22. 10. 2014

Dansa de la Mort (Verges)

Verges je malá vesnička uprostřed komarky Baix Empordà, asi 20 km severovýchodně od Girony. Je domovem pro přibližně tisícovku místních obyvatel a zdánlivě se nikterak neliší od všech okolních vesnic - staré kamenné domy, kostelík, pozůstatky dávného opevnění a typická středověká a trošku tajemná atmosféra. Zkrátka jako všude v okolí. Až na jednu maličkost. Jednu poněkud děsivě vypadající místní tradici, která je svým způsobem celosvětovým unikátem... 

  
Dansa de la Mort, Verges (Foto: www.laprocesso.cat)
Tato tradice je známá jako Dansa de la mort ("Tanec smrti"). Jde o tanec, jenž je každoročně na Zelený čtvrtek součástí velikonočního procesí ve Verges. Tanec smrti byl dříve poměrně běžnou součástí velikonočních slavností po celém západu Evropy. Jeho původ můžeme hledat především ve 14. a 15. století, kdy se Evropou prohnalo několik morových ran. Smrt se stala ošklivou každodenní součástí lidského života a její dřívější idealizace byla rázem zapomenuta. Tento posun ve vnímání smrti postupně dospěl až ke vzniku zmiňovaného symbolického tance, který má lidem připomínat, že čas plyne velice rychle a smrt nakonec dostihne každého bez výjimky.

Dansa de la Mort ve Verges je unikátní především v tom, že jde o jedinou dodnes bez přerušení dochovanou ukázku tohoto tance. Tance smrti byly dříve hojně rozšířeny po celém Katalánsku, do dnešních dní však přežil jen ten ve Verges*. Nejstarší dochované zmínky o Dansa de la Mort na území Verges jsou z roku 1666. Pro místní obyvatele jde suverénně o největší akci roku, jelikož věhlas této tradice již dávno překročil katalánské hranice, a tak vesnička každý rok přivítá davy zvědavých návštěvníků ze všech světových stran.

Nejlepší představu o Dansa de la Mort ve Verges si uděláte z následujících videí. I přesto ale jen pár základních charakteristik... Jak jsme již zmínili, tanec je součástí velikonočního procesí, jež se ve Verges koná každoročně na Zelený čtvrtek. Představení začíná kolem půlnoci a trvá přes dvě hodiny. Samotný název - Tanec smrti -  je poměrně snadno pochopitelný již při pohledu na tanečníky. Těmi není nikdo jiný než skupinka deseti koster. Každá z nich má svou symbolickou roli. První z koster (ta nejdůležitější) má v rukou kosu, typický symbol smrti, druhá nese prapor s latinským nápisem Nemini parco ("Neušetřím nikoho"). Další dvě drží misky plné prachu symbolizující známé "...v prach se obrátíš". Poslední z pětice tančících koster nese velké hodiny bez ručiček. Jejich absence má připomínat, že nikdy nevíme, kdy si pro nás smrt přijde, ani kolik nám zbývá času. Těchto pět postav tančí v naprosté tichosti, jen za osudově působícího zvuku bubnu (ten má na starosti kostra č. 6), což tanci přidává na děsivosti. Zbytek průvodu pak dotváří čtveřice koster nesoucích zapálené svíce.

Velikonoční Zelený čtvrtek ve Verges je rozhodně nezapomenutelným zážitkem, takže až budete mít cestu kolem, vyplatí se počkat si až do půlnoci a na vlastní oči spatřit jednu z těch nejpodivnějších katalánských tradic...


*Najdeme ho dnes taktéž ve městě Manresa, avšak v tomto případě jde jen o navázání na dřívější tradici, jež byla na dlouhá léta přerušena.

Žádné komentáře:

Okomentovat