28. 1. 2014

Orxata

Jedním z nejtypičtějších katalánských (v tomto případě valencijských) nápojů je orxata [orčata]. Jde o velice osvěžující směs vody, cukru a oříšků, svou konzistencí podobnou mléku. Existuje hned několik typů orxaty nejčastěji v souvislosti s typem oříšků, které se k výrobě použijí. Tou nejoblíbenější a nejklasičtější je orxata de xufa.

Ze všeho nejdřív je třeba si říct, co to vlastně ta xufa [čufa] je. Jde o jedlé hlízy šikovné rostlinky zvané Cyperus esculentus (česky: šáchor jedlý). V naších krajích jsou šáchory obecně exotickými rostlinami, ovšem například v Africe jsou spíše plevelem. Nejznámějším z rodu šáchorů jest Cyperus papyrus, z něhož se v Egyptě kdysi vyráběl papyrus. Ale vraťme se zpět k Cyperus esculentus. Šáchor jedlý je rozšířen především v Africe a jižní Evropě. Právě konkrétně v oblasti Valencie se mu daří velice dobře. Jeho podzemní hlízy (xufas) jsou tvarem i chutí docela podobné lískovým oříškům. Občas se jim proto říká "zemní mandle".

Právě z nich se připravuje typická valencijská orxata. Chutná jako oříškové mléko, ale nebývá nikterak sladká. Nejlépe chutná pěkně vychlazená, ve Valencii je populární i její zmrzlinová forma. Ačkoliv chuť orxaty nemusí nutně zaujmout 100% těch, kteří ji vyzkouší, jedno se tomuto nápoji upřít nedá. Je totiž opravdu zdravý! Obsahuje velké množství vlákniny a dodává tělu řadu minerálů (fosfor, vápník, hořčík) a vitamínů (C a E). To vše mimo jiné znamená, že zlepšuje trávení a často pomáhá i při hubnutí. Přitom neobsahuje lepek, laktózu ani cholesterol.

I když si lingvisté našli své vlastní zdůvodnění pro původ slova orxata, v katalánsky mluvících zemích se traduje jedna nádherná legenda o jeho vzniku, proto si na závěr povíme raději tu:

Když král Jaume I. vstoupil do města Valencie, jedna mladá poddaná ho uvítala tímto mléku podobným nápojem. Král se řádně napil a očarován výjimečnou chutí se zeptal: "Què és açò?" (Co to je?). Dívka odvětila: "És llet de xufa." (Je to mléko z xufy). To se ale králi nezdálo dost velkolepé pro takovou dobrotu, a tak zvolal: "Açò no és llet, açò és OR, XATA!" (To není mléko, to je ZLATO, DĚVČE!)... No a tak se zrodila ORXATA :-)


Žádné komentáře:

Okomentovat