, kde v současnosti na svobodě čeká na rozhodnutí tamního soudu o extradici do Španělska. Evropa se tak začíná plnit katalánskými politiky a umělci, kteří by ve své domovině museli čelit evidentně ne zcela nestranné španělské justici. Něco takového tu bylo naposledy v roce 1939... Uvidíme a rozhodně budeme bedlivě sledovat, jak vše dopadne, jedno je však jisté - represivní přístup k věci obvykle dosáhne opaku zamýšleného. Valtònyc a jeho názory na společnost mohli být dodnes pouhou součástí undergroundové scény kdesi na ostrově ve Středozemním moři. Místo toho už o něm vědí v celé Evropě.




PABLO HASÉL
Rozsudek nejvyšší španělské instance má za sebou i katalánský raper Pablo Rivadulla Duró (*1988), známý pod uměleckým jménem Pablo Hasél. Rodák z Lleidy patří, podobně jako Valtònyc, k undergroundové rapové scéně, která vyznává silně levicové, antikapitalistické, antisystémové a protimonarchistické myšlenkové proudy. Umělecky působí od roku 2005, rapuje takřka výhradně ve španělštině a jeho tvorba je zdarma dostupná na internetu. Do širšího povědomí se zapsal v říjnu 2011, kdy byl kvůli svým textům obviněn z oslavy terorismu. Souzen byl v letech 2014-2015 u dvou nejvyšších španělských soudních instancí (Audiencia Nacional a Tribunal Suprem), odkud si odnesl dvouletý trest, neboť jeho texty prý "povzbuzují nesnášenlivost a překračují hranice právo na svobodný projev a na svobodnou uměleckou tvorbu". Výkon trestu však byl odložen na neurčito. 

Netrvalo to ale dlouho a Hasél se k soudu vrátil. Kvůli dalším textům a několika desítkám statusů na twitteru v letech 2014-2016 byl obviněn opět z oslavy terorismu a ještě k tomu z urážky španělské koruny a španělských institucí. Tedy podobná nálož jako u Valtònyca a nutno dodat, že ani Hasél nakonec ve svých textech nebude tak daleko od pravdy... V březnu 2018 byl každopádně odsouzen k dalším dvěma letům za výše zmíněné trestné činy a k tomu musí zaplatit pokutu přes 24 000 €. Nyní se čeká, jak v odvolacím řízení rozhodne španělský nejvyšší soud - v případě potvrzení rozsudku by Hasél okamžitě putoval za mříže na pět let. Vydá se i on podobnou cestou jako Valtònyc, nebo bude za svobodu slova bojovat zpoza mříží?


 

Žádné komentáře:

Okomentovat